Wyjątkowe porozumienie Ukrainy i Węgier

/ The Digital Artist

  

Ukraina i Węgry porozumiały się w sprawie współpracy wywiadów wojskowych i będą wspólnie tropiły zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie i na świecie - poinformował Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego resortu obrony.

Ustalenia w sprawie współpracy wywiadów wojskowych zapadły podczas spotkania ich szefów: ze strony Ukrainy Wasyla Burby, a ze strony Węgier Janosa Beresa.

„Współpraca wywiadów wojskowych Ukrainy i Węgier będzie odbywała się na kilku kierunkach i w różnych formatach partnerstwa. Pracownicy wywiadów wojskowych dwóch państw będą opracowywali wspólne oceny analityczne dotyczące nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie i przygotowywali mechanizmy kolektywnego przeciwdziałania tym zagrożeniom

- przekazał Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy.

Burba i Beres ustalili ponadto, że będą działać na rzecz lepszej wymiany informacji wywiadowczych oraz przekazywania takich informacji strukturom NATO.

„Rozszerzenie współpracy wywiadowczej między Ukrainą i Węgrami będzie sprzyjało włączeniu naszego państwa do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (ang. Enhanced Opportunity Program) i wzmocni możliwości wywiadowcze państw członkowskich NATO”

- przekazał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Między Ukrainą i Węgrami od 2017 roku toczy się spór o ukraińską ustawę oświatową, która zdaniem rządu w Budapeszcie uderza w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Z tego powodu Węgry blokują spotkania Komisji Ukraina-NATO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pirat drogowy oskarżony o napaść na policjanta

/ Dids

  

Dziesięć lat pozbawienia wolności grozi 34-letniemu mężczyźnie, który podczas policyjnej kontroli próbował przejechać policjanta. W trakcie pościgu za piratem drogowym policjanci ostrzelali jego samochód. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w piątek, że Prokuratura Rejonowa w Malborku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono między innymi dokonanie czynnej napaści na policjanta.

Do zdarzenia doszło 25 września 2019 roku w miejscowości Królewo.

Funkcjonariusze policji próbowali zatrzymać do kontroli VW Golfa po przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym. Kierujący początkowo zwolnił. Następnie przyspieszył, jadąc wprost na stojącego na jezdni funkcjonariusza. Policjant ratował się skokiem na sąsiedni pas ruchu. Sprawca uciekł.

"Policjanci podjęli za nim pościg, w trakcie którego oddano strzały w kierunku tylnego koła samochodu" - powiedziała prokurator Wawryniuk.

Volkswagen golf został znaleziony kilka kilometrów dalej na polnej drodze. Kierujący uciekł. Na miejscu policjanci zastali pasażerów - dwie kobiety z trójką małoletnich dzieci. Jak ustaliła prokuratura, w czasie jazdy pasażerowie nie byli przypięci pasami bezpieczeństwa.

"Z opinii sądowo-lekarskiej wynika, że w trakcie ucieczki byli narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" - dodała prokurator Wawryniuk.

Kierowca samochodu został zatrzymany 26 września 2019 roku. Usłyszał zarzuty czynnej napaści na funkcjonariusza policji oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej i narażenia pasażerów, których przewoził kierowanym przez siebie samochodem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do czynu niezatrzymania się do kontroli drogowej. Wyjaśnił, że powodem jego zachowania był brak uprawnień do kierowania pojazdami. Nie przyznał się do próby przejechania policjanta.

Mężczyzna jest pod dozorem policji i ma zakaz opuszczania kraju. Musiał też wpłacić 5 tys. poręczenia majątkowego.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Malborku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts