Senat rozpatruje ustawy sądowe, przemawiają goście

/ Filip Blazejowski / Gazeta Polska

  

Po godz. 14.30 w czwartek Senat rozpoczął kontynuowanie rozpatrywania nowelizacji ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

W posiedzeniu Senatu udział biorą m.in. RPO Adam Bodnar, prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki, wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Janusz Drachal, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jako pierwszy głos zabrał sędzia Stanisław Zabłocki. Przypomniał, że już w Konstytucji 3 Maja z 1791 r. wskazywano, że sądy i trybunały muszą być władzą odrębną i niezależną od innych. Jego zdaniem nie pamiętała o tym większość sejmowa stanowiąc nowelizację ustaw sądowych.

Konkretne rozwiązania ustawy przeczą deklarowanym celom i także dlatego ustawa ta jest rażąco sprzeczna z konstytucyjnymi, międzynarodowymi standardami niezależności sądów, niezawisłości sędziów, a poprzez to jest ustawą złą, a wręcz szkodliwą

- powiedział prezes Izby Karnej SN.

Senat w środę przez prawie osiem godzin rozpatrywał nowelizację ustaw sądowych. Wcześniej senackie komisje opowiedziały się za odrzuceniem noweli w całości.

Uchwalona 20 grudnia przez Sejm nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych rozwiązań proponowanych wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. W zeszłym tygodniu rozmowy w Sejmie, Senacie, SN, KRS i z RPO na temat tej nowelizacji prowadziła delegacja Komisji Weneckiej.

W czwartek opinię w sprawie noweli ustaw sądowych przedstawiła Komisja Wenecka. Według Komisji niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce. W opinii tej zaapelowano też o inne rozwiązania, by uniknąć kryzysu. Komisja zarekomendowała również, by nie przyjmować zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dania: Większość załogi, podejrzana o przemyt kokainy, zwolniona z aresztu. Wśród nich Polak

/ zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com/@kliempictures

  

Jak podała duńska policja, „z aresztu w Kopenhadze zwolniono większość załogi statku Ducan Island, w tym Polaka, którzy w połowie lutego zostali zatrzymani w porcie Kalundborg na wyspie Zelandia w związku z przemytem 100 kilogramów kokainy”.

Jak poinformowano, w areszcie wciąż pozostaje marynarz z Ducan Island, 48-letni obywatel Łotwy.

- Nasze dochodzenie wykazało, że nie ma potrzeby utrzymywania aresztu dla 23 z 24 członków załogi Ducan Island. To było trudne zadanie, gdyż musieliśmy przeszukać statek o długości 178 metrów przewożący dużą liczbę kontenerów

- stwierdził Dannie Rise z kopenhaskiej policji. Inspektor odmówił podania co znaleziono na statku.

W areszcie pozostaną także trzej mężczyźni - dwóch Łotyszy i jeden Rosjanin. Mieli oni niewielką łodzią odebrać kokainę wyrzucaną ze statku Ducan Island wzdłuż wybrzeża wyspy Langeland, a następnie towar przeładować do samochodu.

Jak podała wcześniej duńska policja, narkotyki miały zostać przewiezione do Kopenhagi, a następnie trafić do innych nieznanych śledczym miejsc w Skandynawii.

Według informacji biura rzecznika prasowego polskiego MSZ, ani zatrzymany w związku ze sprawą przemytu Polak, ani jego rodzina nie zwracali się do konsula w Kopenhadze z prośbą o pomoc. "Zgodnie z zapisami konwencji o stosunkach konsularnych strona duńska o aresztowaniu obywatela polskiego informuje stronę polską jedynie na wyraźną prośbę zatrzymanego" - podkreśliło polskie MSZ.

Pływający pod banderą Bahamów statek Ducan Island został zacumowany w porcie w Aarhus, gdzie zostanie przekazany właścicielowi. Jednostka należąca do armatora Ecuadorian Line, płynęła z Ekwadoru do Petersburga. Wcześniej statek zawinął do szwedzkiego portu Helsingborg.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts