Jazz nad Odrą. Muzyczne święto we Wrocławiu!

Amerykańska wokalistka soulowo-jazzowa China Moses, saksofonista Chris Potter, brytyjski zespół GoGo Penguin oraz wrocławski skład EABS to niektóre z gwiazd 56. festiwalu Jazz nad Odrą, który w dniach 20-26 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu.

https://strefakultury.pl/

Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław, instytucji organizującej Jazz nad Odrą poinformował podczas konferencji prasowej, że w tym roku wrocławski festiwal potrwa dwa dni dłużej. Zapowiedział też, że 26 kwietnia będzie "dniem wrocławskim" związanym z 75. rocznicą wyzwolenia Wrocławia. "Oprócz tego planujemy niespodziankę - mniej więcej miesiąc przed festiwalem w kilku ciekawych miejscach we Wrocławiu wystąpią wrocławscy muzycy i zorganizują pięć koncertów jazzowych" – powiedział.

Festiwal rozpocznie się 20 kwietnia koncertem w Narodowym Forum Muzyki, podczas którego zagrają Kasia Pietrzko Trio oraz Możdżer Danielsson Fresco Trio & Holland Baroque. "Kasia Pietrzko to jedna z najbardziej utalentowanych polskich artystek, która ma dopiero 26 lat, a już kilka wspaniałych projektów za sobą. Uważam, że to będzie ciekawe wydarzenie" – ocenił Maj. Występ drugiego składu będzie jednocześnie premierą ich nowej płyty "Just ignore it" oraz inauguracją związanej z nią trasy koncertowej.

"Cieszę się bardzo, że tę niszę, która nazywa się muzyka improwizowana czy jazz wypełniamy i znajdujemy w tym przyjemność. Warto tej muzyki słuchać i ją uprawiać, bo cała kultura zmierza trochę w stronę pewnego uproszczenia i liczy się pogłowie, które słucha. My jednak cały czas walczymy o to, żeby ta elitarna sztuka cały czas była obecna w naszym życiu kulturalnym"

- powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer.

Wśród gwiazd, które w tym roku wystąpią podczas Jazzu nad Odrą, znalazła się China Moses, wokalistka muzyki soul i jazz, a prywatnie córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater oraz amerykański saksofonista Chris Potter wraz ze swoim trio, który już po raz kolejny wystąpi podczas wrocławskiego festiwalu.

Na scenie pojawi się także wrocławski zespół EABS, który zaprezentuje swoją drugą płytę "Slavic Spirit" inspirowaną mitologią słowiańską i demonologią polską.

Do Wrocławia przejedzie także GoGo Penguin, trio z Manchesteru, którego twórczość opiera się w równym stopniu na wpływach muzyki rockowej, jazzowej, elektronicznej i minimalistycznej.

Możdżer zapowiedział też, że nowością tegorocznego festiwalu będzie "Scena frytowa JAZZ'off", na której zaprezentują się trzy muzyczne składy: Jerry & The Pelican System, Kwaśny Deszcz oraz Malediwy. "Granie muzyki free jest bardzo ważnym narzędziem na drodze artystycznej każdego muzyka, dlatego, że muzyka ta skupia się przede wszystkim na emitowaniu emocji, przy nieco mniejszym pilnowaniu formy. Chcemy zobaczyć, jak +scena frytowa+, wyrwana trochę z subkultury podziemnej, funkcjonuje na dużej estradzie" – wyjaśnił.

Po raz trzeci przed Impartem stanie także 24-26 kwietnia scena plenerowa. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs na Indywidualność Jazzową.

Jazz nad Odrą odbywa się nieprzerwanie od 1964 r. i jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo