Episkopat zachęca do codziennej lektury Pisma Świętego. Z pomocą idą nowe technologie

/ youtube.com/Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski [screenshot]

  

Biblia to najważniejsza księga każdego chrześcijanina, dlatego proszę wszystkich katolików, byśmy codziennie czytali Pismo Święte i modlili się nim – powiedział abp Stanisław Gądecki w związku z ogłoszoną przez papieża Franciszka Niedzielą Słowa Bożego, która będzie obchodzona 26 stycznia.

W informacji biura prasowego Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący KEP przypomniał słowa papieża Franciszka, który ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego w liście apostolskim z 30 września 2019 roku napisał: "Dzień poświęcony Biblii nie powinien być >>raz w roku<<, ale w każdym dniu roku”.

Nawiązując do tych słów abp Gądecki powiedział:

"Nasz kontakt z Pismem Świętym nie może ograniczyć się tylko do niedzieli, kiedy słyszymy je podczas mszy świętej. Jako ludzie wierzący powinniśmy codziennie sięgać po Pismo Święte. Miejsce Biblii nie jest wysoko na półce w mieszkaniu, ale pod ręką, abyśmy mogli sięgać do niej często”.

Zaznaczył jednocześnie, że pomocą w czytaniu Pisma Świętego są nowoczesne technologie.

- Obecnie teksty biblijne można zainstalować w telefonie w formie różnych aplikacji. W ten sposób można mieć Biblię cały czas przy sobie i czytać ją np. w drodze do pracy, w podróży lub wtedy, gdy mamy wolną chwilę. Choćby krótki fragment, kilka wersetów

 – zachęca abp Gądecki.

Odnosząc się do listu papieża Franciszka, w którym pisze, aby odpowiednio dużo czasu poświęcano na przygotowanie homilii, przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił się do kapłanów i diakonów.

- Bardzo proszę księży, aby głosili homilie zakorzenione w Piśmie Świętym. W ten sposób ukazujemy piękno Słowa Bożego i powiązanie go z codziennym życiem. To Boże Słowo jest dla nas i dla naszego zbawienia oraz zbawienia tych, których nam Bóg powierzył, dlatego homilie powinny być egzystencjalnym i duchowym komentarzem do czytań biblijnych – podkreślił abp Gądecki.

Wraz z Niedzielą Słowa Bożego, która będzie obchodzona w tym roku po raz pierwszy, od 12 lat organizowany jest w Polsce Tydzień Biblijny (26 kwietnia – 2 maja 2020 r.) i od czterech lat Narodowe Czytanie Pisma Świętego (26 kwietnia 2020 r.). Jest to odpowiedź Kościoła katolickiego na prośbę wiernych oraz apel nadzwyczajnego synodu biskupów z roku 2008, który obradował pod hasłem „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sołtysi z regionu mają powody do zadowolenia

/ https://www.opolskie.pl/

  

Ponad 1,7 mln złotych otrzymają opolskie sołectwa w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek województwa Andrzej Buła.

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka jest organizowana w województwie po raz pierwszy. Zgodnie z założeniami programu w ciągu trzech lat po jednorazową dotację w wysokości 5 tysięcy złotych, będzie mogło wystąpić każde z 1021 sołectw województwa opolskiego. Pierwszy z trzech naborów zakończono w ostatnim dniu stycznia. W poniedziałek poinformowano o przyznaniu 1,7 mln złotych pierwszym 346 sołectwom. W sumie, na trzyletni program, urząd marszałkowski przeznaczył 5,4 mln złotych.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, do 31 stycznia wpłynęło 346 zgłoszeń z 68 gmin regionu. Według danych urzędu marszałkowskiego, znaczną część wniosków stanowią wydatki związane z zagospodarowaniem terenów wokół wiejskich świetlic, inwestycje w miejsca publiczne i place zabaw. Co dziesiąty projekt wiąże się z zakupem sprzętu: kosiarek, namiotów, stołów i ław, które będą służyły lokalnej społeczności na terenach wiejskich.

Marszałek Buła podkreślił, że do każdych pięciu tysięcy złotych z Marszałkowskiej Inicjatywy Społecznej urzędy gmin dołożą co najmniej tysiąc złotych wkładu własnego. W ocenie Buły, dzięki temu, tylko w pierwszym roku działania programu, zrealizowane zostaną projekty o łącznej wartości przekraczającej trzy miliony złotych.

W poniedziałek, po weryfikacji wniosków, zarząd województwa opolskiego przyjął listę rekomendowanych zadań. Na najbliższej sesji sejmiku województwa radni podejmą uchwałę przekazującą dotacje beneficjentom. Realizacja tegorocznych zadań finansowanych z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej powinna zakończyć się do października 2020 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts