Szereg niepowodzeń Rosjan w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / EvgeniT CC0

  

Siły amerykańskie zablokowały rosyjskim żołnierzom drogę do pola naftowego w północnej Syrii - podała dziś turecka agencja informacyjna Anatolia, powołując się na „wiarygodne miejscowe źródła”. Wcześniej na ten sam teren nie pozwoliła Rosjanom się dostać kurdyjska milicja YPG.

Według agencji między USA i Rosją trwa spór o pole naftowe Rumejlan w północno-wschodniej muhafazie Al-Hasaka. Amerykańskie siły zablokowały rosyjskiemu patrolowi dostęp do tego pola naftowego w sobotę - twierdzi Anatolia.

Żołnierze USA mieli według relacji Anatolii zwrócić się do rosyjskich wojskowych, by zawrócili do miasta Amuda w tej samej muhafazie. Rosjanie musieli powrócić do miejsca, z którego wyruszyli, ponieważ ich droga do Rumejlan, gdzie mieści się amerykańska baza lotnicza, została zablokowana

- pisze turecka agencja.

Anatolia dodaje, że w czwartek Rosjanie również próbowali dostać się w okolice tego pola naftowego. Wtedy drogę do niego zablokowała im kurdyjska milicja YPG.

W październiku minister obrony USA Mark Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone chcą być pewne, że Państwo Islamskie (IS) nie uzyska dostępu do pól naftowych w Syrii i dlatego Pentagon rozważa rozlokowanie w ich pobliżu amerykańskich żołnierzy i pojazdów opancerzonych.

Później Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że amerykański konwój kilkunastu pojazdów opancerzonych jechał na południe od północno-wschodniego miasta Kamiszli, prawdopodobnie kierując się do bogatego w ropę obszaru Dajr az-Zaur.

Zapowiedź Stanów Zjednoczonych skrytykowało ministerstwo obrony Rosji. 

- To, co teraz robi Waszyngton, czyli przejmowanie pól naftowych we wschodniej Syrii pod zbrojną kontrolę, jest po prostu międzynarodową bandycką polityką

- powiedział wtedy rzecznik resortu generał Igor Konaszenkow.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń w Chełmie o wirusie i emeryturach SB-ków

/ Twitter/Robert Biedroń

  

Zwiększenie wsparcia na rozwój i innowacje do 2 proc. PKB zadeklarował w Chełmie (Lubelskie) kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Zaapelował także do wszystkich sił politycznych o rozwagę i spokój w sprawie koronawirusa.

"Moim postulatem jest zwiększenie wsparcia na rozwój i innowacje do 2 proc. PKB. 2 proc. PKB to długo oczekiwana - szczególnie przez świat nauki - deklaracja ze strony państwa, która sprawiłaby, że byłyby pieniądze na rozwój m.in. takich uczelni, które powoli, nie w świetle kamer, umierają"

– powiedział Biedroń na konferencji prasowej przed spotkaniem z mieszkańcami i społecznością Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Chełmie.

Biedroń podkreślił, że wspieranie takich szkół wyższych, ulokowanych w miastach średniej wielkości, służy rozwijaniu tych miast, które na transformacji po 1989 r. straciły najwięcej. "Te miasta wymagają szczególnej atencji, szczególnego zainteresowania ze strony państwa i można odnieść wrażenie, że tego zainteresowania dzisiaj brakuje" – powiedział.

Kandydat Lewicy powiedział, że PiS obiecało takie zainteresowanie, ale niestety zawiodło oczekiwania wielu mieszkańców m.in. wschodniej Polski, ponieważ m.in. nie zadbało w wystarczający sposób o usługi publiczne i wsparcie uczelni. "

Biedroń odniósł się także do tematu koronawirusa, który – jak stwierdził - zdominował kampanię wyborczą. Zaapelował do wszystkich sił politycznych o rozwagę i spokój w tej sprawie. "Nie potrzebujemy histeryzowania, jak widzieliśmy to wczoraj. Niektórzy z kandydatów chyba już przekraczają taką granicę histerii" – powiedział Biedroń.

Jego zdaniem to prowadzi do dezinformacji, chaosu i paniki u niektórych osób.

Biedroń powtórzył też, że gdy zostanie prezydentem, będzie działał na rzecz przywrócenia wyższych emerytur dawnym funkcjonariuszom PRL, które obniżone zostały na mocy ustawy dezubekizacyjnej.

Podkreślił, że w tej sprawie staje po stronie tych, których prawa zostały ograniczone i odebrane. "

Biedroń poinformował, że w Chełmie powstał 526. Komitet Biedronia. W sobotę kandydat Lewicy spotka się jeszcze z mieszkańcami Włodawy w Lubelskiem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts