Premier Morawiecki o roli Austrii po spotkaniu grupy V4. "Mamy dużo więcej wspólnych mianowników"

/ Przemysław Obłuski / niezalezna.pl

  

"Przekonałem się, że mamy z Austrią dużo więcej wspólnych mianowników, dużo więcej wspólnych celów, niż mogłoby się wydawać" - powiedział premier Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Mateusz Morawiecki składa dziś jednodniową oficjalną wizytę w Pradze, gdzie szefowie rządów państw Grupy V4 pochylają się nad kwestiami wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, migracji i polityki rozszerzenia Wspólnoty oraz Zielonego Ładu. W spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej bierze udział kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Rozszerzony format szczytu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej miał służyć skonsultowaniu bieżącej agendy unijnej i wyszehradzkiej, z uwzględnieniem stanowiska Austrii.

Premierzy Grupy V4 dyskutowali m.in. o problemach związanych z pracownikami delegowanymi, polityką społeczną, wieloletnim budżetem UE, migracją i polityką rozszerzenia Wspólnoty. Poruszano także tematy z zakresu polityki energetycznej, a także Europejskiego Zielonego Ładu.

Podczas konferencji prasowej po dzisiejszym szczycie, premier podkreślił, że spotkanie w takim formacie jak dzisiaj "ma sens"

Przekonałem się, że mamy z Austrią dużo więcej wspólnych mianowników, dużo więcej wspólnych celów, niż mogłoby się wydawać

- powiedział prezes Rady Ministrów.

Tu premier wskazał na wzrost gospodarczy, który "przekłada się na jakość życia społeczeństw".

"Ten wzrost gospodarczy jest wprost zależny od konkurencyjności naszych gospodarek" - zauważył szef polskiego rządu, wskazując, że temat ten był z powodzeniem dyskutowany podczas dzisiejszego spotkania.

To, że my właściwie mówimy jednym językiem i chcemy podnosić konkurencyjność Unii Europejskiej uważam za ogromne osiągnięcie.

- mówił.

Jak poinformował, wiele czasu poświęcono podczas dzisiejszego spotkania na dyskusję o podatkach, w tym zwłaszcza o podatku cyfrowym. Premier przyznał, że oczekuje w tym zakresie decyzji Komisji Europejskiej. Rozmawiano także o problemach związanych z klimatem.

Z radością mogę stwierdzić, że nasi partnerzy rozumieją, że różny punkt startu musi oznaczać jednocześnie różne wyzwania

- wskazał premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił także kolejny istotny temat dzisiejszych rozmów, a mianowicie nielegalnej migracji.

"Patrzymy na ten problem, jako na coś, gdzie chcemy wesprzeć kraje, na przykład południa Europy, w odpowiedniej ochronie granic zewnętrznych. Tutaj Polska deklaruje, że możemy wspierać zarówno poprzez działania logistyczne, poprzez naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej, czy Policji" - zadeklarował premier i przypomniał, że Polska jest jednym z największych płatników do specjalnego programu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który ma służyć ograniczeniu nielegalnej imigracji.

To dla nas niezwykle ważne i cieszę się, że w przededniu Rady Europejskiej, która się zbliża, wszyscy mówiliśmy tu jednym głosem

- podkreślił premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki omówił także kolejny temat dzisiejszego szczytu, czyli kwestię przyszłego budżetu UE. Jak mówił, istnieją w tym temacie rozbieżności, ale "są one całkowicie zrozumiałe",

Wspomnę tylko coś, co już powiedziałem, że przy budowie dróg, przy budowie kolei pracują m.in. firmy austriackie, ale też firmy z zachodniej Europy, które są głównymi wykonawcami i beneficjentami

- powiedział premier, wskazując na fundusze spójności, które służą wymienionym przez niego celom.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nadzwyczajne środki zgodne z prawem UE

/ RGY23

  

Stan zagrożenia oraz wprowadzone z jego powodu na Węgrzech nadzwyczajne środki są zgodne z traktatami unijnymi i węgierską konstytucją – oznajmił rzecznik rządu Zoltan Kovacs w reakcji na słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Von der Leyen napisała w oświadczeniu, że ważne jest, by środki podejmowane przez kraje UE w celu ograniczenia kryzysu związanego z epidemią koronawirusa nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach. Podkreśliła też, że muszą one być ograniczone do tego, co jest konieczne i ściśle proporcjonalne oraz nie mogą trwać w nieskończoność.

Kovacs oświadczył na Twitterze, że rząd Węgier „w pełni się zgadza” z szefową KE i dlatego podjęte środki mają na celu wyłącznie walkę z epidemią koronawirusa. „Stoją one na straży wartości UE, praworządności i wolności prasy” – zaznaczył.

Tuż po odczytaniu oświadczenia von der Leyen rzecznik KE Eric Mamer powiedział na konferencji prasowej, że w środę unijni komisarze omówią zakres środków nadzwyczajnych wprowadzonych przez poszczególne kraje. Zapowiedział też, że KE przeanalizuje węgierską ustawę o ochronie przed koronawirusem w oparciu o zasady, o których w swoim oświadczeniu wspomniała szefowa KE.

Przyjęta w poniedziałek ustawa przedłuża stan zagrożenia wprowadzony przez rząd Viktora Orbana 11 marca. Stanowi też, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

Dopóki obowiązuje stan zagrożenia, nie będzie też można organizować wyborów uzupełniających ani referendów na szczeblu krajowym czy lokalnym.

W ustawie przewidziano też m.in. kary do 8 lat więzienia za grupowe złamanie izolacji lub uniemożliwianie nadzoru podczas stanu zagrożenia, jeśli będzie to skutkowało czyjąś śmiercią, oraz do 5 lat za rozgłaszanie w trakcie stanu zagrożenia przed dużą grupą odbiorców nieprawdziwych faktów, które mogą obniżyć lub udaremnić skuteczność walki z koronawirusem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts