Były burmistrz wyszedł z więzienia

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/falco

  

Sąd Okręgowy w Kaliszu zwolnił skazanego na dwa lata więzienia za łapownictwo byłego burmistrza Sulmierzyc z reszty odbywania kary; jego prognoza społeczno–kryminologiczna jest pozytywna – przekazała rzecznik prasowy kaliskiego sądu sędzia Edyta Janiszewska. Piotr K. miał wyjść z więzienia w grudniu br.

Piotr K., były burmistrz wielkopolskich Sulmierzyc (pow. krotoszyński), w 2016 r. został skazany na dwa lata więzienia przez Sąd Rejonowy w Krotoszynie za łapownictwo. Groziła za to kara do 10 lat więzienia.

W 2015 r. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. oskarżyła burmistrza Sulmierzyc Piotra K. o przyjęcie ponad 20 tys. zł łapówki i uzależnienie czynności służbowej od uzyskania korzyści majątkowej. W marcu samorządowiec został zatrzymany przez CBA i trafił do aresztu.

Jak informowała wówczas ostrowska prokuratura przyjęcie pieniędzy przez samorządowca miało być związane z działaniami inwestycyjnymi prowadzonymi na terenie gminy i dotyczyło modernizacji budynku szkoły.

"Według ustaleń prokuratury, pieniądze stanowiące korzyść majątkową były przekazywane oskarżonemu przez przedstawiciela firmy realizującej inwestycję. Od przekazywania korzyści majątkowych oskarżonemu uzależnione były wypłaty środków za kolejne etapy prowadzonych na terenie gminy prac"

- powiedział wówczas prokurator Janusz Walczak.

Prokuratura przedstawiła burmistrzowi Sulmierzyc w sumie cztery zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych i uzależniania od nich czynności służbowych w latach 2014-2015.

Cała sprawa ze względu na stan zdrowia Piotra K. była kilka razy odsuwana w czasie.

Ostatecznie po apelacjach i uprawomocnieniu się wyroku Piotr K. trafił do odbycia kary w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wlkp. na początku 2019 r. i miał przebywać w więzieniu do grudnia 2020 r.

W styczniu 2020 r. z wnioskiem o udzieleniem warunkowego przedterminowego zwolnienia skazanego wystąpił do kaliskiego sądu zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp., gdzie mężczyzna przebywał.

We wniosku zastępca dyrektora poinformował, że "biorąc pod uwagę całokształt prezentowanych przez skazanego postaw, czyli wykonywanie pracy w systemie bez konwojenta, aktywny udział w programach readaptacji społecznej, udział w zajęciach poza terenem aresztu z wykorzystywaniem zwolnień na opuszczenie jednostki, a także odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie programowego oddziaływania można przypuszczać, że w zachowaniu osadzonego zaszły istotne zmiany osobowościowe, które wpływają na utrwalenie pożądanych postaw społecznych" – odczytała treść wniosku sędzia Edyta Janiszewska.

Poinformowano sąd, że Piotr K. "nie ma skłonności do zachowań agresywnych, dominacji czy manipulacji otoczenia, co pozwala przyjąć, że nie powróci ponownie na drogę przestępstwa i będzie przestrzegał porządku prawnego. Prognoza społeczno–kryminologiczna jest pozytywna".

Rzecznik prasowy kaliskiego sądu sędzia Edyta Janiszewska przekazała, że Sąd Okręgowy w Kaliszu zwolnił skazanego z reszty odbywania kary i wyznaczył mu okres próby do 9 stycznia 2022 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Włosi poznają historię Jana Karskiego. Specjalny dodatek we włoskim dzienniku

Jan Karski / By commons: Lilly Mpl.wiki: Lilly Mreal name: Małgorzata Miłaszewska-Duda - Own work, Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. Crop in gray-scale from a larger GFDL file by User:Poeticbent using Photoshop, CC BY-SA 3.0, https:

  

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do wydania dziennika "La Repubblica". Jest to inicjatywa wydawnicza w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Książka w formie komiksu "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust" ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w 2014 roku. Został on w niej przedstawiony jako "niewygodny bohater", zignorowany przez aliantów.

Powieść graficzną, stworzoną przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso, opublikowano wtedy w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Autorzy wyjaśnili, że "postanowili oddać mu sprawiedliwość", opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

- Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy - takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się "La Repubblica" i tygodnik "L'Espresso".

Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w tym kraju jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts