Józef Maria Ruszar dyrektorem Instytutu Literatury

Józef Maria Ruszar dyrektorem Instytutu Literatury / fot. MKiDN

  

Minister kultury Piotr Gliński powołał dr. Józefa Marię Ruszara na stanowisko dyrektora Instytutu Literatury. Dotychczas dr Ruszar był pełniącym obowiązki dyrektora Instytutu - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort poinformował, że "Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał dr Józefa Marię Ruszara na stanowisko dyrektora Instytutu Literatury".

Powołanie na pięcioletnią kadencję, która rozpoczęła się z dniem 14 stycznia br., wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. Dotychczas dr Józef Maria Ruszar był pełniącym obowiązki dyrektora Instytutu

 - podało ministerstwo w komunikacie opublikowany na swojej stronie internetowej.  

Jak przypomniano, Józef Maria Ruszar jest doktorem nauk humanistycznych, filologiem i filozofem, menadżerem, publicystą, redaktorem, wydawcą i wykładowcą akademickim. Od 2004 r. publikuje serię naukową Biblioteka Pana Cogito oraz organizuje konferencje naukowe pod nazwą Warsztaty Herbertowskie - obecnie pod egidą Instytutu Literatury (najnowsza edycja, poświęcona Józefowi Łobodowskiemu odbyła się w 2019 r. we Lwowie).

Jest autorem książek takich jak, "Stróż brata swego. Zasada odpowiedzialności w liryce Zbigniewa Herberta", "Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta", "Słońce republiki. Cywilizacja rzymska w twórczości Z. Herberta", "Wytarty profil rzymskich monet Ekonomia jako temat literacki", "Czerwone Pająki, Dziennik żołnierza LWP", "Mane, tekel, fares. Obrazy Boga w twórczości Tadeusza Różewicza". Od 2016 r. jest adiunktem w Akademii Ignatianum w Krakowie. Józef Maria Ruszar został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Resort podał również, że celem Instytutu Literatury, utworzonego w lutym 2019 r., "jest sprawowanie mecenatu nad środowiskiem literackim - zwłaszcza autorów dzieł niekomercyjnych a posiadających wysoką wartość artystyczną i kulturotwórczą". Dodano, że "placówka wspiera środowiska twórcze, badawcze i krytyczne".

Utworzeniu Instytutu Literatury przyświecała także intencja powołania instytucji, która poprzez swoje działania edukacyjne podejmie wysiłek zwiększania kompetencji odbiorców polskiej współczesnej twórczości literackiej

 - poinformowano. W komunikacie podkreślono, że "tak ukształtowany Instytut jest dopełnieniem - nie zaś konkurencją - działalności istniejących już państwowych instytucji kultury, takich jak Instytut Książki czy Państwowy Instytut Wydawniczy".

Z komunikatu dowiadujemy się również, że "Instytut Literatury realizuje swoje cele m.in. poprzez wydawanie Kwartalnika Kulturalnego "Nowy Napis" oraz towarzyszącej mu serii krytycznej, organizowanie imprez i spotkań literackich a także prowadzenie portalu internetowego NowyNapis.eu, na którym umieszczane są teksty literackie, nagrania wideo, recytacje (trwają prace nad uruchomieniem obcojęzycznych wersji portalu, gromadzących tłumaczenia polskich tekstów)".

Instytut Literatury aktywnie wspiera bieżące życie literackie, programowo i finansowo pomagając organizatorom największych festiwali literackich w Polsce i za granicą. Idea ta realizowana jest również za sprawą ogłoszonych przez Instytut programów - Programu Wsparcia Promocji oraz Programu Wsparcia Debiutantów, a także Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką "Nowy Dokument Tekstowy", do którego pierwszej edycji zgłoszono przeszło 450 prac w kategoriach liryka, epika i esej

- podano.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, MKiDN

Tagi

Wczytuję komentarze...

Drugi wypadek śmiertelny w tatrach tego samego dnia

/ Krzysztof Dudzik (User:ToSter) [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

W sobotę po południu w Tatrach doszło do drugiego śmiertelnego wypadku. W wyniku upadku z dużej wysokości w rejonie Granatów turysta poniósł śmierć na miejscu – poinformowała ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

W sobotę przed południem do śmiertelnego wypadku doszło na szlaku prowadzącym na najwyższy szczyt w Polsce – Rysy.

W Tatrach, mimo słonecznej pogody, panują bardzo trudne warunki z uwagi na oblodzenie szlaków.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że górskie szlaki są bardzo śliskie, a niektóre z nich, nawet te położone poniżej schronisk, w całości są pokryte lodem. Poruszanie się po takim trenie bez raków lub raczków grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem. Wybierając się w wyższe partie gór niezbędny jest stosowny sprzęt do zimowej wspinaczki i umiejętności posługiwania się nim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts