Papież z nadzieją o berlińskiej konferencji w sprawie Libii

Papież Franciszek / Xonn [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Papież Franciszek wyraził nadzieję na powodzenie berlińskiej konferencji w sprawie trwającego od dziewięciu lat kryzysu w Libii. Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę podkreślił, że kraj ten potrzebuje pokoju i stabilności.

Zwracając się do uczestników południowego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie, papież poinformował, że w niedzielę w Berlinie odbędzie się konferencja mająca na celu przedyskutowanie kryzysu w Libii.

Wyrażam gorącą nadzieję, że ten tak ważny szczyt zapoczątkuje drogę ku przerwaniu przemocy i wynegocjowanemu porozumienia, które doprowadzi do pokoju i tak upragnionej stabilności kraju

 - zaznaczył Franciszek.

Odniósł się do spotkania z udziałem m.in. sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Obecni będą także dwaj główni adwersarze: premier popieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż oraz generał Chalifa Haftar - dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej.

Po maryjnej modlitwie papież przypomniał, że trwa Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej. Zaznaczył, że personel pielęgniarski jest najbardziej liczny wśród pracowników służby zdrowia. "Położne zaś wykonują być może najbardziej szlachetny zawód" - zauważył.

Zachęcił wiernych, aby modlili się za pielęgniarki, pielęgniarzy i położone, "aby mogli jak najlepiej wykonywać swą cenną pracę".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Utrudnienia na linii kolejowej pod Tatry

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Od poniedziałku zostaną wznowione prace budowlane na linii kolejowej prowadzącej do Zakopanego. Trasa będzie częściowa zamknięta, a pasażerowie pociągów na odcinku Chabówka – Zakopane przesiądą się do autobusów – poinformował Zespół Prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Od poniedziałku 24 lutego pociągi dalekobieżne i regionalne będą dojeżdżać do stacji w Chabówce. Tam podróżni przesiądą się do autobusów komunikacji zastępczej, która będzie obsługiwać trasy Chabówka – Szaflary oraz Chabówka – Zakopane. Na odcinku Szaflary – Zakopane będą kursować pociągi Podhalańskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Prace na torach pomiędzy Chabówką a Szaflarami potrwają do końca czerwca. W tym czasie zostaną wymienione szyny na odcinku Sieniawa – Nowy Targ. Zmodernizowany zostanie też peron w Nowym Targu. Na trasie zostanie zamontowana nowa sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym, oraz wyremontowane zostaną przejazdy kolejowo-drogowe, mosty i wiadukty kolejowe.

Zespół Prasowy PKP PLK poinformował, że w czasie zimowego wypoczynku, od 21 grudnia do 20 lutego z kolejowej trasy do zimowej stolicy Polski pasażerowie skorzystali z niemal 3,5 tys. pociągów. W tym czasie na linii były prowadzone prace w pobliżu torów, tak aby nie było konieczności zamykania tej popularnej trasy kolejowej w czasie największego zainteresowania podróżami pod Tatry.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane”, PKP PLK przeznaczają przeszło 1,1 mld zł netto. W ramach tego projektu zakończyły się już roboty budowlane między Skawiną a Suchą Beskidzką. W grudniu PKP PLK podpisały umowę na realizację ostatniego odcinka, pomiędzy Suchą Beskidzką a Chabówką. Obecnie trwa faza projektowa inwestycji, a roboty budowlane ruszą w drugiej połowie roku. Zakończenie wszystkich prac planowane jest do 2023 r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts