Zieloni wybiorą nowe władze. Kongres partii we Wrocławiu

Małgorzata Tracz z partii Zieloni / Elżbieta Hołoweńko [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Wybór nowych władz to główny cel XIII kongresu partii Zieloni, który zbiera się w sobotę we Wrocławiu. O stanowiska współprzewodniczących ubiega się trzech kandydatów i jedna kandydatka. Zgodnie ze statutem Zielonych, partią kierują dwie osoby - kobieta i mężczyzna.

XIII Kongres Zielonych zbiera się w sobotę we Wrocławiu i będzie obradować dwa dni. Uczestnicy kongresu poza dwoma współprzewodniczącymi mają wybrać Radę Krajową, Krajowy Sąd Koleżeński oraz Krajową Komisję Rewizyjną. Nowe władze mają być wybrane na dwuletnią kadencję.

Kongres ma też podsumować upływającą kadencję dotychczasowych władz partii, a także jej wyniki w ostatnich wyborach w latach 2018-2019.

Najważniejszym zadaniem kongresu Zielonych ma być wybór nowych współprzewodniczących. Zieloni mają zasadę, że partią zawsze kierują na równych prawach kobieta i mężczyzna. Od 2016 r. współprzewodniczącymi są Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski.

O kierowanie partią w nowej kadencji ubiega się trójka kandydatów na stanowisko przewodniczącego oraz jedna kandydatka na stanowisko przewodniczącej.

O reelekcję ubiegają się oboje z dotychczasowych współprzewodniczących. 34-letnia Małgorzata Tracz (posłanka KO) jest jedyną kobietą - kandydatką, więc praktycznie ma zagwarantowany wybór. Poza 67-letnim Markiem Kossakowskim, byłym dziennikarzem, o stanowisko przewodniczącego-mężczyzny ubiega się zaś lider warszawskiego koła Zielonych 61-letni Wojciech Kubalewski oraz 36-letni Bartosz Lech - współzałożyciel Partii Zieloni, były doradca grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim oraz były przewodniczący Federacji Europejskich Młodych Zielonych FYEG.

Zieloni współtworzą Koalicję Obywatelską z PO, Nowoczesną i Inicjatywą Polską. W Sejmie mają trzech posłów, którzy wchodzą w skład klubu KO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Irańczycy wybierają parlament. Spodziewane zwycięstwo islamskich konserwatystów

Iran / pixabay.com

  

Irańczycy wybierają w piątek na kolejne 4 lata 290-miejscowy parlament. Po unieważnieniu tysięcy kandydatur umiarkowanych i z ramienia reformistów spodziewane jest zwycięstwo konserwatystów w tej szyickiej teokracji, rządzonej od rewolucji islamskiej 1979 r. przez ajatollahów.

Irańczycy będą wybierać także następców zmarłych członków Zgromadzenia Ekspertów - jednej z najważniejszych instytucji w Iranie. Gremium to jako jedyny organ konstytucyjny jest odpowiedzialne za nominowanie, kontrolowanie i ewentualne odwoływanie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego; w praktyce jednak nigdy nie zakwestionowało jego działań.

Wiele instytucji w Islamskiej Republice Iranu jest mianowanych pośrednio bądź bezpośrednio przez najwyższego przywódcę, który jest w kraju człowiekiem nr 1, ale parlament - Islamskie Zgromadzenie Konsultatywne - i Zgromadzenie Ekspertów wybierane są w wyborach powszechnych - zwraca uwagę AFP.

Parlament opracowuje akty prawne i głosuje nad nimi, ratyfikuje traktaty międzynarodowe i zatwierdza budżet państwa; jest uprawniony do zatwierdzania i przesłuchiwania ministrów oraz prezydenta.

Reuters zwraca uwagę, że piątkowe wybory nie będą miały większego wpływu na sprawy zagraniczne ani na politykę nuklearną Iranu, którą definiuje najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei. Lojalni wobec niego tzw. twardogłowi najprawdopodobniej zdominują przyszły parlament.

W jednoizbowym Islamskim Zgromadzeniu Konsultatywnym pięć z 290 miejsc zagwarantowanych jest dla przedstawicieli mniejszości religijnych: jedno dla zaratusztrian, jedno dla żydów, jedno dla wyznawców Kościoła asyryjskiego i chaldejskiego oraz dwa dla Kościoła ormiańskiego.

W tym roku Irańczycy muszą wybrać również następców zmarłych w ciągu ostatnich czterech lat siedmiu członków 88-miejscowego Zgromadzenia Ekspertów, które składa się wyłącznie ze starszych duchownych muzułmańskich. Instytucja ta może odegrać kluczową rolę do czasu ponownego odnowienia jej składu w 2024 r. ze względu na wiek Chameneia, który w lipcu br. skończy 81 lat. Do tej pory odwołanie najwyższego przywódcy nie miało wszelako precedensu.

Kandydaci mieli zaledwie tydzień na kampanię wyborczą, która już zakończyła się (na 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania). Lokale wyborcze zostaną otwarte w piątek o godz. 8 (godz. 5.30 w Polsce), a zamknięte po 10 godzinach, ale głosowanie może zostać przedłużone, jeśli władze uznają to za konieczne.

Jak informuje Reuters, Rada Strażników Konstytucji wykluczyła 6 850 umiarkowanych i konserwatywnych kandydatów na rzecz ultrakonserwatystów spośród 14 tys. osób, którzy w grudniu zgłosili się do startu w wyborach. Agencja zauważa, że wobec tego, iż Iran stoi w obliczu coraz większej izolacji na arenie międzynarodowej, groźby konfliktu w związku z impasem w kwestii nuklearnej ze Stanami Zjednoczonymi oraz rosnącego niezadowolenia w kraju, frekwencja jest postrzegana jako referendum w sprawie władz, a więc potencjalne dla nich ryzyko.

Przewidujemy, że w wyborach weźmie udział 50 proc. (uprawnionych)

 - powiedział w środę rzecznik Rady Strażników Konstytucji. Frekwencja wyniosła 62 proc. w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2016 r. i 66 proc. w 2012 r. Do głosowania w wyborach uprawnionych jest ok. 58 mln Irańczyków w wieku co najmniej 18 lat w 85-milionowym Iranie.

Chamenei wzywał do pójścia do urn, nazywając głosowanie "obowiązkiem religijnym". Tymczasem kilku znaczących reformistów w Iranie oraz aktywiści za granicą nawoływali do bojkotu wyborów.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts