Możliwe są rozmowy rządu RP z Jourovą

zdjęcie ilustracyjne / @PolandMFA Twitter.com

  

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział dziś dziennikarzom w Brukseli, że w styczniu możliwe są rozmowy na temat praworządności z unijną komisarz ds. wartości Vierą Jourovą podczas jej wizyty w Polsce.

Jourova ma przyjechać do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Czaputowicz był pytany, czy podczas tej wizyty możliwe są rozmowy komisarz z polskimi władzami na tematy dotyczące praworządności.

- Myślę, że są takie plany, oczekiwania. Ja też jestem gotów do spotkania, minister sprawiedliwości. Te szczegóły będą ustalane, ale myślę, że jak najbardziej jesteśmy otwarci na rozmowę z komisarz Jourovą, ze wszystkimi komisarzami na tematy dotyczące UE, w tym także systemu praworządności

- powiedział szef polskiej dyplomacji.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielki sukces projektu onkologicznego

/ https://www.onkologia.bialystok.pl/

  

Około 700 osób, które zachorowały na raka, skorzystało już z projektu rehabilitacji onkologicznej, który ma im pomóc odnaleźć się na rynku pracy, wrócić do aktywności po chorobie - poinformowało realizujące ten projekt Białostockie Centrum Onkologii (BCO).

Turnusy rehabilitacyjne, pomoc psychologiczna, edukacja - to niektóre formy pomocy jaką dostają pacjenci.

Projekt "Idź naprzód. Ciesz się życiem" jest realizowany od grudnia 2017 r. Białostockie Centrum Onkologii prowadzi go wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.

Do końca 2021 r., łącznie z takiej pomocy może skorzystać pond 4,9 tys. osób. To przedsięwzięcie skierowane do osób w wieku 20-64 lat, które zachorowały na raka od 2016 roku lub zachorują jeszcze w 2020 r. W kilku miastach powiatowych w regionie działają specjalne punkty konsultacyjne projektu i tam zainteresowani mogą się zgłaszać. W ramach projektu szkolą się też np. psychoonkolodzy.

Kierująca Zakładem Rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii dr Joanna Filipowska podkreśliła, że rehabilitacja onkologiczna jest równie ważna jak leczenie chorego, bo ma pomóc pacjentowi po zakończeniu leczenia.

"Jej celem jest przywrócenie pacjentów do sprawności zarówno w czynnościach codziennych, życiu społecznym i zawodowym oraz profilaktyka niepełnosprawności wynikającej z następstw choroby i jej leczenia. W obecnych czasach pacjenci coraz częściej czują potrzebę pracy w czasie leczenia onkologicznego lub bardzo szybkiego powrotu po chorobie do pracy"

- oceniła dr Filipowska. Dodała, że postęp w rehabilitacji onkologicznej jest duży, a w Polsce jest mało osób, które zajmują się rehabilitacją onkologiczną.

Kierownik sekcji ds. funduszy europejskich w Białostockim Centrum Onkologii Anna Skrzeczyńska podkreśliła, że rehabilitacja po chorobie onkologicznej, z jakiej mogą korzystać pacjenci w ramach projektu, jest czymś "dodatkowym, niestandardowym". Dodała, że wsparcie jakie dostaje pacjent jest dopasowane do jego potrzeb i są to np. spotkania z psychologiem, dietetykiem czy pracownikiem socjalnym.

Z projektu skorzystało dotąd 700 osób, z czego 500 bezpośrednio wzięło udział w rehabilitacji, pozostałe osoby czekają na wyznaczenie terminów. "Projekt będzie realizowany jeszcze przez blisko dwa lata – do końca 2021 roku. Zachęcamy do skorzystania z oferowanego wsparcia" - dodała Skrzeczyńska.

Psycholog, psychoterapeuta Białostockiego Centrum Onkologii Anna Saniukiewicz podkreśliła, że pacjenci często czują się zagubieni, nurtuje ich wiele pytań związanych z ich zdrowiem, ale też życiem, terapią, sytuacją społeczną i taką wiedzę w ramach projektu mogą otrzymać.

"Jak wiemy, często rozwiewanie wątpliwości daje ulgę i spokój, a na tym nam zależy, aby każda chorująca osoba mogła mieć ten komfort i korzystać z tego, co dla niej ważne, dobre i potrzebne. Dokładamy starań, aby każda osoba mogła skorzystać z fachowej wiedzy naszych specjalistów w trakcie kilkudniowych turnusów organizowanych w naszym szpitalu. Chcemy, aby pacjenci mogli po chorobie powrócić do aktywności, z jakiej korzystali przed chorobą"

- podkreśliła Saniukiewicz w materiałach o projekcie przekazanych przez Białostockie Centrum Onkologii.

Projekt jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 (wartość projektu to ponad 9,5 mln zł z czego z UE pochodzi 8,1 mln zł).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts