Wcześniej fińscy sportowcy uzyskiwali możliwość przełożenia lub odbycia ćwiczeń w skróconej wersji w dwóch specjalnych jednostkach w terminie nie kolidującym z ich obowiązkami zawodowymi. Teraz każdy fiński sportowiec, tak jak inni obywatele, będzie musiał odbyć co najmniej 3,5-miesięczną obowiązkową służbę wojskową w terminie ustalonym przez ministerstwo, czyli z początkiem w kwietniu i październiku.

Według magazynu sportowego „Urheilulehti” wielu z kilkudziesięciu Finów grających w NHL może być powołanych już w kwietniu br., co poważnie osłabi reprezentację Finlandii podczas mistrzostw świata w dniach 8-23 maja w Szwajcarii i wprowadzi poważne zakłócenia w rozgrywkach NHL, zarówno sportowe jak i finansowe.

Dziennik „Ilta Sanomat” informuje, że wśród pierwszych powołanych są największe obecnie fińskie gwiazdy NHL, jak 22-letni Sebastian Aho z Carolina Hurricanes, 23-letni Mikko Rantanen z Colorado Avalanche, 24-letni Alexander Barkov z Florida Panthers czy 21-letni Patrik Laine z Winnipeg Jets.

Sebastian Aho wraz z innymi gwiazdami hokeja przeniesie się z lodowiska na poligon?

Według gazety ministerstwo nie zgadza się na przełożenie służby, ponieważ po zakończeniu karier zawodnicy będą mieli ponad 30 lat i będą za starzy, a szkolenie wojskowe musi odbyć każdy Fin w wieku 18-28 lat. Uchylanie się od niego karane jest więzieniem.

Sezon zasadniczy NHL kończy się w kwietniu, lecz rozgrywki trwają do czerwca, a kolejne zaczynają się we wrześniu. Ci hokeiści zarabiają miliony dolarów rocznie i mają konkretne zobowiązania w stosunku do pracodawców, których nie interesują ich sprawy prywatne i nieobecność w pracy. Nie mogą ot tak sobie rzucić kijów na lód, przebrać się w mundury i tarzać w arktycznych śniegach zamiast grać w najlepszych drużynach świata za ogromne pieniądze

- powiedział na łamach gazety agent hokejowy Tomi Haula.

Wyjaśnił że dla fińskiego ministerstwa obrony decyzja o ich powoływaniu może okazać się bardzo kosztowna nie tylko z powodu pokrycia kosztów podróży, lecz też ze względu na odszkodowania w przypadku kontuzji podczas ćwiczeń wojskowych. Nawet palec wart jest miliony. Agent proponuje ministerstwu obrony inne rozwiązanie:

Każdy hokeista z NHL objęty obowiązkiem służby wojskowej kupi najnowszy model karabinu szturmowego używanego przez elitarne jednostki za 50 tysięcy euro sztuka i przekaże fińskiej armii w ramach rekompensaty za swoją absencję. To że nie mogą pójść do wojska w tym okresie, który proponuje fińska armia nie znaczy że nie są fińskimi patriotami.