Z NHL do fińskiej armii. Gwiazdy hokeja otrzymają powołania do wojska

Sebastian Aho trafi do wojska? / nhl.com

  

Fińscy hokeiści w wieku do 28 lat grający w lidze NHL otrzymają w najbliższych dniach powołania do wojska. Nowe, zaostrzone przepisy dotyczące obowiązkowej służby wojskowej w ich kraju dotyczą wszystkich bez wyjątku obywateli Finlandii.

Wcześniej fińscy sportowcy uzyskiwali możliwość przełożenia lub odbycia ćwiczeń w skróconej wersji w dwóch specjalnych jednostkach w terminie nie kolidującym z ich obowiązkami zawodowymi. Teraz każdy fiński sportowiec, tak jak inni obywatele, będzie musiał odbyć co najmniej 3,5-miesięczną obowiązkową służbę wojskową w terminie ustalonym przez ministerstwo, czyli z początkiem w kwietniu i październiku.

Według magazynu sportowego „Urheilulehti” wielu z kilkudziesięciu Finów grających w NHL może być powołanych już w kwietniu br., co poważnie osłabi reprezentację Finlandii podczas mistrzostw świata w dniach 8-23 maja w Szwajcarii i wprowadzi poważne zakłócenia w rozgrywkach NHL, zarówno sportowe jak i finansowe.

Dziennik „Ilta Sanomat” informuje, że wśród pierwszych powołanych są największe obecnie fińskie gwiazdy NHL, jak 22-letni Sebastian Aho z Carolina Hurricanes, 23-letni Mikko Rantanen z Colorado Avalanche, 24-letni Alexander Barkov z Florida Panthers czy 21-letni Patrik Laine z Winnipeg Jets.

Sebastian Aho wraz z innymi gwiazdami hokeja przeniesie się z lodowiska na poligon?

Według gazety ministerstwo nie zgadza się na przełożenie służby, ponieważ po zakończeniu karier zawodnicy będą mieli ponad 30 lat i będą za starzy, a szkolenie wojskowe musi odbyć każdy Fin w wieku 18-28 lat. Uchylanie się od niego karane jest więzieniem.

Sezon zasadniczy NHL kończy się w kwietniu, lecz rozgrywki trwają do czerwca, a kolejne zaczynają się we wrześniu. Ci hokeiści zarabiają miliony dolarów rocznie i mają konkretne zobowiązania w stosunku do pracodawców, których nie interesują ich sprawy prywatne i nieobecność w pracy. Nie mogą ot tak sobie rzucić kijów na lód, przebrać się w mundury i tarzać w arktycznych śniegach zamiast grać w najlepszych drużynach świata za ogromne pieniądze

- powiedział na łamach gazety agent hokejowy Tomi Haula.

Wyjaśnił że dla fińskiego ministerstwa obrony decyzja o ich powoływaniu może okazać się bardzo kosztowna nie tylko z powodu pokrycia kosztów podróży, lecz też ze względu na odszkodowania w przypadku kontuzji podczas ćwiczeń wojskowych. Nawet palec wart jest miliony. Agent proponuje ministerstwu obrony inne rozwiązanie:

Każdy hokeista z NHL objęty obowiązkiem służby wojskowej kupi najnowszy model karabinu szturmowego używanego przez elitarne jednostki za 50 tysięcy euro sztuka i przekaże fińskiej armii w ramach rekompensaty za swoją absencję. To że nie mogą pójść do wojska w tym okresie, który proponuje fińska armia nie znaczy że nie są fińskimi patriotami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Holokaustu by nie było, gdyby istniało państwo polskie". Sellin: zniszczyli je Niemcy i Sowieci

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W związku z niegodziwymi, kłamliwymi atakami Rosji w stosunku do Polski związanymi z II wojną światową warto przypominać, że gdyby istniało państwo polskie, żadnego Holokaustu by nie było – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, „warunkiem rozpoczęcia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, a państwo polskie zniszczyli Niemcy i Sowieci".

W przemówieniu wygłoszonym na sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (European Jewish Association) wiceminister Sellin wymieniał fakty historyczne, które w jego ocenie warto przypominać. Podkreślał także troskę państwa polskiego o pamięć o Holokauście.

„Warunkiem rozpoczęcia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, a państwo polskie zniszczyli Niemcy i Sowieci. Wiec jeśli dziś ktoś ze Wschodu mówi, że my odpowiadamy za Holokaust, to warto przypominać, że zniszczenie państwa polskiego – co było dziełem również Sowietów – umożliwiło Holokaust”

– mówił Sellin. Ocenił, że „w związku z niegodziwymi, kłamliwymi atakami Rosji w stosunku do Polski, związanymi z II wojną światową warto przypominać, że gdyby istniało państwo polskie, żadnego Holokaustu by nie było”.

[polecam:https://niezalezna.pl/306683-putin-nie-ma-dosc-teraz-straszy-ze-zamknie-ohydne-usta-tym-ktorzy-przeinaczaja-historie]

Wiceminister podkreślił, że w państwie polskim żyła połowa europejskich Żydów i traktowani byli jak obywatele, państwo się nimi opiekowało. Jak zwrócił uwagę, prawie 100 tys. żołnierzy polskich we wrześniu 1939 r. miało pochodzenie żydowskie. „W polskich mundurach i z polską bronią Żydzi mogli walczyć z rasistami, hitlerowskimi Niemcami” – podkreślił.

Zauważył też, że 400 oficerów, Żydów polskich, zostało wziętych do niewoli przez Sowietów i zginęło w ramach mordu katyńskiego – wśród nich był główny rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg, którego prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nagrodził najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

„Warto przypominać, skoro tak jesteśmy przez dzisiejszą Rosję atakowani, że to Stalin zniszczył życie religijne Żydów we własnym kraju, a zajmując połowę terytorium Polski wywoził na Sybir działaczy różnych organizacji żydowskich, w tym działaczy Betaru z ich liderem Menachemem Beginem”

– mówił wiceminister. Przypomniał, że Begin został żołnierzem Armii Andersa i wraz z nią wydostał się z gułagu.

[polecam:https://niezalezna.pl/306705-premier-dlaczego-pan-putin-nie-wspomina-o-wspolpracy-nkwd-i-gestapo-przeciw-polakom]

Mówiąc o polskiej walce o pamięć o ofiarach Holokaustu wymienił instytucje dbające o tę pamięć, szczególną uwagę zwrócił na pierwsze instytucje i symbole zajmujące się tą tematyką: Muzeum na Majdanku utworzone w 1944 roku, pomnik bohaterów getta odsłonięty w Warszawie w 1946 roku, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie założony w 1947 roku.

W międzynarodowym sympozjum w Krakowie, zorganizowanym z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, bierze udział ok. 200 gości, w tym dyplomaci i rodziny ofiar Holokaustu. Tematem spotkania są m.in. antysemityzm dzisiaj i edukacja.

We wtorek delegacja odwiedzi b. nazistowski niemiecki obóz KL Auschwitz-Birkenau, gdzie będzie się modlić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts