15 lat za usiłowanie zabójstwa żony

/ Free-Photos

  

Na łączną karę 15 lat więzienia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał w piątek 61-letniego Leszka K. oskarżonego o usiłowanie zabójstwa swojej żony w lutym 2018 r. w Wołominie. Wyrok jest nieprawomocny.

"Sąd uznał oskarżonego za winnego. Oskarżony nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów i składał wyjaśnienia, z których wynikało, że cała sprawa została ukartowana przez jego żonę wspólnie z synami, policją i innymi osobami. [...] Sąd nie dał wiary wyjaśnieniom oskarżonego"

- mówiła, odczytując uzasadnienie wyroku sędzia Joanna Zaremba.

"Z przeprowadzonych opinii - zarówno przez psychologa, jak i biegłych lekarzy psychiatrów - wynika, że oskarżonego cechuje podejrzliwość, nieufność i przypisywanie innym złych zamiarów. Ma osobowość paranoiczną, jest uzależniony od alkoholu, ma skłonność do obwiniania innych i nie brania odpowiedzialności za własne czyny"

- dodała.

Wskazała, że sąd natomiast dał wiarę świadkom naocznym zdarzenia. "Te zeznania według sądu były wiarygodne" - podkreśliła.

Powiedziała też, że wina oskarżonego co do usiłowania zabójstwa według sądu, nie budziła wątpliwości. "Sąd zmienił opis czynu przyjmując zamiar bezpośredni, a nie ewentualny - jak było w akcie oskarżenia. O zamiarze wnioskuje się zachowania oskarżonego przed i po, jak również w trakcie popełnienia czynu. Należy zauważyć, że oskarżony po tym jak nie udało mu się zadać pierwszego ciosu w brzuch, ponieważ pokrzywdzona się osłoniła próbował wyprowadzić drugi cios, co świadczy o pewnej determinacji dążenia do uderzenia w brzuch nożem" - przekazała sędzia.

Sędzia, wymierzając Leszkowi K. łączną 15 lat pozbawienia wolności stwierdziła, że jest to kara surowa, ale - według sądu - realia tej sprawy, sposób działania, groźby po popełnieniu czynu wymagały zdecydowanej reakcji. "Sąd wziął pod uwagę społeczną szkodliwość czynu, oraz to, że oskarżony usiłował dokonać zabójstwa swojej jeszcze żony, osoby, z którą ma dzieci, która powinna być dla niego osobą bliską, jeżeli nie najbliższą. Próbował dokonać tego czynu na oczach swojego syna. Sąd wziął pod uwagę również to, że oskarżony żadnego żalu nie wyraził, że jego postawa zarówno bezpośrednio po dokonaniu czynu jak i jego postawa podczas postępowania przed sądem świadczyła o tym, że zupełnie nie przyjmuje odpowiedzialności" - tłumaczyła sędzia, która dodała, że jedyną okolicznością łagodzącą w tej sprawie była wcześniejsza niekaralność Leszka K.

Dodatkowo sędzia orzekła wobec oskarżonego na rzecz żony 50 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Proces Leszka K. przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga ruszył w połowie grudnia 2018 r.

Prokuratura zarzuciła K., że 2 lutego 2018 roku w Wołominie, będąc pod wpływem alkoholu rzucił się na żonę z kuchennym nożem i usiłował dźgnąć ją w brzuch. Trafił w rękę, bo kobieta się zasłoniła. Kolejnym ciosom zapobiegł dorosły syn pary. Oskarżony miał tego samego dnia grozić pozbawieniem życia także znajomym żony, których powołała na świadków w sprawie rozwodowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Hiszpańskie media o roli Polski w Unii: Znalazła się w „ścisłym klubie europejskim”

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com; Aleksiej Witwicki-Gazeta Polska

  

Hiszpańskie media nadal analizują sytuację w Unii Europejskiej po brexicie i... podkreślają przy tym rosnące znaczenie Polski! Jak twierdzą, znalazła się ona w „ścisłym klubie europejskim", razem z Paryżem i Berlinem. - Macron chce Polski w twardym jądrze Unii Europejskiej – napisał dziennik „El Mundo”.

Z kolei dziennik ABC napisał, że „Macron zapomniał o Hiszpanii i sytuuje Polskę, razem z Niemcami i Francją, na czele Unii Europejskiej post-brexit.”

- Geografia, gospodarka, broń nuklearna i nowe systemy obrony dają nowe przywództwo europejskie, kontynentalne, Niemcom, Francji i Polsce

 – napisał ABC.

[polecam:https://niezalezna.pl/307302-premier-morawiecki-przyznaje-jest-zainteresowanie-polska-pytaja-jakie-sa-zrodla-sukcesu]

Gazeta zauważyła, że zarówno Polska, jak i Francja podkreślają kontekst militarny rozkładu nowych sił na kontynencie. Przypomina, że już trzy lata temu, podczas spotkania NATO w Warszawie i wobec niepokojących postępów militarnych Rosji, przedstawiono ambitny plan "Enhanced Forward Presence", rozmieszczający wojsko i broń na wschodnich granicach Europy.

- Ta polsko – francuska inicjatywa natychmiast znalazła odzew w Berlinie. Johann Wadephul, wiceprzewodniczący parlamentarnego ugrupowania niemieckiej CDU, bliskiej Angeli Merkel, powiedział: Prezydent Macron wiele razy prosił nas o więcej Europy. Teraz mógłby wykazać, że jest gotowy zrobić decydujący krok i przekazać francuski arsenał atomowy do dyspozycji Unii Europejskiej...

 – kontynuuje ABC.

- Wobec wątpliwości co do zaangażowania Waszyngtonu w sprawy bezpieczeństwa europejskiego, zarówno Berlin, jak i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego

 - twierdzi dziennik.

Ale to nie wszystko...

- Po Brexicie, Francja Macrona aspiruje do bycia liderem w kwestiach bezpieczeństwa, konserwatywna Polska Andrzeja Dudy jest jej uprzywilejowanym sojusznikiem

 - twierdzi dziennik ABC.

Rolę Polski w Europie zauważają też inne media:

- Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Polska staje się piątym największym demograficznie krajem Unii Europejskiej, i szóstym co do wielkości PKB, co rząd polski chce, aby zostało uznane

 – napisał dziennik „El Mundo”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts