Oszukiwała starsze osoby, zatrzymała ją policja

/ policja.gov.pl

  

Krakowscy policjanci zatrzymali kobietę, która metodą "na wnuczka" wyłudziła od starszych osób ponad 200 tys. złotych. 31-latka odpowie także za posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających.

Jak przekazał w piątek Bartosz Izdebski z zespołu prasowego małopolskiej policji, zatrzymana oszukała w grudniu zeszłego roku pięcioro krakowskich seniorów - cztery kobiety i jednego mężczyznę. Każdy z nich otrzymał telefon, w którym rozmówca przekazał nieprawdziwe informacje o tym, że ich oszczędności są zagrożone i dlatego należy je wypłacić oraz przekazać policjantom.

Wystraszone starsze osoby przygotowały gotówkę, a następnie przekazały ją 31-latce, która przyjechała w ustalone miejsca po jej odbiór. Za każdym razem łupem kobiety padało od 20 do 70 tys. złotych. Pokrzywdzeni, gdy zorientowali się o oszustwie, zgłosili sprawę policji.

Oszustka została zatrzymana w jednym z miast na terenie woj. dolnośląskiego. W jej mieszkaniu policjanci znaleźli także po prawie 7 gramów metamfetaminy i marihuany oraz ponad 67 gramów tabletek extasy. Zabezpieczone narkotyki miały zostać wprowadzone do obiegu.

Zdaniem śledczych, podejrzana działała w grupie przestępczej wraz z innymi osobami. Funkcjonariusze pracują nad ustaleniem personaliów pozostałych przestępców.

Kobieta decyzją sądu została tymczasowo aresztowana. Odpowie za oszustwo oraz za posiadanie znacznej ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych, jak również za przygotowanie do wprowadzenia ich do obrotu. Grozi jej za to do 12 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej

zdjęcie ilustracyjne / Stanisław i Andrzej Tomczakowie - http://www.wodynski.info CC BY-SA 3.0

  

W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim na Ukrainie w niedzielę upamiętniono 76. rocznicę zbrodni na polskiej ludności tej nieistniejącej dziś wsi. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz, bliscy ofiar i Polacy mieszkający na Ukrainie.

„Zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym, jak ludobójczą czystką etniczną” - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście wystosowanym do uczestników i organizatorów obchodów.

Jak dodał, zbrodnia w Hucie Pieniackiej „pozostaje nigdy niemilknącym ostrzeżeniem przed nienawiścią, przed zajadłym nacjonalizmem, który w przedstawicielu innego narodu każe widzieć śmiertelnego wroga wbrew fundamentalnym zasadom duchowym i moralnym, które kształtują nasze człowieczeństwo”.

W poprzedzonych ekumenicznym nabożeństwem uroczystościach wzięła też udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że potrzebna jest „rzetelna pamięć o takich zbrodniach”. „Tylko prawda jest gwarantem tego, że to się już nigdy więcej nie wydarzy” - wskazała.

Według niej od tego należy zacząć w polsko-ukraińskich relacjach. „Dopiero gdy staniemy w prawdzie, możemy wybaczyć, a wybaczenie jest niezbędnym elementem budowania dobrych relacji” - dodała.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło wówczas ok. 850 osób. W Hucie Pieniackiej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts