W czwartek pogrzeb biskupa Stanisława Stefanka

śp. biskup Stanisław Stefanek / Jozin1991 [Public domain]

  

W najbliższy czwartek w Łomży (Podlaskie) odbędą się główne uroczystości pogrzebowe biskupa seniora diecezji łomżyńskiej Stanisława Stefanka, który zmarł 17 stycznia w Lublinie. Hierarcha miał 84 lata. Pochowany zostanie w łomżyńskiej katedrze.

O pogrzebie biskupa Stefanka, który w latach 1996-2011 był ordynariuszem diecezji łomżyńskiej, poinformował w sobotę obecny biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Zapowiedział, że mszy św. pogrzebowej 23 stycznia przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec.

"Uwzględniając wrażliwość śp. Biskupa Stanisława Stefanka na sprawy związane z obroną życia i rodziny zachęcam, aby zamiast kwiatów złożyć ofiarę przeznaczoną na Fundusz Obrony Życia" - napisał bp Stepnowski w słowie pasterskim o zmarłym. Poinformował też, że w budynku kurii diecezjalnej w dniach uroczystości pogrzebowych zostanie wyłożona księga kondolencyjna; do modlitwy za zmarłego i udziału w pogrzebie zachęcał zwłaszcza mieszkańców Łomży i diecezji łomżyńskiej.

Uroczystości w Łomży rozpoczną się w poniedziałek 20 stycznia, gdy po południu trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej. O godz. 18 celebrowana tam będzie msza św. żałobna.

We wtorek 21 stycznia od godz. 16 trumna z ciałem zmarłego będzie wystawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (kościół seminaryjny); dwie godziny później odprawiona zostanie tam msza św. żałobna.

22 stycznia w środę o godz. 17 trumna zostanie przeniesiona do katedry łomżyńskiej, gdzie godzinę później zostanie odprawiona msza św. żałobna. Po niej zaplanowane modlitewne czuwanie ruchów i stowarzyszeń diecezji łomżyńskiej. Główna msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek 23 stycznia o godz. 11. Po niej bp Stanisław Stefanek zostanie pochowany w katedrze.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Porozumienie wspiera Andrzeja Dudę

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

"Andrzej Duda jest prezydentem konkretów, gwarantem dynamicznego i jednocześnie równomiernego rozwoju Polski" - ocenili dziś liderzy Porozumienia w regionie łódzkim. Ugrupowanie Jarosława Gowina wspiera prezydenta Dudę w kampanii wyborczej.

Podczas dzisiejszego spotkania z mediami szef Porozumienia w okręgu łódzkim, poseł Włodzimierz Tomaszewski podkreślił, że jego ugrupowanie poprze Dudę w majowych wyborach. Jak mówił, obecny prezydent jest "prezydentem konkretów, a nie pijarowych chwytów".

- To, co obiecuje realizuje, a to sprawia, iż Polacy mają gwarancję, że w kolejnej kadencji spełni dane im obietnice

- ocenił.

Przypomniał, że prezydent przyczynił się do wsparcia polskich rodzin m.in. poprzez programy: 500 plus, 300 plus i waloryzację rent i emerytur.

- To są te działania, które pozwalają lepiej żyć każdemu obywatelowi

- powiedział.

To wsparcie - zdaniem Tomaszewskiego - będzie kontynuowane poprzez wzrost wydatków na opiekę zdrowotną. Zwrócił uwagę, że w okresie prezydentury Dudy wydatki na zdrowie wzrosły z 70 mld zł w 2015 roku do 105 mld zł w 2019. W tym roku mają sięgnąć 110 mld zł.

- Jego strategia na rzecz onkologii spowoduje, że dodatkowo jeszcze 5 mld zł zostanie przekazanych na tę sferę leczniczą

 - dodał poseł.

Tomaszewski przekonywał że prezydent "wspomagał Łódź i region łódzki w tworzeniu infrastruktury komunikacyjnej i uatrakcyjnieniu Łódzkiego", zaangażował się w realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać między Łodzią a Warszawą, propagował i wspierał podczas zagranicznych podróży zabiegi o organizację w Łodzi wystawy Expo.

Poseł PiS zwrócił uwagę, że działania prezydenta w sferze bezpieczeństwa sprawiły, że Polska jest silna militarnie i "trzyma się" najbardziej wiarygodnych sojuszy. Obecni na konferencji politycy Porozumienia przypomnieli, że Andrzej Duda jest twórcą "Trójmorza" - projektu, który jednoczy państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

- To wszystko powoduje, że będziemy zbierać podpisy na kartach popierających Andrzeja Dudę w wyborach, bo jest on gwarancją zarówno rozwoju jak i wsparcia socjalnego, łączenia rozwoju w sposób równy i równomierny, zarówno w wielkich ośrodkach wielkomiejskich jak i poza nimi

- powiedział polityk.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. Obecnie - oprócz Andrzeja Dudy - swój udział w nich zapowiedzieli: wicemarszałek Sejmu, posłanka KO Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts