Przygotowania do Pierwszej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę. Hasłem - "Córki u Matki"

/ episkopat.pl

  

Pod hasłem "Córki u Matki" Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet przygotowuje Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę – poinformowało dzisiaj biuro prasowe Episkopatu Polski.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet obradowała dziś w siedzibie KEP z udziałem delegata KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet bpa Wiesława Szlachetki oraz diecezjalnych duszpasterzy kobiet.

- Spotkaliśmy się w małej grupie osób pracujących bezpośrednio nad organizacją Pierwszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet na Jasną Górę, która będzie miała miejsce 24 maja 2020 r., tuż przed Dniem Matki. Jest to inicjatywa uzgodniona z Episkopatem Polski i włączona w kalendarz inicjatyw na 2020 rok. Mam nadzieję, że wszystko, co zaistnieje podczas tej pielgrzymki, jej duchowy i modlitewny ładunek, przełoży się na duszpasterstwo kobiet w poszczególnych diecezjach i parafiach

 – zaznaczył bp Szlachetka w przekazanym komunikacie.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet podkreślił też, że Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę odbywać się będzie tuż po 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i tuż przed beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Obydwaj dużą wagę przywiązywali do roli kobiet w rodzinie, społeczności i Kościele. Zostawili po sobie wiele tekstów, które świadczą o ich głębokim szacunku i podziwie dla geniuszu kobiety. Byli też niezwykle przywiązani do Matki Bożej Jasnogórskiej

 – powiedział bp Szlachetka.

Dodał, że pielgrzymka kobiet na Jasną Górę będzie okazją do przypomnienia nauczania tych dwóch wielkich kapłanów na temat kobiety.

- Będzie mowa na temat teologii kobiety i eklezjologii kobiety, czyli jej ważnego miejsca w Kościele

– wyjaśnił bp Szlachetka i podkreślił, że "warto odwiedzić swoją Matkę, tuż przed Dniem Matki”.

Ks. Paweł Gabara z archidiecezji łódzkiej powiedział, że "Jasna Góra nieustannie przypomina, że Polska ma Królową, jako Polacy, ludzie wierzący mamy Królową. Z kim więc kobiety mają rozmawiać o sobie i swoich sprawach, jeśli nie z kobietą, Matką Boga i naszą Królową?" Dodał, że wszystkie kobiety z całej Polski są zaproszone na tę pielgrzymkę.

- Chcemy, by kobiety spotkały się na wspólnej modlitwie, dziękczynieniu, ale też na odkrywaniu siebie i swojej kobiecości. To ważne, by kobiety miały świadomość tego, jak ważne są dla siebie, swoich rodzin i dla Kościoła. Zbyt rzadko podkreślamy, że kobieta jest bardzo ważna dla wspólnoty Kościoła

– powiedział ks. Gabara.

Agnieszka Napiórkowska z diecezji łowickiej podkreśliła, że kobiety bardzo potrzebują wspólnej modlitwy, spotkania i wspólnego pielgrzymowania.

- Kobieta jest stworzona do bycia w relacjach, jest za nie odpowiedzialna i jest mistrzynią tworzenia relacji. Widzimy dużo kobiet w kościele, ale znamy tylko swoją parafialną lub diecezjalną grupę, nie znamy się i nie wiemy, jak działają kobiety w innych diecezjach. Takie spotkania i wzajemne relacje są dla nas niezwykle ważne i odświeżające. Okazuje się, że jest mnóstwo grup, mniejszych i większych wspólnot, w których działają kobiety i niezwykle ważne jest to, żebyśmy wymieniały się doświadczeniami. Nasze spotkanie na Jasnej Górze ma służyć temu, żebyśmy się poznały, otworzyły na nowe możliwości i czerpały od siebie nawzajem. W naszym kraju dzięki kobietom dzieją się wielkie rzeczy, tylko nie zawsze o tym wiemy. Na Jasnej Górze niezwykle ważne będzie też to, że chcemy się modlić za siebie nawzajem – powiedziała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stary Sącz nie poddaje się ideologii LGBT. Radny wnioskuje: Czas na zawiadomienie prokuratury

Zdjęcie ilustracyjne / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Stary Sącz nie ma zamiaru poddawać się ideologii LGBT. Po tym, jak przyjęto uchwałę przeciwko dewiacyjnej ideologii, lewicowi aktywiści umieścili to miasto w "atlasie nienawiści". Niewykluczone, że sprawa skończy się w sądzie - jeden z radnych proponuje, by złożyć zawiadomienie do prokuratury. Napisał w tej sprawie do burmistrza.

Aktywiści środowiska LGBT, którzy stworzyli tzw. "atlas nienawiści", podsumowali, że za uchwałami przeciwko ideologii LGBT opowiedziało się obecnie 93 samorządy. Mało tego, policzono nawet, z jakich ugrupowań pochodzili głosujący radni - to 838 radnych PiS, 437 radnych bezpartyjnych (z lokalnych komitetów) i 133 radnych PSL

Jednym z samorządów, który został ujęty w "atlasie nienawiści" jest Stary Sącz. Pod koniec 2019 roku miejscowi radni podjęli deklarację powstrzymania ideologii gender i LGBT oraz obrony praw katolików. Teraz samorządowcy są oburzeni umieszczeniem miasta w interaktywnej mapie, sugerującej "nienawiść" zaznaczonych na czerwono samorządów. 

Jeden z radnych sugeruje, że powinno zostać złożone zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Taki wniosek został złożony do burmistrza Starego Sącza. 

- Ponieważ jestem osobą fizyczną, a zniesławione zostało dobre imię naszego miasta, którego gospodarzem jest burmistrz, w związku z tym skierowałem do niego taką informację o to, żebyśmy się tą kwestią zajęli w szerszym gremium. Ewentualnie, by to gmina czy burmistrz takowe zawiadomienie skierowała, ponieważ jest to nic innego, jak zniesławienie dobrego imienia miasta. Stary Sącz to nie tylko mieszkańcy, to jest też klasztor, to jest przede wszystkim św. Kinga. Stary Sącz w 2018 roku został wpisany na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”, to też nas zobowiązuje

- mówi Marian Potoniec, cytowany przez "Nasz Dziennik".

Odpowiedzi na wniosek radnego jeszcze nie ma, ale można jej się spodziewać w najbliższych dniach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Nasz Dziennik, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts