48 delegacji przybędzie do Auschwitz

/ Bibi595 [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

48 delegacji reprezentujących państwa oraz organizacje międzynarodowe potwierdziło już udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia w Miejscu Pamięci – podało w piątek Muzeum Auschwitz.

Muzeum poinformowało, że w piątek przyjazd potwierdzili: prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, premierzy Rumunii - Ludovic Orban - oraz Mołdawii - Ion Chicu, i dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay. Swój udział w uroczystościach zapowiedzieli wcześniej król Belgów Filip wraz z królową Matyldą.

Przyjazd na ceremonię rocznicową potwierdziły dotychczas także: Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kazachstan, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Watykan, Węgry i Wielka Brytania.

Reprezentowane będą: Rada Europejska, Rada Europy i Organizacja Nardów Zjednoczonych.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda, który będzie przewodniczył polskiej delegacji.

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel wyjaśnił, że informacje o organizacji obchodów rocznicowych placówka w kwietniu ub.r. przesłała państwom UE oraz państwom-darczyńcom Fundacji Auschwitz-Birkenau, które wspierają zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci. O składzie delegacji decydowały poszczególne kraje.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 27 stycznia. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu - z całego świata przyjedzie ich ponad 200.

Uczestnicy uroczystości zasiądą w namiocie ustawionym nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W nim odbędzie się główna ceremonia. Po uroczystości uczestnicy, przy pomniku ofiar obozu, oddadzą hołd zamordowanym.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Włochy. Śmiertelna ofiara koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

We Włoszech zanotowano pierwszą śmiertelną ofiarę koronawirusa - podały media za służbami medycznymi. Zmarł 78-letni mężczyzna w regionie Wenecja Euganejska na północy kraju.

W piątek zanotowano łącznie 16 nowych przypadków groźnego wirusa w tym kraju. Osoby te zaraziły się we Włoszech.

Epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie.

Według najnowszych danych w całych Chinach kontynentalnych potwierdzono ponad 75 tys. przypadków zakażeń; spośród tych osób 2236 zmarło, a ponad 16 tys. wypisano już ze szpitali. Jak dotąd odnotowano poza Chinami kontynentalnymi 13 zgonów z powodu koronawirusa: cztery w Iranie, trzy w Japonii, dwa w Hongkongu i po jednym w Korei Południowej, na Tajwanie, na Filipinach i we Francji

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts