Premier z dwudniową wizytą w Tokio

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki od poniedziałku będzie przebywał z dwudniową wizytą w Tokio, gdzie spotka się z premierem Japonii Shinzo Abe. Rozmowy szefów rządów Polski i Japonii będą dotyczyć m.in. współpracy gospodarczej. Planowane są także spotkania z przedstawicielami biznesu oraz Polonii.

Premierowi w stolicy Japonii będą towarzyszyć m.in. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński oraz minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Tokio odbędzie się na zaproszenie japońskiego premiera.

"Szef polskiego rządu będzie zabiegał o rozwój współpracy gospodarczej z Japonią, która jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce. Podczas wizyty podsumowany zostanie stan realizacji planu działań na lata 2017-2020 w ramach polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego. Omówiona zostanie także kwestia wdrożenia kolejnego planu na lata 2021-2024"

- powiedział rzecznik rządu.

Polska zapewni Japonię o woli realizacji strategicznych inwestycji rozwojowych, których Japonia jest potencjalnym partnerem. Szczególnie dotyczy to budowy i rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), Portu Gdańskiego, rozwoju energetyki jądrowej, współpracy przy rozwoju technologii opartych na ogniwach wodorowych, tzw. "czystego węgla", a także e-mobilności

- dodał Müller.

Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odpowiedzialny m.in. za dyplomację ekonomiczną, zaznaczył, że podstawowe cele wizyty premiera w Japonii to: to zacieśnienie relacji politycznych oraz intensyfikacja relacji gospodarczych. "Relacje polsko-japońskie bardzo wzmocniły się w ostatnich miesiącach, kiedy to miały miejsce dwa spotkania premierów – jedno przy okazji szczytu UE-Azja w formacie ASEM, a drugie w Bratysławie, w czasie szczytu V4 z Japonią. Styczniowa wizyta premiera Morawieckiego w Japonii jest oznaką tego, że te relacje zacieśniają się jeszcze bardziej" - powiedział Jabłoński.

"Chcemy, żeby Japonia była naszym strategicznym partnerem w Azji, a to wynika także z potrzeb gospodarczych"

- przekonywał wiceszef MSZ.

Jabłoński podkreślił, że polskiemu rządowi zależy na intensyfikacji relacji ekonomicznych z Japonią w kilku obszarach, w tym związanych z innowacjami i nowymi technologiami, które Japończycy mogą zaoferować. "Jednocześnie chcemy zaoferować współpracę z istotnymi sektorami naszej gospodarki. Jest cały szereg polskich firm, które eksportują do Japonii swoje produkty i liczymy na to, że przy okazji wizyty szefa polskiego rządu będzie możliwość wzmocnienia tych relacji" - mówił.

"W trakcie wizyty odbędą się także spotkania z udziałem przedstawicieli polskiego biznesu. Omawiane będą również kwestie energetyczne, a w rozmowach weźmie udział towarzyszący premierowi minister klimatu Michał Kurtyka. Z pewnością omówione zostaną także duże inwestycje w Polsce, w tym dotyczące kolei czy Centralnego Portu Komunikacyjnego"

- zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Premier spotka się też z parą książęcą Akishino.

W 2019 r. Polska i Japonia państwa obchodziły stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Japonia to obok Chin i Korei Płd. najważniejszy partner strategiczny Polski w Azji. W 2018 r. polsko-japońskie obroty handlowe wyniosły 4,8 mld USD. Dane za pierwsze 8 miesięcy 2019 r. wskazują na blisko 20 proc. wzrost obrotów. Japonia jest jednym z dwóch największych (po Republice Korei) inwestorów z Azji w Polsce i wg NBP w 2018 r. zainwestowała w naszym kraju 955 mln USD. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Koronawirus w Iranie. 43 ofiary śmiertelne

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/@jorono

  

Irański rząd poinformował o dziewięciu nowych ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Jak wynika z rządowych informacji, bilans ten zwiększył się do 43 osób. 593 osoby są zakażone.

- Niestety dziewięć osób zmarło na wirusa w ciągu ostatnich 24 godzin. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi teraz 43 - powiedział w państwowej telewizji rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Jahanpur. Nowych potwierdzonych przypadków zakażenia mamy od wczoraj 205, co daje łączną liczbę zainfekowanych osób 593".

Dane te zdecydowanie odbiegają od informacji, przekazanych w piątek przez BBC Persian, która podała, powołując się na irańskie służby medyczne, że co najmniej 210 osób zmarło w różnych miastach w Iranie z powodu koronawirusa.

Także w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów poddawał w wątpliwość wiarygodność informacji płynących z Iranu o zakażenia i zgonach. "Iran pod względem informowania nigdy nie był wiarygodny i jestem bardzo zaniepokojony, że (...) nie udostępnia wszystkich informacji” - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts