Podziękowanie za pielgrzymowanie

  

Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców AD 2020 już za nami. To była dwunasta odsłona naszej obecności na Jasnej Górze. Mszy świętej, która jest centralnym programem naszej uroczystości, przewodniczył po raz pierwszy pasterz kościoła abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który wygłosił okolicznościową homilię. Pozostawił nam piękne i ważne przesłanie, byśmy starali się być ludźmi serca. Arcybiskup podkreślił, że każdy z nas jest postawiony nieprzypadkowo w tym czasie i w tym pokoleniu, bo Bóg wie, że jeśli połączymy nasze myśli i dłonie, naszą wolę i nasze serca, to cały świat może być po Bożemu zorganizowany i pełen ludzkiego ładu i harmonii.


Metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił też, że tylko pod krzyżem Polska jest w stanie znowu poczuć swoje serce i pozwolić, by uniosło ono myśli, wolę i działania ku Bożemu tronowi. Zaznaczył, że jego zdaniem w naszym narodzie nie ma podziałów, bo nigdy nie odszedł on od wiary w Boga, Ewangelii i Matki Bożej. – Jako polska rodzina staramy się być wierni Chrystusowi, wierni Ewangelii. Choć mamy wiele różnych słabości i wad, grzechów, to przecież jako naród serca swojego od Boga nigdy nie chcieliśmy odwrócić – stwierdził kaznodzieja.
– Nie jest prawdą, że polski naród jest podzielony, że polskie serca są podzielone. Słyszę to setki razy, ale ja się z tym nie zgadzam. Przez polskie serca nie idzie podział. Wszyscy muszą sobie stawiać pytanie, czy są w tej wielkiej wspólnocie serca niepodzielonego, serca narodowej rodziny, wiary i czynu, czy też sami się gdzieś oddzielają – mówił arcybiskup. Za obecność na Jasnej Górze i słowa, które – mam nadzieję – będą nas niosły przez cały 2020 r., jestem księdzu arcybiskupowi niezmiernie wdzięczny.
Słowa podziękowania kieruję także w stronę ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Przybył na Jasną Górę, jak zwykle ze swoimi niepełnosprawnymi podopiecznymi, i na zakończenie Eucharystii poświęcił kibicom chwilę na ich klubowe barwy. Było też z nami wielu kapłanów, w tym ks. Tomasz Pełszyk, kierownik międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Suwałki–Ostra Brama, jak co roku z zaproszeniem do przeżycia tych szczególnych rekolekcji w drodze. Warto się nad nim pochylić, gdyż 15 lipca pielgrzymka wyruszy na pątniczy szlak już po raz 30., pod hasłem „Dziękujemy za wolność”.
Nasza obecność w duchowej stolicy Polski zawsze jest okazją do zaplanowania kolejnych inicjatyw. Myślę, że wiele dobrego przyniosły koncert Pawła Piekarczyka i wykład Witolda Gadowskiego, który zaprosił nasze środowiska na sierpniowy Marsz Polonii i Polaków do KL Auschwitz. Duże nadzieje wiążę także z prezentacją potrzeb rodaków z Wileńszczyzny, której dokonał Tadeusz Romanowski ze wspólnoty Miłosierdzia Bożego z Solecznik. W tym roku kibice planują wakacyjny wypoczynek dla kilku grup dzieci z Kresów. Przed nami także odbudowa pomnika w Dziewieniszkach zburzonego przez Sowietów, a postawionego przez naszych rodaków w dwudziestoleciu międzywojennym. Wyzwań jest wiele, ale jeśli będziemy ludźmi serca, to damy radę!
Jeszcze raz wszystkim dziękuję za piękne pielgrzymowanie!
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts