Czaputowicz z dwudniową wizytą w Brukseli

/ gov.pl

  

Sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu, współpraca na rzecz państw Sahelu oraz dyplomacja klimatyczna - to główne tematy dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli, w którym weźmie udział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Jak poinformował w komunikacie resort, w trakcie obrad ministrowie omówią m.in. aktualny stan procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, przyjrzą się rezultatom konferencji nt. Libii, która odbędzie się w Berlinie w przeddzień posiedzenia Rady, a także przedyskutują możliwości zintensyfikowania współpracy UE z państwami trzecimi na rzecz klimatu.

W niedzielę zaś szef polskiej dyplomacji weźmie udział w spotkaniu ministrów państw-członków Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (IHRA).

Odbędzie się ono z okazji 20. rocznicy przyjęcia Deklaracji Sztokholmskiej, będącej aktem założycielskim tej organizacji, oraz z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kim Dzong Un kontra koronawirus

/ Dan Scavino / Public domain

  

Przywódca Korei Płn. wezwał do nasilenia działań przeciwko koronawirusowi, oświadczając, że jeśli epidemia rozszerzy się w kraju, to będą "poważne konsekwencje" - poinformowała oficjalna agencja KCNA.

Podczas narady kierownictw rządzącej Partii Pracy Korei (WPK), Kim wezwał służbę sanitarno-epidemiologiczną do zintensyfikowania badań i testów, "tak aby zamknąć wszystkie kanały i możliwości, przez które ta choroba zakaźna mogłaby się przedostać".

Podkreślił, że wszystkie jednostki i szczeble władzy państwowej powinny "bezwarunkowo" przestrzegać instrukcji o kwarantannie wydawanych przez służby sanitarno-epidemiologiczne.

Według informacji oficjalnych, w Korei Północnej nie wykryto jeszcze żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, ale władze prowadzą intensywne działania prewencyjne, które określane są jako "kwestia istnienia narodowego".

Wstrzymano prawie całkowicie ruch transgraniczny, zakazano wjazdu turystom, zintensyfikowano badania na przejściach granicznych i zmobilizowano tysiące pracowników służby zdrowia do obserwacji ludności i izolowania podejrzanych przypadków.

Eksperci oceniają, że ewentualny wybuch epidemii w Korei Północnej byłby katastrofalny, albowiem kraj cierpi na chroniczne niedobory sprzętu i materiałów medycznych oraz ma słabą infrastrukturę służby zdrowia.

Z drugiej strony jednak praktyczne zamknięcie kraju przed światem zewnętrznym może wyrządzić dodatkowe szkody gospodarce i tak już osłabionej amerykańskimi sankcjami. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts