To siostry sercanki – duchowe spadkobierczynie bp. Józefa Pelczara i s. Klary Szczęsnej spowodowały, że ich  relikwie zostaną uroczyście wprowadzone do Świątyni Opatrzności

– podkreślał kustosz powstającego w Świątyni Opatrzności sanktuarium ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

Jego zdaniem, najważniejsze i najcenniejsze w życiu i działalności sióstr sercanek jest rozszerzanie kultu Serca Bożego a na obecny czas – jak podkreśla – potrzebne jest dostrzeżenie go jako źródła wszelkiej miłości.

Bp Pelczar i s. Szczęsna są znakami tego, że Chrystus jest źródłem miłości całkowitej i jedynej, która może człowieka nie tylko uszczęśliwić, ale i zbawić

– dodał ks. Aleksandrowicz.

Nieprzypadkowo uroczyste wprowadzenie relikwii odbędzie się w niedzielę 19 stycznia. Dokładnie sto lat wcześniej, 19 stycznia 1920 r. bp Józef Pelczar wygłosił kazanie przy zapaleniu Świecy Niepodległości w katedrze warszawskiej. Podarowana przez papieża Piusa IX świeca, która miała zostać zapalona, gdy Polska odzyska niepodległość,  jest obecnie przechowywana w Świątyni Opatrzności Bożej i zapalana podczas obchodów Święta Niepodległości.

Poniżej zapis Mszy Świętej na żywo

 


Św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924) był biskupem przemyskim, w 1911 r. powołał do istnienia Papieski Kościelny Instytut Polski, z myślą o kapłanach przebywających na studiach w Rzymie. Papież Jan Paweł II w 1991 r. zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 maja 2003 roku w Rzymie ogłosił go świętym.

Współzałożycielka zgromadzenia sióstr sercanek bł. s. Klara Szczęsna (1863-1916) została beatyfikowana 27 września 2015 r. w Krakowie. Nazywana jest “patronką wszystkich, którzy czynią dobro bez rozgłosu”.

Oboje 125 lat temu (w 1894 r.) założyli Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.