Prowadząca postępowanie Prokuratura Regionalna we Wrocławiu ze względu na dobro śledztwa nie podaje personaliów trzech osób zatrzymanych we wtorek i w środę przez CBA. Natomiast rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa poinformował we wtorek, że zatrzymany urzędnik pracuje obecnie w Wydziale Zasobów Lokalowych w dzielnicy Żoliborz. Decyzje co do jego zatrudnienia w urzędzie podjęte zostaną po zakończeniu czynności śledczych.

Rzecznik prokuratury prok. Katarzyna Bylicka przekazała dziś, że do tej pory zarzut usłyszał urzędnik warszawskiego ratusza, który był zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

- Zarzucono mu, że w ramach powierzonych mu obowiązków przyjął korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł w zamian za przychylność i pozytywne rozpoznawanie wniosku o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Młynarskiej 48 na rzecz nabywcy roszczeń dekretowych

- wyjaśniła rzecznik.

Dodała, że wobec wymienionego urzędnika prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręcznie majątkowe w kwocie 10 tys. zł, dozór policji, zakaz opuszczania kraju, kontaktowania się ze świadkami oraz nakaz powstrzymania się od zatrudnienia w Biurze Spraw Dekretowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Druga z zatrzymanych we wtorek osób to Gerard P. - prezes spółki handlowej z branży nieruchomości, będącej m.in. właścicielem jednego z warszawskich kompleksów biurowych. W środę rano zatrzymano w tej sprawie kolejną osobę – byłego pracownika stołecznego magistratu.

Obecnie agenci warszawskiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw, które dotyczą blisko 200 nieruchomości - podał Brodowski.

30 grudnia 2019 r. wrocławska prokuratura regionalna skierowała do sądu już siódmy akt oskarżenia w związku z tym wielowątkowym postępowaniem.