Gaultier poinformował o swojej decyzji na Instagramie, dodając, że zamierza rozwijać inne projekty.

Gaultier jest rozpoznawalnym projektantem mody na całym świecie. Przez lata nazywany był enfant terrible francuskiej mody ze względu na swój charakterystyczny i momentami kontrowersyjny styl. Gaultier lubi szokować, projektując np. spódnice dla mężczyzn czy organizując pokazy z udziałem nietypowych „puszystych” modelek lub wytatuowanych modeli. Jako pierwszy zaczął ubierać kobiety w gorsety niebędące częścią korygującej bielizny, a mężczyzn w marynarskie koszule.

Gaultier projektował również kostiumy do takich filmów, jak „Kika” Pedro Almodovara, „Miasto zaginionych dzieci” Marca Caro i Jeana-Pierre’a Jeuneta czy „Piąty element” Luca Bessona. Projektami Gautiera zachwycała się m.in. Madonna, która występowała w jego kostiumach podczas tras koncertowych. Projektant przyznał w jednym z wywiadów, że oświadczył się Madonnie trzy razy, ale gwiazda pop trzy razy powiedziała „nie”.

Urodzony w 1952 roku Gaultier rozpoczął karierę w latach 70. Pracował dla znanych domów mody: Pierre'a Cardina, Jacquesa Esterela oraz Jeana Patou. W późniejszych latach zaczął projektować pod swoją własną marką ubrania oraz tworzyć perfumy.