Kolejny okręt dla US Navy

/ wikipedia.eng / public domain

  

W ubiegłym tygodniu w stoczni Fincantieri Marinette Marine (FMM), zlokalizowanej w stanie Wisconsin, odbyła się uroczystość zwodowania okrętu do walki na wodach litoralnych USS Cooperstown (LCS 23).

USS Cooperstown jest dwunastym przedstawicielem okrętów LCS typu Freedom budowanych dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy). Wejdzie on do służby w 2022 r. 

Nazwa jednostki nawiązuje do niewielkiej miejscowości w stanie Nowy Jork, z której pochodzi kilkudziesięciu odznaczonych weteranów. USS Cooperstown nie jest jedynym okrętem typu Freedom budowanym w ostatnim czasie przez Fincantieri Marinette Marine. W fazie produkcyjnej i przedprodukcyjnej znajdują się USS Marinette (LCS 25), Nantucket (LCS 27), Beloit (LCS 29), jak  i Cleveland (LCS 31).

Okręty litoralne LCS klasy Freedom mają 115.3 m. długości 17.5 m. szerokości i 3 500 ton wyporności. Jednostki osiągają prędkość 47 węzłów, a zasięg ich wynosi około 3500 mil morskich. Na uzbrojenie składa się 57 mm. działo Mk 110, rakietowy system bliskiego zasięgu RIM-116 RAM i lekkie torpedy Mark 50. Z jego pokładu będzie możliwe ponadto operowanie dronów i dwóch wielozadaniowych śmigłowców morskich Sikorsky SH-60.

Do głównych zadań okrętów LCS klasy Freedom należy patrolowanie wód przybrzeżnych, likwidowanie małych jednostek nawodnych i okrętów podwodnych oraz min morskich a także ochrona baz. Okręty są zdolne do prowadzenia w niewielkim zakresie operacji desantowych oraz niedopuszczania do przenikania wrogich wojsk z morza na ląd.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zbierał podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy. Został pobity i zabrano mu teczkę

zdjęcie ilustracyjne, / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W sobotę doszło do ataku na wolontariusza, który w Miastku (Pomorskie) zbierał podpisy pod kandydaturą prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowali lokalni działacze PiS. Mężczyzna miał zostać uderzony w brzuch, wyrwano mu też teczkę z podpisami poparcia. "Apelujemy i prosimy o zaprzestanie jakichkolwiek aktów przemocy. Nie ma zgody na hejt, który rodzi się w przemoc" - napisali działacze w oświadczeniu.

Informację o zdarzeniu zamieściła na Twitterze Anna Gańska-Lipińska.

"W Miastku pobito wolontariusza (Prawa i Sprawiedliwości), który zbierał podpisy osób popierających kandydaturę Prezydenta (Andrzeja Dudy)"

- napisała.

Opublikowała też oświadczenie lokalnych członków komitetu PiS w Miastku w tej sprawie. Wynika z niego, że do incydentu doszło w sobotę w godzinach wieczornych.

"Jeden z członków komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Miastku, Pan Mariusz Tandecki został uderzony w brzuch. Wyrwano mu także teczkę zawierającą podpisy poparcia ww. kandydata"

- czytamy w oświadczeniu.

Działacze PiS potępili też "wszelkiego rodzaju ataki agresji słownej, a przede wszystkim fizycznej".

"Sytuacja, która wczoraj miała miejsce, budzi w nas duży niepokój. Za słowami Szefowej Sztabu Andrzeja Dudy, Pani mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, apelujemy i prosimy o zaprzestanie jakichkolwiek aktów przemocy. Nie ma zgody na hejt, który rodzi się w przemoc"

- podkreślili działacze PiS z Miastka.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, ewentualna ich druga tura - 24 maja. Na zebranie wymaganej liczby 100 tysięcy podpisów poparcia komitety wyborcze mają czas do 26 marca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts