W Olsztynie chcą zmiany prezydenta. Porozumienie popiera referendum!

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Posłowie Porozumienia Michał Wypij i wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz poparli referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Zapowiedzieli, że w przypadku odwołania Grzymowicza wystawią własnego kandydata na prezydenta, nie poprą Czesława Małkowskiego.

Posłowie Wypij i Maksymowicz (klub PiS) zarzucają Grzymowiczowi brak wizji rozwoju miasta i stagnację. Zapowiedzieli, że ludzie związani z Porozumieniem włączą się w zbieranie podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum i będą namawiali ludzi do udziału w głosowaniu.

- Olsztyn nigdy wcześniej nie potrzebował zmian tak, jak teraz potrzebuje. Jest pełna stagnacja od 9 lat, nie ma żadnego rozwoju miasta

 - powiedział na konferencji prasowej prof. Wojciech Maksymowicz i dodał, że prezydenturze Grzymowicza brakuje wizji rozwoju miasta w kierunku m.in. uczynienia z Olsztyna ważnego ośrodka sanatoryjnego i leczniczego. Maksymowicz przypomniał, że Grzymowicz obiecywał przed wyborami, że będzie rozwijał Olsztyn w tym kierunku, deklarował chęć przekazania szpitala miejskiego na potrzeby kliniczne, tak by można było zbudować nowy szpital.

- Nic z tych zapowiedzi nie wyszło, nowe szpitale powstają w Gdańsku, Poznaniu, czy Szczecinie, a nie w Olsztynie

- powiedział Prof. Maksymowicz.

Poseł Michał Wypij dodał, że pod adresem Piotra Grzymowicza ma wiele zastrzeżeń, m.in. brak rozwoju sportu w mieście czy przerzucanie kosztów utrzymania przedszkoli na rodziców (podał przykład remontu przedszkola w dzielnicy Kortowo, które miasto chciało zamknąć, a wyremontowali je rodzice).

- Olsztyn zasługuje na lepszego prezydenta niż Piotr Grzymowicz. Liczymy, że referendum będzie skuteczne, a jak będzie skuteczne, to wystawimy kandydata na prezydenta

 - zapowiedział Wypij. Nie chciał ujawnić, kto będzie tym kandydatem, powiedział, że jest na to za wcześnie. W ostatnich wyborach to Wypij kandydował w wyborach, uzyskał 3. wynik po Grzymowiczu i Małkowskim.

Referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotra Grzymowicza 10 stycznia zainicjowała grupa referendalna złożona z sześciu osób niedziałających na co dzień aktywnie w polityce. Przed złożeniem dokumentów referendalnych grupę tę wspierał były prezydent Czesław Małkowski, wiele osób inicjujących referendum to jego bliscy współpracownicy. Po złożeniu dokumentów inicjujących głosowanie referendalne Małkowski wycofał się, a inicjatorzy referendum zaczęli mówić, że to ich samodzielna inicjatywa.

Prof. Maksymowicz pytany, czy wspierając referendum jednocześnie staje w jednym szeregu z Małkowskim powiedział, że nie odbiera tego w ten sposób.

- Popieramy to, co służy miastu

- powiedział.

Lokalny PiS nie poparł dotąd referendum, a szef partii w regionie Jerzy Szmit powiedział w Radiu Olsztyn, że nie popiera referendum. Wypij oświadczył, że działanie Porozumienia nie jest samodzielną woltą, bo PiS nie podjął w tej sprawie żadnej uchwały.

- Wiele osób z PiS nie trzeba będzie nawet przekonywać

- powiedział Wypij sugerując, że w PiS wiele osób wspiera pomysł referendum.

- Każdy, kto popiera referendum, nas cieszy

 - skomentował działanie posłów Porozumienia szef grupy referendalnej Piotr Jastrzębski.

Inicjatorzy referendum w Olsztynie zarzucają Grzymowiczowi brak zainteresowania potrzebami mieszkańców, m.in. zabranie dopłat do niepublicznych żłobków, zmniejszenie kwot na bieżące funkcjonowanie szkół, czy brak wystarczającej liczby imprez kulturalnych. Podnoszą też, że prezydent Olsztyna ma zarzuty niegospodarności w związku ze sprawą "Helpera".

Grupa referendalna do 9 marca musi komisarzowi dostarczyć 13 tys. podpisów osób popierających referendum. Jastrzębski powiedział w poniedziałek PAP, że "jest spokojny, że uda się tę liczbę podpisów zebrać".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powiązania mordercy Czeczena z Berlina z rosyjskimi służbami FSB

zdjęcie ilustracyjne / RIA Novosti archive, image #421316 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

  

Rosjanin podejrzewany o zabójstwo w Berlinie pochodzącego z Gruzji Czeczena Zelimchana Changoszwilego odwiedzał bazy szkoleniowe Centrum Specjalnego Przeznaczenia Federalnej Służby Bezpieczeństwa (CSP FSB) – wynika ze wspólnego śledztwa mediów.

Z billingów telefonu komórkowego Rosjanina Wadima Krasikowa wynika, że przez dłuższy czas w 2019 r. przebywał on w bazach szkoleniowych CSP FSB i często kontaktował się z pracownikami pododdziału elitarnej jednostki antyterrorystycznej rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Wympieł – ustaliły „Insider”, „Bellingcat” i „Spiegel”.

W szczególności Krasikow miał kontakty z szefem funduszu charytatywnego Wympiełu Eduardem Biendierskim, który stoi także na czele rosyjsko-irackiej rady handlowej i dysponuje prawem do ochrony rosyjskich obiektów naftowych w Iraku. Billing wykazał, że na kilka miesięcy przed zabójstwem Changoszwilego rozmowy telefoniczne między Krasikowem i Biendierskim nasiliły się.

Na przykład rozmawiali oni 3 lipca, gdy – jak stwierdzono w śledztwie – Krasikow wrócił z Briańska, gdzie wyrobił fałszywy paszport na nazwisko Wadima Sokołowa. Według niezależnej telewizji Dożdż u przypuszczalnego zabójcy Changoszwilego znaleziono paszport właśnie na to nazwisko. Mężczyźni rozmawiali też 28 lipca, po otrzymaniu przez Krasikowa dokumentów o zatrudnieniu w celu załatwienia wizy.

Biendierski powiedział „Insiderowi”, że nie zna Krasikowa, i odmówił dalszych komentarzy. W raporcie z medialnego śledztwa napisano, że w 2019 r. Krasikow 8 razy odwiedzał bazę CSP FSB w Bałaszysze w obwodzie moskiewskim, przy czym po raz ostatni 8 sierpnia – kilka dni przed odjazdem do Europy. W ciągu tego roku bywał też w bazach szkoleniowych w Bałaszysze i wiosce Awierkijewo oraz w biurze stowarzyszenia Wympieł-A i w budynku przy prospekcie Wiernadskiego 12, w którym znajduje się Narodowe Centrum Antyterrorystyczne i centrum analityczne FSB.

Changoszwili brał czynny udział w drugiej wojnie czeczeńskiej w oddziale dowódcy polowego Szamila Basajewa. Podczas rosyjskiej agresji na Gruzję w 2008 roku zorganizował oddział 200 ochotników do walki z siłami Kremla. Dwukrotnie uchodził z życiem przed zamachowcami - w 2009 i 2015 roku. Od 2017 roku starał się o azyl w Niemczech, ale jego wniosek został odrzucony. Changoszwili był uważany przez Urząd Ochrony Konstytucji (kontrwywiad) za niebezpiecznego islamistę.

Wkrótce po zastrzeleniu 24 sierpnia Changoszwilego berlińska policja zatrzymała obywatela Rosji Wadima Krasikowa. Rosyjska "Nowaja Gazieta" ustaliła, że mężczyzna brał udział w zabójstwie dwóch rosyjskich biznesmenów w Karelii i Moskwie w 2007 i 2013 roku. W 2015 roku krajowe i międzynarodowe listy gończe za nim zostały jednak wycofane. W tym samym roku dostał on paszport na nazwisko Sokołow.

Prokuratura Niemiec sądzi, że związek z zabójstwem miał rząd Rosji lub władze Czeczenii. Moskwa zaprzecza, by miała związek z zabójstwem. W grudniu 2019 r. prezydent Władimir Putin oznajmił, że Changoszwili był jednym z organizatorów zamachu terrorystycznego w moskiewskim metrze, a Rosja wielokrotnie zwracała się do Niemiec o jego wydanie.

Zabójstwo Changoszwilego wywołało konflikt dyplomatyczny między dwoma krajami. Rosyjskie MSZ uznało w grudniu za osoby niepożądane dwóch pracowników ambasady Niemiec. Wcześniej w związku z brakiem współpracy ze strony Rosji przy wyjaśnianiu sprawy zabójstwa Niemcy uznały za osoby niepożądane dwóch pracowników rosyjskiej ambasady w Berlinie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts