Szynkowski vel Sęk z wizytą w Berlinie. "Polska widzi w Niemczech nie tylko sąsiada"

/ gov.pl/dyplomacja

  

– Polska widzi w Niemczech nie tylko sąsiada, z którym łączą ją dobrosąsiedzkie relacje i intensywna współpraca gospodarcza, ale również ważnego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przemawiając podczas Europejskiego Dialogu Obywatelskiego w Berlinie.

– Rozmawiamy po partnersku, nie unikamy trudnych tematów i otwarcie mówimy o tym, co nas dziś łączy i różni oraz o naszych oczekiwaniach – podkreślał wiceszef polskiej dyplomacji, dodając, że Polska i Niemcy wspólnie szukają metod przełamywania problemów i obszarów zbliżania współpracy.

– Wspólnie wspieramy politykę rozszerzenia UE, wyjaśniamy wzajemnie stanowiska w zakresie polityki klimatycznej, ale też strona polska jasno artykułuje swój zdecydowany sprzeciw wobec inwestycji Nord Stream 2

– dodał.

W czasie wizyty w Berlinie wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się także z ministrem stanu ds. Europy w niemieckim MSZ Michaelem Rothem. Spotkanie było okazją do przeglądu bieżącej agendy dwustronnej i międzynarodowej. Ministrowie rozmawiali także o współpracy europejskiej, w tym o rozpoczynającej się w połowie tego roku niemieckiej prezydencji w Radzie UE. W trakcie rozmów poruszono również kwestię prób fałszowania historii przez Rosję.

Problematyka bilateralna w tym sytuacja Polonii w Niemczech i nauczanie języka polskiego jako języka ojczystego były z kolei głównymi tematami spotkań z wiceprzewodniczącym Bundestagu Hansem-Peterem Friedrichem oraz z przedstawicielami większości frakcji zasiadających w izbie – sekretarzem generalnym CDU Pawłem Ziemiakiem, Michaelem Georgiem Linkem z FDP, Manuelem Sarrazinem z Sojuszu 90/Zieloni, Dietmarem Nietanem i Johannesem Schrapsem z SPD oraz Johannem Davidem Wadephulem z CDU.

– Liczymy na pilną realizację postulatów Polonii w zakresie nauczania języka polskiego i rozpoczęcie remontu Domu Polskiego w Bochum

– podkreślił wiceszef polskiego MSZ.

W trakcie swojego pobytu w Niemczech wiceminister Szynkowski vel Sęk odwiedził również znajdujący się w Berlinie oddział Instytut Pileckiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, gov.pl/dyplomacja

Tagi

Wczytuję komentarze...

23 osoby z koronawirusem w Hiszpanii

/ pixabay.com

  

Liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii zwiększyła się do 23, po tym jak potwierdzono 8 nowych przypadków. Wszyscy zakażeni są odizolowani w szpitalach. Dwie osoby uznano w Hiszpanii za wyleczone.

Z sześciu nowych przypadków w Walencji cztery związane są z otoczeniem 44-letniego dziennikarza sportowego, który relacjonował mecz Valencia CF – Atalanta w Mediolanie we Włoszech. Dwie inne osoby podróżowały ostatnio do północnych Włoch

– poinformowała minister zdrowia Walencji, Ana Barcelo.

Rada ds. zdrowia Walencji wystosowała notę informacyjną dotyczącą Covid-19 do 2,5 tys. kibiców, którzy pojechali do Mediolanu na mecz.

Do tej pory nie zdecydowano jednak o zawieszeniu masowych wydarzeń w Walencji, takich jak słynnego Święta Ognia (hiszp. fallas).

„O wszystkim decyduje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i państwo hiszpańskie”

– powiedziała rada na konferencji prasowej.

Chorzy w Kastylii i Leonie to młody student z Włoch, studiujący na prywatnym uniwersytecie w Segowii, oraz inżynier z Iranu, który odwiedził firmę technologiczną pod Valladolid. Obaj zostali przewiezieni do szpitala, a kilkunastu pracowników firmy, z którymi miał kontakt Irańczyk, są odizolowani i pod obserwacją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts