Delegacje tych państw przyjadą do Auschwitz

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/ChristopherPluta

  

Już 31 delegacji państwowych potwierdziło przyjazd na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia – podało Muzeum Auschwitz. Na uroczystości przybędzie ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu. W ceremonii rocznicowej udział weźmie między innymi para królewska z Niderlandów - król Wilhelm-Aleksander z królową Maksymą oraz król Hiszpanii Filip VI Burbon z królową Letycją.

Muzeum poinformowało, że w ostatnich godzinach udział potwierdziła delegacja francuska, na czele której stanie premier Edouard Philippe, a także nowozelandzka pod przewodnictwem ambasador Mary Thurston.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda. Specjalnym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej będzie kard. Zenon Grocholewski. 

Izrael będzie reprezentował prezydent Reuven Rivlin, a Rosję ambasador Siergiej Andriejew. Na czele delegacji niemieckiej stanie prezydent Frank-Walter Steinmeier.

Udział potwierdziły również: Albania, Australia, Austria, Cypr, Czechy, Finlandia, Grecja, Gruzja, Irlandia, Lichtenstein, Luksemburg, Łotwa, Malta, Norwegia, Portugalia, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry i Wielka Brytania. Rosję będzie reprezentował ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.

„Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskiej i światowej powojenności. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej. Tym bardziej, że w 75. rocznicę chcemy wszyscy stanąć we wspólnych szeregach z żyjącymi wśród nas ocalałymi z Auschwitz”

– powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel podkreślił, że listy informujące o organizacji obchodów rocznicowych muzeum wysłało w kwietniu ub.r.

„Ich adresatami były państwa UE, a także państwa-darczyńcy Fundacji Auschwitz-Birkenau, które wspierają zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci. O składzie swojej delegacji decyduje każdy kraj z osobna”

– wyjaśnił.

Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz będą byli więźniowie. Muzeum spodziewa się, że 27 stycznia do Miejsca Pamięci przybędzie ich ponad 200, w tym ok. 120 z zagranicy. „Swoją obecność potwierdza także co raz więcej polskich byłych więźniów obozu” – podało Muzeum Auschwitz w komunikacie.

Uczestnicy uroczystości zasiądą 27 stycznia w namiocie, który już został ustawiony, tak, że obejmuje również historyczną bramę byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W nim odbędzie się główna ceremonia.

Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz objął prezydent RP Andrzej Duda.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Macron przyjedzie do Polski

/ Foundations World Economic Forum [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży państwową wizytę w Polsce w dniach 3-4 lutego - poinformował Pałac Elizejski. W trakcie wizyty francuski przywódca będzie przebywał w Warszawie i Krakowie.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski pod koniec grudnia powiedział, że w lutym spodziewana jest wizyta w Polsce prezydenta Francji.

"Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty prezydenta Macrona w Polsce" – przekazał Szczerski. Przypomniał, że Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia.

"Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić" – powiedział Szczerski

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts