Tadeusz Romer i pomoc żydowskim uchodźcom

Tadeusz Romer, Władysław Sikorski, Władysław Anders i Tadeusz Klimecki

  

W Bibliotece Publicznej w Kłajpedzie została otwarta w czwartek wystawa „Ambasador RP w Japonii Tadeusz Romer i żydowscy uchodźcy wojenni na Dalekim Wschodzie”. To już czwarta prezentacja wystawy na Litwie, ukazującej bohaterskie działania polskiego dyplomaty.

Ekspozycja przygotowana z inicjatywy i na zlecenie Instytutu Polskiego w Wilnie przez dr Olgę Barbasiewicz z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz pierwszy pokazywana była w Kownie w Domu Muzeum Sugihary w marcu ubiegłego roku, następnie w siedzibie Litewskiej Wspólnoty Żydów w Wilnie, a w listopadzie 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Rakiszkach.

Jak wskazuje Instytut Polski w Wilnie

jednym z głównych celów projektu badawczego, realizowanego przez dr Olgę Barbasiewicz, jest ukazanie litewskim odbiorcom niezwykłej historii pochodzącego z ówczesnej guberni kowieńskiej Polaka, wybitnego dyplomaty, który przyczynił się do ratowania Żydów.

Jeśli chodzi o wydawanie Żydom w czasie wojny tzw. wiz życia, na Litwie powszechnie znane są tylko dwa nazwiska – japońskiego konsula w Kownie Chiune Sugihary oraz holenderskiego konsula honorowego Jana Zwartendijka. Niewiele jednak wiadomo o tym, co działo się po dotarciu przez żydowskich uchodźców do wybrzeży Japonii i ich trudnym losie na Dalekim Wschodzie oraz działalności ambasadora Romera w Japonii i Szanghaju. O tym właśnie opowiada ta wystawa, prezentująca m.in. codzienne życie uchodźców, ich problemy, stojące przed nimi wyzwania, ich działalność publiczną i polityczną.

Tadeusz Ludwik Romer urodził się 6 grudnia 1894 roku w Antonoszu, koło Rakiszek, w ówczesnej guberni kowieńskiej Imperium Rosyjskiego. W 1937 roku został pierwszym ambasadorem RP w Japonii. Latem 1940 roku polscy Żydzi, którzy szukali ucieczki przed Holokaustem, otrzymywali od japońskiego konsula w Kownie Sugihary wizy tranzytowe umożliwiające im wyjazd do Japonii. Zadaniem ambasadora RP w Japonii Romera stała się pomoc w zaopatrzeniu żydowskich uchodźców w wizy docelowe. W celu zapewnienia im opieki ambasador powołał też Polski Komitet Pomocy Ofiarom Wojny, którego przewodniczącą została jego żona Zofia Romer. W 1941 roku podjęto decyzję o likwidacji polskiej placówki w Japonii. Romer udał się do Szanghaju, gdzie kontynuował dyplomatyczne działania na rzecz uchodźców.

Zmarł w Montrealu 23 marca 1978 roku.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podejrzenie zakażenia koronawirusem. Osiem osób hospitalizowanych w woj. małopolskim

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@jarmoluk

  

Osiem osób jest obecnie hospitalizowanych w woj. małopolskim ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją - podała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

- Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są jednak w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana - podkreśliła przedstawicielka wojewody.

W piątek wojewoda małopolski Piotr Ćwik wydał decyzję administracyjną nakładającą na dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości na wypadek konieczności przyjęcia zwiększonej liczby osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowotnego związanego z zarażeniem koronawirusem. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Są to placówki w: Dąbrowie Tarnowskiej, Krakowie (Szpital Uniwersytecki, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Proszowicach, Tarnowie, Nowym Sączu.

Rzeczniczka zaznaczyła, że na obecną chwilę wojewoda nie ma rekomendacji dotyczących odwoływania zaplanowanych imprez masowych, ale "w każdej chwili może się to zmienić". - Środki profilaktyczne będą wdrażane stosownie do oceny aktualnej sytuacji i zgodnie z rekomendacjami właściwych podmiotów - wskazała Paździo.

- Apelujemy o rozwagę i zachowanie podstawowych zasad higieny, co jest konieczne w każdej sytuacji związanej z uczestnictwem w wydarzeniu gromadzącym większą liczbę osób

- dodała rzeczniczka.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w sobotę, że żadna z badanych w piątek przez Państwowy Zakład Higieny próbek nie jest pozytywna. Nadal więc nie mamy w Polsce potwierdzonego zarażenia koronawirusem.

W piątkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 28 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 83 365 potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirusem zmarło 2 857 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts