Ochrona przed meningokokami typu A i C jest szczególnie ważna dla osób odwiedzających Afrykę Subsaharyjskiej przez cały rok i Dubaj w sierpniu oraz wrześniu. Natomiast dłuższy pobyt w Azji, związany z pobytem na świeżym powietrzu w rejonach wiejskich może wymagać zaszczepienia przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Z kolei dur brzuszny jest chorobą występującą na całym świecie. Największe ryzyko zachorowań występuje w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce.

Objawy duru to przede wszystkim gorączka, ból brzucha, powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, biegunka lub zaparcia, zapalenie płuc. Do powikłań zalicza się na przykład krwawienia z przewodu pokarmowego, perforację jelita cienkiego, zapalnie mózgu, posocznicę. Śmierć występuje u 10-30 proc. nieleczonych chorych. Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania durowi brzusznemu są szczepienia, które należy powtarzać co 3 lata, jeśli regularnie podróżujemy w regiony świata, gdzie dur występuje najczęściej.

Jeśli udajemy się do krajów Afryki Centralnej i niektórych krajów Ameryki Południowej obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Szczepienie przeciw żółtej gorączce daje prawie 100 proc. odporność, a jedna dawka daje ochronę na całe życie. Objawy tej choroby to bardzo wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, nudności, wymioty, niekiedy zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Powikłania, to zaburzenia neurologiczne i niewydolność nerek, a nawet śpiączka i zgon

Planujesz podróż do Azji i Afryki zaszczep się przeciw cholerze. Tej chorobie towarzyszy ostra biegunka, wymioty lub przewlekłe zakażenie dróg moczowych. Może zakończyć się niewydolnością krążenia, nerek i śmiercią. Szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek podróżnych.