Azji Centralnej grozi katastrofa

/ pixabay.com

  

W okresie istnienia Związku Sowieckiego Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan były dostawcami uranu dla realizacji nuklearnego programu zbrojeniowego Kremla. Od 1995 roku niebezpieczne kopalnie były zamykane. Tylko nieliczne z nich zabezpieczono przed zagrożeniem skażeniem promieniotwórczym.

Jak mówi dr Jerzy A. Olędzki z Instytutu Boyma, przykładem bardzo niebezpiecznego obszaru jest górnicza miejscowość Maiłuu-Suu w Kirgistanie. Niezabezpieczonych 25 hałd promieniotwórczych o łącznej kubaturze 1.9 mln metrów sześciennych znajduje się zaledwie 25 km od gęsto zaludnionego regionu Kotliny Fergańskiej i górnego biegu Syr-Darii, jednego z głównych źródeł wody dla Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu.

"Większość niebezpiecznych kopalń jest zlokalizowanych w sąsiedztwie rzek i źródeł wody pitnej, więc w wyniku osunięcia niezabezpieczonych wyrobisk górniczych może dojść do zanieczyszczenia tych zbiorników uranem. Konsekwencją takiego zdarzenia byłaby katastrofa ekologiczna i humanitarna na znacznych obszarach regionu"

- podkreśla dr Olędzki.

Spośród wymienionych republik tylko Kazachstan dysponuje środkami umożliwiającymi prawidłowe zabezpieczenie wyrobisk, pozostałe państwa są zmuszone do pozyskania zagranicznej pomocy finansowej i technicznej. Problem ten nie jest nowy i nie pojawił się nagle, był bowiem wielokrotnie podnoszony na sesjach ONZ i forum UE już od lat 90. ubiegłego wieku.

Jednak przez prawie 20 lat jedynym namacalnym dowodem zainteresowania tych organizacji były raporty potwierdzające zagrożenie, ale nie precyzujące ani skali zjawiska, ani szacunkowych kosztów działań zabezpieczających hałdy górnicze. Przedmiotem nieustającej dyskusji była też kwestia poziomu partycypacji w kosztach samych republik, które zwróciły się o pomoc.

Dopiero w 2013 r. ONZ wydała rezolucję z oficjalną prośbą o międzynarodowe wsparcie dla przeciwdziałania zagrożeniu skażeniem promieniotwórczym w Azji Centralnej.

Efektem było podjęcie przez UE inicjatyw, które ograniczyły się do identyfikacji siedmiu priorytetowych obszarów do zabezpieczenia, oszacowania kosztów i stworzeniu przez Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju specjalnego funduszu na ten cel. Wstępny koszt zabezpieczenia wspomnianych miejsc określono na 85 mln euro, ale do końca 2018 r. udało się zgromadzić jedynie 16 mln euro.

Całkowity koszt przeciwdziałania zagrożeniu skażeniem na obszarze Azji Centralnej jest szacowany na 210 mln euro. W ramach indywidualnych programów ukierunkowanych na konkretne zagrożone miejsca udało się pozyskać 56 mln euro jako donacje głównie od UE, Banku Światowego i Wspólnoty Niepodległych Państw.

"Brakujące 155 mln euro wciąż pozostaje nieosiągalne, a katastrofa ekologiczna i humanitarna może wydarzyć się w każdej chwili" - podkreśla dr Olędzki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Kiedy poznamy raport podkomisji smoleńskiej? Dziś Macierewicz podał konkretną datę

Antoni Macierewicz / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Najważniejsza jest prawda. Najważniejsze jest, by dominowała prawda o tym, dlaczego do tego doszło i jak się zachowywały poszczególne środowiska, grupy społeczne, a także opinia międzynarodowa. Prawda jest najlepszym uczczeniem tego dramatu - powiedział w Olsztynie Antoni Macierewicz, nawiązując do zbliżającej się 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej powinny wyglądać godnie, a to jest dramatyczne wydarzenie, jak Sejm ocenił wtedy, kiedy mieliśmy z tym do czynienia. Największa tragedia niepodległej Polski

- powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej w Olsztynie poseł PiS Antoni Macierewicz.

- W tym godnym odniesieniu, w tym godnym uczczeniu, które obejmie z pewnością cały naród, bez względu na różnice polityczne, społeczne czy też nawet różnice związane z oceną przyczyn tej tragedii, najważniejsza jest prawda. Najważniejsze jest, by dominowała prawda o tym, dlaczego do tego doszło i jak się zachowywały poszczególne środowiska, grupy społeczne, a także opinia międzynarodowa. Prawda jest najlepszym uczczeniem tego dramatu

- wskazał Macierewicz. [polecam:https://niezalezna.pl/292919-kiedy-poznamy-raport-koncowy-podkomisji-smolenskiej-a-macierewicz-podal-mozliwy-termin]

Jak przypomniał, w tym roku 10 kwietnia wypada podczas Wielkiego Tygodnia, w Wielki Piątek, i w związku z tym - jak dodał - najpewniej uroczystości będą przesunięte. Zapewnił, że 10 kwietnia podkomisja smoleńska przygotuje raport, choć - jak wskazał - niektóre jego elementy zapewne będą ogłoszone później.

Podkreślił, że obecnie Polacy są w kluczowym momencie, w którym zdecydują o przyszłości Polski.

- Jesteśmy w przełomowym momencie naszej historii, kluczowym momencie, który zdecyduje o przyszłości Polski. Zdecyduje o tym, czy będziemy kontynuowali te historyczne przemiany, jakie zostały dokonane w ciągu ubiegłych 5 lat, czy będziemy odbudowywali siłę Polski, siłę militarną, siłę społeczną, siłę gospodarczą

- podkreślił Macierewicz.

Jak wskazał, od tego też zależy, "czy podniesiemy z powrotem te grupy społeczne, które były przez dziesięciolecia, począwszy od lat 40., spychane na margines najpierw przez formację komunistyczną, potem przez formację liberalną czy też, jak historycznie się to nazywa, >>postokrągłostołową<<".

- To wszystko sprawiło, że nie byliśmy w stanie wykorzystać wielkiego potencjału polskości

- ocenił.

Jak mówił, "potencjału, który w czasie drugiej wojny światowej sprawił i pokazał, jak bohaterskim jest nasz naród, jak zdolnym do najwyższych wyrzeczeń i poświęceń, walcząc nie tylko o swoją wolność i niepodległość, ale także poświęcając się na rzecz ratowania życia innych narodów, innych ludzi, jak żaden inny w Europie, jak żaden inny na świecie".

Podkreślił, że "ten wielki dorobek jest punktem odniesienia w przemianach, jakie realizuje Zjednoczona Prawica, jakie realizują kolejne rządy >>dobrej zmiany<<, jakie realizuje pan prezydent Andrzej Duda".

- Musimy to dokończyć. To jest nasze historyczne zadanie

- dodał. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts