Spór o sądy, dwa pytania

  

Spór o sądy dotyczy odpowiedzi na pytanie o to, czy obowiązuje art. 4 Konstytucji RP: „1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Nie ma nigdzie: „3. Wyjątkiem jest władza sądownicza, która należy do korporacji sędziowskiej i narodowi nic do tego”.

Władza wykonawcza (rząd) jest kontrolowana przez Sejm lub bezpośrednio przez wyborców (prezydent) oraz przez sądy. Władza ustawodawcza kontrolowana jest bezpośrednio przez wyborców i przez sądy w obszarze ich kompetencji określanych przez Sejm. Sądy zaś uzurpują sobie nowe kompetencje i nie są kontrolowane przez nikogo poza samymi sędziami. Praktyka wykazuje, że kontrola ta jest nieskuteczna. Drugie pytanie brzmi: „Skąd biorą się sędziowie i skąd powinni się brać?”. Czy jedna z trzech władz publicznych, której wszyscy podlegamy, powinna być poza jakąkolwiek kontrolą obywateli i działać na zasadzie kooptacji korporacyjno-nepotycznej do grupy wyjściowej uformowanej na mocy decyzji Rady Państwa PRL i zweryfikowanej co do lojalności wobec tamtego systemu w stanie wojennym? Tak przecież jest. Czy podobny system istnieje w jakimkolwiek kraju demokratycznym?
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts