Mija siedem lat od śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Uroczysta msza święta w Bazylice Świętego Krzyża

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, wzięli dziś udział w mszy świętej odprawionej w siódmą rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Msza została odprawiona w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Dzień wcześniej eucharystię w intencji matki Jarosława i Lecha Kaczyńskich odprawiono w Starachowicach – jej rodzinnym mieście.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina spędziła lata wojny.

Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych zamieszczanych w mediach, w wieku 14 lat wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa; należała do zastępu zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska miała wykształcenie filologiczne; pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, przez kilka lat uczyła języka polskiego. Napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, współzałożycielowi KOR, działaczowi PPS, którego znała z IBL PAN. W 1992 r. wydała monografię Leona Kruczkowskiego; była współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 roku. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#msza święta #Jadwiga Kaczyńska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo