Premiera nowego filmu Holland podczas Berlinale. O czym jest "Szarlatan"?

"Szarlatan" Agnieszki Holland o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolasku znalazł się w programie sekcji Berlinale Special tegorocznego 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obraz zostanie zaprezentowany obok m.in. "Pinokia" Matteo Garrone i "Last and First Men" Johanna Johannssona.

Kadr z filmu "Szarlatan"
fot. mat.pras.

Program Berlinale Special - najbardziej różnorodnej sekcji festiwalu stanowiącej przestrzeń do refleksji nad tym, czym jest film - ogłoszono na stronie internetowej festiwalu. Wśród sześciu produkcji wymienionych w komunikacie znalazł się nowy film Agnieszki Holland "Szarlatan".  

To historia oparta na biografii słynnego czeskiego uzdrowiciela Jana Mikolaska, który leczył ludzi za pomocą ziół. Jak powiedziała Holland w lipcu ub.r., gdy trwał montaż filmu, "Szarlatan" to "dość kameralny dramat zrealizowany w koprodukcji irlandzko-słowacko-polskiej, ale za to o epickiej skali, ponieważ jego akcja rozgrywa się na przestrzeni 50 lat".

Autorem scenariusza jest Marek Epstein. Za zdjęcia odpowiada Martin Štrba. W roli głównej zobaczymy Ivana Trojana. Prócz dzieła Holland w sekcji Berlinale Special zobaczymy m.in. filmy fabularne - "Pinokio" Matteo Garrone, "Minamata" Andrew Levitasa z Johnnym Deppem w roli głównej - a także dokumenty - "Hillary" Nanette Burstein, "Last and First Men" Johanna Johannssona, w którym narratorką jest Tilda Swinton oraz "Swimming Out Till The Sea Turns Blue" Jia Zhang-ke.

Agnieszka Holland i Johnny Depp - dwa modele kina spotykają się i nie tylko opowiadają o przeszłości, ale też interpretują teraźniejszość. Tak samo jest w przypadku Jia Zhang-ke, jego dialogami z różnymi pokoleniami chińskich pisarzy. Podobnie jest też z Hillary Clinton, bohaterką dokumentu pod tym samym tytułem, a także z wizjonerską elegią Johanna Johannssona

- napisał w oświadczeniu dyrektor artystyczny Berlinale Carlo Chatrian.  

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rozpocznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca. Będzie to pierwsza edycja wydarzenia bez wieloletniego dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka, który w ub.r. ustąpił ze stanowiska. Jego funkcję przejęli Włoch Carlo Chatrian (dyrektor artystyczny) i Holenderka Mariette Rissenbeek (dyrektor administracyjna). 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, PISF

#Agnieszka Holland #Szarlatan #Berlinale

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo