Polak rekordzistą świata w nurkowaniu. Tak wysoko nie nurkował jeszcze nikt!

zdjęcie ilustracyjne / David Mark/pixabay

  

Płetwonurek Marcel Korkuś pobił rekord świata w nurkowaniu wysokogórskim. Tak, to nie pomyłka. Polak jako pierwszy na świecie zanurkował na wysokości 6395 m n.p.m., ustalając absolutny rekord świata. Było to pierwsze w historii nurkowanie człowieka na tak dużej wysokości. 

Nurkowanie miało charakter eksperymentalny, albowiem tabele do planowania nurkowań kończą się już na 3 tysiącach metrów. Jak się okazuje, dla Polaka nie była to pierwsza próba tego typu. 7 marca 2016 roku odkrył najwyżej położone jezioro na Ziemi (Cazadero 5985 m n.p.m.), nurkując w nim, ustanowił rekord Guinnessa potwierdzony oficjalnym certyfikatem. 

Niedługo potem, na skutek zmiany przepisów przez organizację Guinnessa na mniej restrykcyjne, rekord został przyznany Węgrowi, który na dzień nurkowania nie spełnił wszystkich wymagań. Marcel Korkuś w kolejnych latach dwukrotnie podejmował nieudane próby dotarcia do zbiornika wodnego już na sąsiednim wulkanie Ojos del Salado, który jest najwyższą górą Ameryki Południowej, a zarazem najwyższym wulkanem na świecie. 

Pierwsza nieudana próba miała miejsce w grudniu 2016 roku. Polaka zatrzymało na wysokości 6200 m n.p.m. gwałtowne załamanie pogody. Natomiast w lutym 2018 roku wyprawa została przerwana na wysokości 6300 m n.p.m. z powodu dużej ilości śniegu i odmrożonych palców. 

Ostatnia wyprawa zakończyła się całkowitym sukcesem, a rekord został potwierdzony w ubiegłym tygodniu przez organizację Guinnessa. Nurkowanie odbyło się w tzw. basenie (naturalnym zbiorniku wodnym, który wymiarami nie może być uznany za jezioro). Grubość pokrywy lodowej wynosiła 1,3 metra, a temperatura wody 3 stopnie Celsjusza. 

Zdaniem ekspertów nurkowanie na większej wysokości wydaje się już nieprawdopodobne. Jak się okazuje Marcel Korkuś po swoim wyczynie nie spoczywa na laurach. Teraz zamierza przystąpić do odkrycia najgłębszej zatopionej jaskini na świecie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skandaliczna wpadka Kidawy-Błońskiej. Pomyliła obchodzoną w 2020 roku rocznicę Zbrodni Katyńskiej

/ zrzut ekranu z Facebook/@plock.polityka

  

Mówiąc i przypominając o katastrofie (smoleńskiej -red.) żebyśmy nie zapomnieli o Katyniu, bo mamy w tym roku 75. rocznicę. Żebyśmy nie zapomnieli o tym - powiedziała dziś kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podczas spotkania w Płocku. Nikt z obecnych nie zwrócił uwagi na błąd.

Wicemarszałek Sejmu Kidawa-Błońśka spotkała się dziś z mieszkańcami Płocka (mazowieckie). Wydarzenie transmitowano na żywo na facebookowym profilu „Płock i polityka”.

- Mówiąc i przypominając o katastrofie (smoleńskiej -red.) żebyśmy nie zapomnieli o Katyniu, bo mamy w tym roku 75. rocznicę. Żebyśmy nie zapomnieli o tym. Bo to się okaże, że wszystko będzie ważne, a o tym bardzo bolesnym fragmencie naszej historii zapomnimy i będzie na drugim planie 

- powiedziała polityk.

[polecam:https://niezalezna.pl/309424-wpadka-za-wpadka-kidawy-blonskiej-lichocka-to-taki-bronislaw-komorowski-w-spodnicy]

W wypowiedzi popełniła błąd. Do Zbrodni Katyńskiej doszło wiosną w 1940 roku. W roku 2020 będziemy obchodzić 80. rocznicę ludobójstwa. Rozstrzelano wówczas co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Każdą z egzekucji dokonano strzałem w tył głowy.

Poniżej fragment z błędnej wypowiedzi Kidawy-Błońskiej (Facebook/@plock.polityka):

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Facebook/@Płock i Polityka, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts