Lichocka po debacie w PE: Czysty PZPR teraz występuje jako „siły demokratyczne”

Joanna Lichocka / TVP Info/print screen, #Jedziemy

  

Włodzimierz Cimoszewicz wczoraj w Parlamencie Europejskim podczas debaty o Polsce mówił o „autorytarnym reżimie”. Krótko i dosadnie skomentowała to w programie #Jedziemy Michała Rachonia poseł Joanna Lichocka. – Dawni działacze komuny, taki czysty PZPR, rzekłabym genetyczny, zapisany w DNA, teraz występuje jako siły demokratyczne. Pusty śmiech ogarnia, gdy słucha się takich występów – powiedziała polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Praworządność w Polsce była tematem debaty, jaką w Parlamencie Europejskim przeprowadzili wczoraj między sobą europosłowie z Polski przy minimalnym zainteresowaniu zagranicznych eurodeputowanych. Ze strony Koalicji Europejskiej obejrzeliśmy festiwal donosów na własny kraj.

„Pusty śmiech ogarnia, gdy słucha się takich występów” – zaczęła Joanna Lichocka, mówiąc o wczorajszej debacie w PE.

Poseł PiS przyznała, że przygląda się wypowiedziom niektórych polityków.

– Śledzę wypowiedzi nie tylko takich postaci jak Włodzimierz Cimoszewicz, ale też Marek Borowski w Senacie, w ogóle dawni działacze komuny, taki czysty PZPR, rzekłabym genetyczny, zapisany w DNA, teraz występuje jako siły demokratyczne, wolnościowe, które dbają o praworządność

– mówiła w #Jedziemy polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Podała, że często w mediach komercyjnych występuje również profesor Łętowska, która opowiada jak jest "praworządność łamana, wolność ograniczana, jak to jest wbrew wszelkim zasadom demokracji”.

A ja pamiętam profesor Łętowską z czasów, gdy Jaruzelski powierzył jej funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy nas pałowano na ulicach miast, gdy protestowaliśmy – ja wtedy jako studentka – a działaczy opozycji trzymano w więzieniach. Pani Łętowska mówiła o prawach obywatelskich, reprezentowała prawa obywatelskie reżimu Wojciecha Jaruzelskiego. To jest przebieranka obliczona na to, że Polacy nie pamiętają, że jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy nie pamiętają tamtych czasów i tych samych postaci, tych samych twarzy, które firmowały rządy Moskwy w Polsce. A teraz opowiadają o łamaniu praworządności. Bardzo niepokoi mnie to, jak wewnątrz kraju na to patrzymy

– dodała.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...


Finlandia przedłuża ograniczenia

/ sbamueller CC BY-SA 2.0

  

- Rząd Finlandii podjął decyzję o kontynuowaniu wprowadzonych wcześniej w ramach stanu wyjątkowego ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa - poinformowała premier Sanna Marin.

"Wygląda na to, że ograniczenia zadziałały, ale są mocne podstawy do ich przedłużenia"

– oświadczyła szefowa fińskiego rządu.

Zgodnie z deklaracją rządu wprowadzone wcześniej ograniczenia – przewidziane do 13 kwietnia – dotyczące m.in. zamknięcia granic, zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób, czy zamknięcia szkół wszystkich szczebli, będą przedłużone do 13 maja. Minister edukacji Li Andersson przyznała, że należy się liczyć też z tym, że w szkołach system nauki przez internet potrwa dłużej – do końca maja, a uczniowie "w tym roku szkolnym do klas już nie wrócą".

W stanie wyjątkowym otwarte w Finlandii pozostają przedszkola oraz klasy 1-3 podstawówek, tak aby zapewniona była opieka najmłodszym, a rodzice mogli wykonywać swoją pracę.

W ramach ograniczeń zamknięte są też placówki kulturalne, biblioteki czy niektóre obiekty sportowe, a zalecane jest unikanie zbędnego przebywania w miejscach publicznych. Od soboty zamknięto też granice stołecznego okręgu administracyjnego.

Ostatecznie o utrzymaniu w mocy dłuższego okresu stanu wyjątkowego zadecyduje parlament.

Na konferencji premier Marin zapowiedziała też większe ograniczenia w przemieszczaniu się przez granicę fińsko-szwedzką. W Szwecji są łagodniejsze ograniczenia epidemiczne, a w regionie fińskiej Laponii potwierdzono już przypadki zakażeń związane z transgranicznymi dojazdami do pracy.

 

W ramach dodatkowych działań na terenie całej Finlandii do końca maja zamknięte będą restauracje, kawiarnie oraz bary; dozwolona będzie sprzedaż na wynos. Niezbędne przepisy wykonawcze w tym zakresie – jak zapowiedziano – rząd przedstawi we wtorek.

 

Dotychczas w Finlandii potwierdzono ponad 1300 przypadków zachorowań na Covid-19. Zmarło 13 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts