Chiny naciskają na Kanadę. Chodzi o aresztowaną wiceprezes koncernu Huawei

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

MSZ Chin zażądał w poniedziałek od rządu Kanady, by tak szybko jak to możliwe uwolnił przetrzymywaną w tym kraju wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou. Tego dnia w Vancouver rozpoczyna się proces ekstradycyjny Meng na wniosek władz USA.

Meng została zatrzymana w Kanadzie w 2018 roku, także na wniosek władz amerykańskich, które zarzucają jej m.in. łamanie sankcji USA nałożone na Iran, oszustwa, w tym bankowe i elektroniczne oraz kradzież technologii.

Pekin, który już wielokrotnie apelował o uwolnienie Meng, od jej zatrzymania wywiera presję polityczną i gospodarczą na Ottawę.

Po zatrzymaniu w grudniu 2018 roku i krótkim pobycie w areszcie Meng została zwolniona za kaucją i obecnie mieszka w jednym ze swoich domów w Vancouver.

Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości argumentuje w dokumentach przekazanych sądowi, że zarzuty stawiane Meng przez USA byłyby uznane za przestępstwa także w Kanadzie.

Zarzuty dotyczą m.in. związków Huawei ze spółką Skycom Tech Co. Ltd w Teheranie. Chodzi o to, że Huawei miało w istocie kontrolować Skycom w latach 2007-2014, a o zależności irańskiej firmy świadczyć ma to, że jej pracownicy używali adresów mailowych Huawei, a jej konta bankowe były kontrolowane przez chińską firmę.

Inne zarzuty dotyczą wprowadzenia w błąd amerykańskiego banku HSBC, który obsługiwał Huawei w rozliczeniach międzynarodowych.

Prawnicy Meng będą wskazywali na polityczną motywację amerykańskich władz, przypomną też wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na temat Meng i Huawei, o tym, że mógłby włączyć się w sprawę, gdyby mogło to przyspieszyć zawarcie umowy handlowej z Chinami.

Pierwszą fazę tego porozumienia USA podpisały z Chinami w środę.

Po zatrzymaniu Meng ChRL zagroziła Kanadzie „poważnymi konsekwencjami”, a wkrótce potem aresztowano Michaela Kovriga i Michaela Spavora - Kanadyjczyków, których Pekin podejrzewa o „działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu Chin”. W ostatnich tygodniach Chiny informowały, że obu zostaną wytoczone procesy. Władze chińskie zdecydowały się wywierać także ekonomiczną presję na Kanadę, blokując import żywności z tego kraju. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kidawa-Błońska we Włocławku: prezydent musi słuchać głosu Polaków

/ #KIDAWA2020

  

- Prezydent musi słuchać głosu Polaków - mówiła we Włocławku kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że już nie wierzy w zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli dającej rekompensatę TVP i Polskiego Radia, ale w jej ocenie obywatele mu to zapamiętają.

Kandydatka PO na prezydenta podczas konferencji prasowej przed Centrum Diagnostyczno-Leczniczym — filii bydgoskiego Centrum Onkologii we Włocławku - po raz kolejny propagandowo apelowała do głowy państwa o zawetowanie noweli przyznające 1,95 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia i przeznaczenie tych środków na onkologię.

Wicemarszałek Sejmu dodała, że prezydent musi słuchać głosu Polaków, ale ona już nie wierzy w to, że on zawetuje tę nowelizację.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts