Morawiecki: władza rosyjska odtwarza gesty, które miały miejsce po II wojnie światowej

Mateusz Morawiecki / witter.com/PremierRP

  

- Smutne jest to, że władza rosyjska odtwarza gesty, które miały miejsce po II wojnie światowej. Czasami też stara się odtworzyć stalinowską wersję historii. My będziemy temu bardzo mocno przeciwdziałać - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerza Austrii.

Mateusz Morawiecki składa dziś jednodniową oficjalną wizytę w Pradze, gdzie szefowie rządów państw Grupy V4 będą rozważać kwestie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, migracji i polityki rozszerzenia Wspólnoty oraz Zielonego Ładu. W spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej bierze udział także kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

Rozszerzony format szczytu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej ma służyć skonsultowaniu bieżącej agendy unijnej i wyszehradzkiej, z uwzględnieniem stanowiska Austrii.

Premierzy Grupy V4 będą rozmawiać m.in. o problemach związanych z pracownikami delegowanymi, polityką społeczną, wieloletnim budżetem UE, migracją i polityką rozszerzenia Wspólnoty. Poruszano także tematy z zakresu polityki energetycznej, a także Europejskiego Zielonego Ładu.

Przed rozpoczęciem spotkania szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, Mateusz Morawiecki udzielił krótkiej wypowiedzi dziennikarzom. Jak przekazuje nasz korespondent z Pragi, premier nawiązał do historii, w kontekście prób obarczania Polski współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. Szef rządu przypomniał inwazję wojsk sowieckich na Czechosłowację, do której doszło w 1968 roku i samospalenie Ryszarda Siwca.

Ryszard Siwiec zginął w tym akcie samospalenia, którego dokonał na stadionie dziesięciolecia, w obecności najwyższych funkcjonariuszy państwa komunistycznego, PZPR

- przypomniał premier.

- Te akty samospalenia, jak również i inne, które miały miejsce w Budapeszcie, w Kijowie i również w Pradze, przypominają nam o losach państw Układu Warszawskiego, państw bloku sowieckiego - dodał.

Premier podkreślił, że po II wojnie światowej okupację niemiecką zastąpiła okupacja sowiecka.

- Niech ta śmierć Jana Palaha, Ryszarda Siwca, Jana Zajca i wielu innych przypomina nam o tym z jak ogromnym poświęceniem Polacy, Czesi, Węgrzy walczyli z okupacją sowiecką po II wojnie światowej

- mówił Morawiecki.

Szef rządu przypomniał także rolę polskiej "Solidarności" w odzyskaniu wolności przez kraje Europy Wschodniej.

- Smutne jest to, że władza rosyjska odtwarza gesty, które miały miejsce po II wojnie światowej. Czasami też stara się odtworzyć stalinowską wersję historii. My będziemy temu bardzo mocno przeciwdziałać
- oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


W USA więcej ofiar niż w Chinach

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

Według danych Reutera w USA do wtorku z powodu zakażenia koronawirusem zmarły 3393 osoby, więcej niż wykazały oficjalne statystyki w Chinach - 3305. Bilans ofiar śmiertelnych plasuje Stany Zjednoczone na trzecim miejscu po Włoszech i Hiszpanii.

W samym stanie Nowy Jork liczba zgonów spowodowanych Covid-19 wzrosła we wtorek do 1550, w poniedziałek bilans ten wynosił 1218.

Suma osób zakażonych koronawirusem w tym stanie wzrosła do 75795, dzień wcześniej było to 66497 przypadków - poinformował gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Dodał, że zakażony koronawirusem jest jego brat Chris, który poddał się kwarantannie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts