W Tatrach bardzo ślisko

Tatry / pixabay.com/Mr_Incognito_

  

Średnio metr śniegu leży w na Kasprowym Wierchu, a temperatura na szczycie wynosi trzy stopnie mrozu. Tatry pokrywa lodoszreń, jest bardzo ślisko – powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ostrzegają, że górskie szlaki są bardzo śliskie, a niektóre trakty, nawet te położone poniżej schronisk, w całości są pokryte lodem. Poruszanie się po takim trenie bez raków lub raczków grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokrywa cienka warstwa lodu. Tafla może się załamać, dlatego nie można na nią wchodzić – przestrzegają przyrodnicy z TPN.

W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest też samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Korea Południowa: Rośnie strach przed koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Służby medyczne Korei Płd. przestrzegły, że kraj powinien być przygotowany na kolejne przypadki zakażeń koronawirusem, niezwiązane z wykrytymi wcześniej ogniskami epidemii. Łączna liczba odnotowanych w kraju infekcji wzrosła do 31.

Sytuacja w Korei Płd. wchodzi w „nową fazę”, gdyż część nowo diagnozowanych osób nie podróżowała za granicę ani nie miała kontaktu z pacjentami, u których infekcje wykryto wcześniej

– przekazało Koreańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC).

Służby medyczne przyznały, że wciąż nie udało się ustalić, w jaki sposób trzech najnowszych pacjentów zaraziło się wirusem.

- Droga zakażenia tych trzech pacjentów jest niejasna (…) i jest szansa, że wykryjemy kolejne takie przypadki

 - powiedziała dyrektorka KCDC Dzung Eun Kieong, cytowana przez agencję Yonhap.

Korea Płd. powinna zacieśnić kontrolę osób przybywających z zagranicy oraz reguły dotyczące kwarantanny, a jednocześnie wprowadzić środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa w kraju – dodała Dzung. Podkreśliła jednak, że największe ryzyko wciąż występuje u osób, które były w Chinach oraz tych, które miały z nimi kontakt.

Spośród 31 osób, u których w Korei Płd. potwierdzono zakażenie, 12 odwiedziło miasto Wuhan w środkowych Chinach, gdzie znajduje się ognisko epidemii. Pięć innych podróżowało do Singapuru, Tajlandii lub Japonii. W pozostałych 14 przypadkach podejrzewa się, że do zakażenia doszło na terenie Korei Płd.

W osobnej depeszy Yonhap poinformował o śmierci chorego na zapalenie płuc pacjenta, który był niedawno w Chinach. Służby medyczne potwierdziły jednak, że nie był on zarażony nowym koronawirusem.

Dziś po południu w Korei Płd. łącznie 818 osób poddanych kwarantannie oczekiwało na wyniki testów na obecność koronawirusa. Od 3 stycznia w kraju przebadano już 9 772 osoby, z czego u 8 923 testy dały wynik negatywny. 12 zakażonych pacjentów wyzdrowiało i zostało już zwolnionych z kwarantanny.

W Chinach do wtorku potwierdzono łącznie ponad 72 tys. zakażeń nowym koronawirusem, który może wywoływać śmiertelnie niebezpieczne zapalenie płuc. Prawie 1900 z tych osób zmarło, a ponad 12,5 tys. zostało już wypisanych ze szpitali - przekazała państwowa komisja zdrowia.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts