Wiceszef MSZ: Rosja próbuje budować nową narrację historyczną, na którą my się zgodzić nie możemy

/ Zrzut ekranu z TV Republika

  

- Strona rosyjska współorganizując poprzez swoje zaprzyjaźnione organizacje, bo pan Kantor nie jest przypadkową osobą, a znanym rosyjskim oligarchą, poprzez tego typu wydarzenia próbuje budować nową narrację historyczną, na którą my się zgodzić nie możemy - mówił o Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w Jerozolimie w programie "W Punkt" w rozmowie z Katarzyną Gójską w Telewizji Republika wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Prezydent Andrzej Duda nie będzie uczestniczył w zaplanowanym na 23 stycznia Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w Jerozolimie. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, gdyż organizatorzy Forum nie umożliwili zabrania głosu przedstawicielowi Polski. Andrzej Duda podkreślił też, że jest to stanowisko jego oraz rządu. Podczas wydarzenia przemawiał będzie Władimir Putin, prezydent Rosji.

Opozycja jednak krytykuje decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, bo uważa, że prezydent mógłby dyskutować na temat kłamstw Putina w kuluarach. 

W kontekście zbliżającej się kampanii wyborczej cokolwiek prezydent by nie zrobił, będzie krytykowana przez opozycję

- ocenił w rozmowie z Katarzyną Gójską wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wiceminister podkreślił, że w jego przekonaniu prezydent podjął słuszną decyzję.

Jeśli mamy do czynienia z wydarzeniem o tematyce historycznej, jeśli przedstawiciel państwa polskiego w osobie prezydenta RP, państwa, które tak wiele straciło w czasie II wojny światowej, od którego zaczęła się II wojna światowa, która straciła 6 mln obywateli, z czego 3 mln to byli obywatele Polski narodowości żydowskiej, ale pozostałe 3 mln to obywatele Polski, narodowości polskiej. Jeżeli przedstawiciel takiego państwa w takim wydarzeniu miałby nie zabrać głosu, to w oczywisty sposób nie powinien się tam pojawić i żadne tego typu próby przykrywania tego nie mają sensu. W kuluarach załatwia się różne sprawy polityczne, a nie buduje się narrację. Narrację buduje się poprzez publiczne wystąpienie, tak jak widzieliśmy to 1 września 2019 roku tutaj w Warszawie, na pl. Piłsudskiego. Prezydent w fantastyczny sposób opowiedział światu historię II wojny światowej.

Wiceszef MSZ dodał, że strona rosyjska współorganizując poprzez swoje zaprzyjaźnione organizacje, bo pan Kantor nie jest przypadkową osobą, a znanym rosyjskim oligarchą, poprzez tego typu wydarzenia próbuje budować nową narrację historyczną, na którą my się zgodzić nie możemy.

Tutaj trzeba jasno powiedzieć, że pan prezydent zabierze głos w tej tematyce cztery dni później, 27 stycznia w Muzeum Auschwitz-Birkenau, które zawsze były głównymi i jedynymi upamiętniającymi wyzwolenie Auschwitz-Birkenau

- dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zmarło 6-tygodniowe dziecko z Covid-19

/ pixabay.com

  

Z powodu koronawirusa w Connecticut zmarło sześciotygodniowe niemowlę - poinformował gubernator tego stanu Ned Lamont. To prawdopodobnie najmłodsza ofiara śmiertelna Covid-19 na świecie.

Dziewczynka trafiła do szpitala w ubiegłym tygodniu. Mimo wysiłków lekarzom nie udało się jej uratować. We wtorek wieczorem test wykazał, że dziecko ma koronawirusa.

"To wirus, który bezlitośnie atakuje najbardziej wrażliwych. To pokazuje jak ważne jest pozostanie w domu i ograniczanie kontaktu z innymi ludźmi"

- stwierdził gubernator Connecticut.

Lamont poinformował w środę o kolejnych 19 zgonach chorych z Covid-19 w Connecticut. Łącznie w położonym w pobliżu Nowego Jorku stanie zmarły już 85 zakażone osoby.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts