Marszałek woj. śląskiego w rozmowie z FilaryBiznesu.pl: Śląsk jest najbardziej zielonym regionem

/ Adrian Tync [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Wciągu zaledwie roku pozyskaliśmy dla regionu dodatkowo łącznie ok. 350 mln zł z różnych funduszy. Udaje się nam to dzięki dobrej współpracujemy ze stroną rządową - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski w rozmowie z portalem filarybiznesu.pl.

Marszałek Chełstowski, pytany o mechanizm wsparcia finansowego dla krajów UE z wysokim poziomem zatrudnienia w przemysłach energochłonnych, odparł, że „byłoby to istotne wsparcie, zwłaszcza z perspektywy województwa śląskiego, ciągle najbardziej kojarzonego z przemysłem ciężkim i wydobywczym”.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że Śląsk jest bardzo zielonym regionem z wieloma atrakcjami turystycznymi jak choćby Jura, Beskid czy Żywiecczyzna. Marką jest już Szlak Zabytków Techniki. Cały czas szukamy jednak nowych możliwości rozwoju. Chciałbym też podkreślić, że od objęcia funkcji matrszałka, transformacja regionu jest dla mnie priorytetem. Dlatego uważam, że środki, które trafią do Polski na transformację regionów węglowych powinny być zarządzane właśnie u nas

- wskazał w rozmowie z filarybiznesu.pl.

Polityk przedstawił w wywiadzie cele, jakie chciałby realizować za pośrednictwem otrzymanych środków. Podkreślił istotę gałęzi, które zagwarantują mieszkańcom regionu dobrze płatne miejsca pracy na przyszłość, ale nie wykluczył przy tym energetyki węglowej. „Ta daje całemu kraju bezpieczeństwo” - dodał.

Cały wywiad z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim dostępny na portalu filarybiznesu.pl. Więcej TUTAJ.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: filarybiznesu.pl

Wczytuję komentarze...

Pirat drogowy oskarżony o napaść na policjanta

/ Dids

  

Dziesięć lat pozbawienia wolności grozi 34-letniemu mężczyźnie, który podczas policyjnej kontroli próbował przejechać policjanta. W trakcie pościgu za piratem drogowym policjanci ostrzelali jego samochód. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w piątek, że Prokuratura Rejonowa w Malborku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono między innymi dokonanie czynnej napaści na policjanta.

Do zdarzenia doszło 25 września 2019 roku w miejscowości Królewo.

Funkcjonariusze policji próbowali zatrzymać do kontroli VW Golfa po przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym. Kierujący początkowo zwolnił. Następnie przyspieszył, jadąc wprost na stojącego na jezdni funkcjonariusza. Policjant ratował się skokiem na sąsiedni pas ruchu. Sprawca uciekł.

"Policjanci podjęli za nim pościg, w trakcie którego oddano strzały w kierunku tylnego koła samochodu" - powiedziała prokurator Wawryniuk.

Volkswagen golf został znaleziony kilka kilometrów dalej na polnej drodze. Kierujący uciekł. Na miejscu policjanci zastali pasażerów - dwie kobiety z trójką małoletnich dzieci. Jak ustaliła prokuratura, w czasie jazdy pasażerowie nie byli przypięci pasami bezpieczeństwa.

"Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że w trakcie ucieczki byli narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" - dodała prokurator Wawryniuk.

Kierowca samochodu został zatrzymany 26 września 2019 roku. Usłyszał zarzuty czynnej napaści na funkcjonariusza policji oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej i narażenia pasażerów, których przewoził kierowanym przez siebie samochodem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do czynu niezatrzymania się do kontroli drogowej. Wyjaśnił, że powodem jego zachowania był brak uprawnień do kierowania pojazdami. Nie przyznał się do próby przejechania policjanta.

Mężczyzna jest pod dozorem policji i ma zakaz opuszczania kraju. Musiał też wpłacić 5 tys. poręczenia majątkowego.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Malborku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts