Wojsko potrzebuje nowoczesnego sprzętu

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

To niezwykle istotne, aby Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem - mówił w Krakowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przekazania 6. Brygadzie Powietrznodesantowej, 15 lekkich pojazdów przystosowanych do desantu spadochronowego.

Szef MON zwrócił uwagę, że 6. Brygada Powietrznodesantowa, to elita Wojska Polskiego. "Dlatego bardzo się cieszę, że dzięki tym pojazdom będą mogli szybciej i sprawniej przemieszczać się" - mówił.

"Bardzo się cieszę z tego, że świetni żołnierze, jakimi są żołnierze z 6. Brygady, rozszerzają zakres swoich zdolności wojskowych. To niezwykle istotne, aby Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem i tak jest właśnie, jeśli chodzi o 6. Brygadę"

- oświadczył Błaszczak.

"Żołnierze z 6. Brygady dysponują wszystkim tym, co umożliwia im skuteczne i szybkie działanie, bo przecież to jednostka powołana do tego, aby w sposób bardzo szybki interweniować, bardzo szybko wykonywać zadania, jakie są jej postawione"

- stwierdził minister.

Pojazdy dla krakowskiej brygady zakupiono w ramach wartej ponad 33 mln zł umowy na 55 takich samochodów, 105 przyczep oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy dla wojsk aeromobilnych.

Pojazd, przeznaczony do przewozu i holowania broni, patrolowania lub przewozu rannych na polu walki, można desantować na platformie spadochronowej, transportować na pokładzie samolotu C-130 lub C295 albo może być podwieszony pod śmigłowcem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Włosi poznają historię Jana Karskiego. Specjalny dodatek we włoskim dzienniku

Jan Karski / By commons: Lilly Mpl.wiki: Lilly Mreal name: Małgorzata Miłaszewska-Duda - Own work, Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. Crop in gray-scale from a larger GFDL file by User:Poeticbent using Photoshop, CC BY-SA 3.0, https:

  

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do wydania dziennika "La Repubblica". Jest to inicjatywa wydawnicza w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Książka w formie komiksu "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust" ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w 2014 roku. Został on w niej przedstawiony jako "niewygodny bohater", zignorowany przez aliantów.

Powieść graficzną, stworzoną przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso, opublikowano wtedy w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Autorzy wyjaśnili, że "postanowili oddać mu sprawiedliwość", opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

- Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy - takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się "La Repubblica" i tygodnik "L'Espresso".

Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w tym kraju jego najważniejsza książka "Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts