Bieg, pomnik gen. Andersa i ścieżka edukacyjna – Cassino szykuje się na rocznicę bitwy

Miasteczko Cassino w trakcie walk

  

Oficjalne obchody 76. rocznicy zakończenia bitwy zaplanowano na 17-19 maja. "Polacy bohaterom Monte Cassino" to historyczno-sportowe przedsięwzięcie, realizowane we współpracy polsko-włoskiej. Jednym z jego celów jest wybudowanie w mieście Cassino pomnika gen. Andersa z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy jego śmierci. Prócz tego inicjatywa obejmuje Bieg na Monte Cassino, a także wytyczenie ścieżki edukacyjnej, która przybliży turystom historię walk żołnierzy 2. Korpusu w trakcie II wojny światowej.

Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie. Prezes stowarzyszenia "Aprocis" z Cassino Antoine Tortolano przypomniał, że współorganizatorem Biegu na Monte Cassino i pomysłodawcą budowy pomnika gen. Andersa jest b. wicemistrz świata i Europy w biegu na 3 km z przeszkodami Bogusław Mamiński. Pierwsza edycja wydarzenia - jak mówił - odbyła się w maju 2014 r., a po sześciu latach idea organizacji kolejnego biegu powróciła.

Od 2020 r. ten bieg będzie odbywał się co roku. Mamy ambitne plany, żeby zaproponować uczestnictwo w nim również innym narodom, które brały udział w bitwie o Monte Cassino, by stawało się to coraz bardziej międzynarodowe. Oczywiście, wszystko po to, żeby uczcić pamięć ofiar polskich pod Monte Cassino. 

– dodał Tortolano.

Burmistrz Cassino Enzo Salera zapewnił, że miasto z wielkim entuzjazmem przyjęło pomysł stworzenia pomnika gen. Andersa.

Jesteśmy przekonani, że musimy być bardzo wdzięczni narodowi polskiemu, a przede wszystkim żołnierzom, którzy walczyli bohatersko 76 lat temu. Dotychczas w samym mieście nie było znaku, który przypominałby o bohaterskim czynie żołnierzy prowadzonych przez gen. Andersa. Te miejsca znajdowały się na samym Monte Cassino. Znak pojawi się w mieście dopiero po 76 latach, ale to ważne, żeby nawet po 76 latach wreszcie się tam znalazł. 

– powiedział.

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders podkreśliła, że jest podwójnie szczęśliwa z powodu realizacji tej inicjatywy.

Przede wszystkim jako córka gen. Andersa, bo wszyscy mi mówią: pani może być ministrem, senatorem, ambasadorem, ale to wszystko mija, a córką pana generała pani zawsze będzie. To jest dla mnie najważniejsze. I to, że powstanie pomnik dla niego i dla jego żołnierzy. Po drugie (...) uważam, że to projekt wybitny, bo jest polsko-włoskim przedsięwzięciem w miasteczku Cassino.

 - powiedziała.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie drugiej wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, mon.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister zdrowia zapytany, czy „chciałby 2 mld na onkologię”. Szumowski przedstawił kilka faktów

/ minister zdrowia Łukasz Szumowski / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; domena publiczna

  

Chciałbym nie 2 mld, a 4 mld albo 6 mld zł, dlaczego nie 8 mld zł? W służbie zdrowia oczywiście każde pieniądze można zaabsorbować - odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na pytanie, czy „chciałby 2 mld zł na leczenie pacjentów z nowotworami”. To nawiązanie do środków, które mają zasilić media publiczne w ramach rekompensaty.

Sejm w czwartek odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, by te środki przeznaczyć na onkologię.

Minister Szumowski przypomniał w programie „Gość Wydarzeń” - w kontekście pojawiającej się dyskusji dotyczącej środków na onkologię - że w 2019 roku wydano na tę dziedzinę 10 mld zł, a Narodowa Strategia Onkologiczna, przyjęta na początku lutego przez rząd, zakłada finansowanie w wysokości około 12 mld, wliczając w to działania Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Badań Medycznych.

- Myślę, że na onkologię wydajemy znacznie więcej niż kiedyś

- wyjaśnił. Wskazał też na efektywne działania podejmowane w ramach sieci onkologicznej. Zauważył, że czas oczekiwania w kolejkach w przypadku raka płuc skrócił się do 2 dni z 2 miesięcy, a pacjenci są zadowoleni z jakości świadczeń.

- Sondaż, który przeprowadziliśmy w sieci onkologicznej wśród pacjentów mówi, że 80 proc. pacjentów jest zadowolonych z opieki. To pokazuje działania, które mogą się naprawdę przełożyć na (mniejszą -red.) umieralność i (zwiększyć -red.) wykrywalność

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/311414-hejtuja-pis-za-wsparcie-mediow-publicznych-sami-glosowali-za-prawie-mld-zl-na-tvp-i-polskie-radio]

Minister mówił też o dodatkowych pieniądzach z budżetu państwa na opiekę zdrowia w tym roku. To 2,7 mld zł. Przeznaczone będą na onkologię, choroby rzadkie, psychiatrię dziecięcą (250 mln zł). Pytany o zapaść w psychiatrii dziecięcej powiedział, że wzięła się z tego, że przez 15 lat nie zwiększano tutaj finansowania, a w całej Polsce było 460 psychiatrów dziecięcych. "Po pierwsze musimy zmienić sposób kontaktu dziecka z służba psychiatryczną, dlatego, że osoby z problemami zdrowia psychicznego nie powinny trafiać na oddział, a do poradni" - wyjaśnił jedno z założeń zmian w dziecięcej opiece psychiatrycznej.

- W tej chwili rusza 300 poradni, gdzie psycholodzy, psychoterapeuci, pedagodzy będą mieli tę pierwszą linię kontaktu z dziećmi blisko miejsca, gdzie się rodzą problemy. Zwykle to jest szkoła i rodzina

- powiedział. Wyraził nadzieję, że taki model da efekt.

[polecam:https://niezalezna.pl/311350-platforma-zada-pieniedzy-na-onkologie-zapomnieli-jak-arlukowicz-oszczedzal-na-lekach-na-raka]

Dodał, że ochrona zdrowia to "worek bez dna" i potrzeb jest bardzo wiele, ale warto na nią przeznaczać pieniądze. Przypomniał, że w zeszłym roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosły 104 mld zł wobec 98 mld zł założonych.

- To pokazuje, że nie tylko wypełniamy te minimalne zobowiązania, które na nas nakłada ustawa, ale dodatkowo wyciągamy z możliwych rezerw i kieszonek budżetu

- zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polsat News, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts