Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział budowę obwodnicy Chełma

/ premier.gov.pl

  

Budowę południowej obwodnicy Chełma (Lubelskie) zapowiedział w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował też, że jeszcze w tym roku będzie rozpisany przetarg na budowę północnej obwodnicy tego miasta, w ciągu drogi ekspresowej S12.

Sasin poinformował w niedzielę na konferencji prasowej w Chełmie o przygotowaniach do nowej inwestycji.

Prowadzimy bardzo intensywne prace nad realizacją południowej obwodnicy Chełma, aby ruch kierunku Hrubieszowa i przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie mógł omijać centrum miasta

– powiedział wicepremier.

Dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Czech powiedział, że według wstępnych analiz południowa obwodnica Chełma miałaby ok. 7,6 km długości. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 150 mln zł.

Droga przebiegłaby w większości po gruntach stanowiących własność samorządu i Skarbu Państwa (…) Możemy już pod koniec tej kadencji samorządu wbijać łopatę i wejść w etap realizacji tego przedsięwzięcia

– powiedział Czech.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek poinformował, że na jednej z najbliższych sesji rady miasta będzie zaprezentowana koncepcja założeń realizacji tej inwestycji. „Będziemy wnioskować, żeby zabezpieczyć w budżecie środki na realizację projektu tej inwestycji” – zaznaczył.

Jego zdaniem obwodnica jest bardzo potrzebna dla usprawnienia komunikacji w mieście, ale też stworzy nowe tereny inwestycyjne i da możliwości rozwoju Chełma.

Miasto samo z siebie takich środków nie ma, ale przy wsparciu rządowym możemy ta inwestycję zrealizować

– dodał Banaszek.

Wicepremier Sasin przypomniał że trwają już prace przy budowie północnej obwodnicy Chełma, która będzie przebiegać w ciągu drogi ekspresowej S12. „Jeszcze w tym roku będzie rozpisany przetarg na budowę obwodnicy” – zapowiedział. Obwodnica północna Chełma ma kosztować 692 mln zł.

Wicepremier podkreślił, że wiele z realizowanych obecnie inwestycji – jak np. obwodnica Chełma czy Via Carpatia - były planowane dawno i przygotowywane do realizacji za czasów rządów PiS w latach 2005-2007, ale potem w okresie rządów PO-PSL zostały odłożone i „zamrożone”.

Nie dostrzegano, że te ziemie potrzebują bardzo mocnego prorozwojowego impulsu. My to dostrzegamy i dlatego konsekwentnie realizujemy plan budowy dróg na teranie woj. lubelskiego

- powiedział Sasin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ruszył proces byłego premiera Francji

zdjęcie ilustracyjne / pixel2013 CC0

  

Proces byłego premiera Francji Francois Fillona, oskarżonego o sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy w związku z zatrudnianiem żony i dwojga swoich dzieci na fikcyjnych etatach, rozpoczął się dziś w Paryżu i ma potrwać do 11 marca.

Pierwsza rozprawa miała odbyć się w poniedziałek, ale przełożono ją na wniosek obrony ze względu na strajk prawników przeciwko rządowej reformie emerytalnej.

Politykowi grozi do 10 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 1 mln euro.

Obok byłego premiera na ławie oskarżonych zasiadła jego żona, Penelope Fillon, której zarzuca się współudział w przestępstwach męża, oraz były deputowany i bliski współpracownik rodziny Fillon - Marc Joulaud, który również miał zatrudniać Penelope Fillon na fikcyjnym etacie.

Małżeństwo Fillon pojawiło się w Pałacu Sprawiedliwości w Paryżu w środę w otoczeniu kamer i dziennikarzy.

Na środę przewidziano zbadanie kwestii zgodności z konstytucją oskarżenia byłego premiera oraz kwalifikacji jego rzekomych czynów. Jeśli sąd zdecyduje się skierować zapytanie w tej sprawie do Sądu Kasacyjnego, rozprawa zostanie odroczona do czasu wydania orzeczenia przez sąd wyższej instancji. Jeśli tak się nie stanie, prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do czwartku na orzeczenie sądu karnego.

Śledczy po ponad dwóch latach dochodzenia dowodzą, że Penelope Fillon była fikcyjnie zatrudniana jako asystentka we francuskim parlamencie w latach 1998-2013. Praktyka zatrudniana rodziny w Zgromadzeniu Narodowym została zakazana w następstwie tzw. Penelopegate, jak nazywana jest sprawa rodziny Fillon. Wcześniej zatrudnianie rodziny na stanowiskach w biurach poselskich było legalne i rozpowszechnione.

Śledczy dowodzą, że nie ma dowodów na rzeczywiste świadczenie pracy przez Penelope Fillon, która miała otrzymać ponad milion euro wynagrodzenia. Obrona dowodzi natomiast, że praca była świadczona, a zadania małżonki byłego premiera miały dotyczyć kwestii wymagających dyskrecji.

Podobne zarzuty fikcyjnego zatrudniania dotyczą również dwójki dzieci Fillonów, które otrzymywały wynagrodzenie za pracę w charakterze prawników, gdy Fillon był senatorem w latach 2005-2007.

Obrona domaga się uniewinnienie Fillona, premiera Francji w latach 2007-2014, a na świadków wezwała trzech jego długoletnich współpracowników.

Fillon jest również oskarżany o ukrywanie pożyczki, którą miał otrzymać od miliardera i przyjaciele rodziny, Marca Ladreit de Lacharriere'a.

Sam Lacharriere został skazany w grudniu 2018 roku na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za „niewłaściwe gospodarowanie mieniem korporacyjnym”, w tym fikcyjne zatrudnianie żony Fillona w latach 2012-13 jako doradcy literackiego w periodyku „Revue des deux mondes”. Penelope Fillon zarobiła tam 135 tys. euro.

Afera Fillona zdominowała kampanię prezydencką w 2017 roku i doprowadziła do klęski konserwatystów z partii Republikanie. Sam Fillon wycofał się z życia politycznego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts