Kolejne dobre prognozy dla ważnych polityków. Prezydent i premier z dużym zaufaniem

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

W styczniu 47 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy. O pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

Według badania w styczniu ankietowani nieznacznie gorzej niż w poprzednim miesiącu ocenili pracę prezydenta Dudy. Odsetek badanych pozytywnie oceniających urząd prezydenta spadł o 3 pkt proc.; o tyle samo wzrósł odsetek wskazań negatywnych. Natomiast odsetek osób, które nie potrafiły jednoznacznie ocenić, czy prezydent Duda dobrze wypełnia swoje obowiązki wyniósł 11 proc. i w stosunku do grudnia pozostał na tym samym poziomie.

Wypełnianie obowiązków przez Andrzeja Dudę najlepiej oceniają wyborcy PiS (94 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (78 proc.). Gorzej działalność prezydenta oceniają osoby popierające KO (73 proc. ocen negatywnych) i Lewicę (73 proc.) oraz badani o centrolewicowych (66 proc.) i lewicowych (64 proc.) poglądach.

Według badania odsetek pozytywnie oceniających pracę premiera Mateusza Morawieckiego wynosi 44 proc. i przewyższa o 1 pkt proc. udział osób będących odmiennego zdania (43 proc.). Natomiast 13 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej zdania w tej sprawie. W porównaniu do grudnia, ocena premier Morawieckiego uległa nieznacznemu pogorszeniu – odsetek osób negatywnie oceniających pracę premiera wzrósł o 2 pkt proc., natomiast o 1 pkt proc. spadł odsetek osób zadowolonych z jego pracy. Odsetek badanych niezdecydowanych w tej kwestii w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 1 pkt proc., do 13 proc.

Premier Morawiecki otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS (93 proc.) oraz osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Pracę premiera najgorzej ocenia elektorat Lewicy (74 proc. negatywnych opinii), a także badani o poglądach lewicowych (68 proc.) i centrolewicowych (67 proc.).

Pracę rządu dobrze oceniło 43 proc. badanych, tyle samo zadeklarowało przeciwne stanowisko. Oznacza to, że w porównaniu do grudnia ocena rządu uległa pogorszeniu. Odsetek osób dobrze oceniających pracę tej instytucji spadł o 4 pkt proc. Wzrósł zaś - o 2 pkt proc. - odsetek badanych negatywnie oceniających działalność rządu. Odsetek osób nie mających zdania w tej sprawie zwiększył się o 2 pkt proc., do 14 proc.

Funkcjonowanie rządu najlepiej oceniają wyborcy PiS (93 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o poglądach prawicowych (78 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Lewicy (74 proc. ocen negatywnych), a także respondenci o poglądach lewicowych (66 proc.).

W komentarzu do badania Kantar podkreślił, że bieżący rok rozpoczął się dla polskich władz - rządu, premiera i prezydenta - spadkami pozytywnych ocen wśród Polaków.

"Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w nadciągających podwyżkach, np. prądu, produktów zawierających cukier czy alkoholu i papierosów. Również sprawa polskiego sądownictwa może przyczyniać się do pogorszenia wizerunku władz państwowych. Wynikami, które będą w najbliższych miesiącach brane pod lupę w największym stopniu są jednak te dotyczące oceny działalności prezydenta Andrzeja Dudy. Wydaje się, że do tej pory utrzymywał on stabilny poziom poparcia – czy kampania wyborcza zaburzy jego stabilny wizerunek, w pozytywny lub negatywny sposób? Efekt działań komitetów wyborczych będziemy obserwować w kolejnych miesiącach"

- twierdzi Kantar.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10–15 stycznia 2020 r. metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

NATO solidarne z Turcją

/ Engin Akyurt

  

NATO wyraża solidarność z naszym sojusznikiem, Turcją, po zabiciu tureckich żołnierzy w Idlibie w Syrii oraz potępia masowe naloty reżimu syryjskiego i Rosji; tę niebezpieczną sytuację należy deeskalować - powiedział w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

"Sojusznicy potępiają ciągłe ataki powietrzne ze strony reżimu syryjskiego i wspierającej go Rosji w prowincji Idlib. Wzywamy ich do zaprzestania ofensywy, aby przestrzegać prawa międzynarodowego i wspierać wysiłki ONZ na rzecz pokojowego rozwiązania"

- wskazał sekretarz generalny Sojuszu.

Rada Północnoatlantycka, w skład której wchodzą ambasadorowie wszystkich 29 państw członkowskich NATO, spotkała się na wniosek Turcji i przeprowadzi konsultacje w sprawie sytuacji w Syrii zgodnie z art. 4 traktatu waszyngtońskiego.

Zgodnie z tym artykułem każdy sojusznik może zwrócić się o konsultacje, jeśli uważa, że zagrożona jest jego integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo.

Władze Turcji podały w nocy z czwartku na piątek, że w wyniku nalotów przeprowadzonych w czwartek przez rządowe siły syryjskie w syryjskiej prowincji Idlib zginęło w sumie co najmniej 29 tureckich żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts