CBA zatrzymało obcokrajowca. To lider mafii lekowej?

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało obcokrajowca - prawdopodobnie jednego z liderów mafii lekowej. Według śledczych jest on związany z zarejestrowaną w Polsce spółką odgrywającą kluczową rolę w nielegalnym odwróconym łańcuchu dystrybucji leków.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w środę, że funkcjonariusze z białostockiej delegatury CBA zatrzymali osobę z podwójnym obywatelstwem - Wielkiej Brytanii i Izraela.

"To kolejna osoba działająca w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymana w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego handlu lekami"

- powiedział Brodowski.

Śledczy mieli ustalić, że to zatrzymany wspólnie z innymi osobami kierował i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie mieli wystawiać i posługiwać się fałszywymi dokumentami. Mieli też sprzedawać z aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, a następnie wywozić je z Polski.

Brodowski wyjaśnił, że te działania prowadzono przez fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

"Rozbita przez białostocką delegaturę CBA grupa przestępcza od stycznia 2017 r. do maja 2018 r. skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 mln zł"

- podał naczelnik.

Zaznaczył, że zatrzymany przez CBA trafi do podlaskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty.

Naczelnik przypomniał, że to kolejne zatrzymania w tym śledztwie - m.in. w marcu i kwietniu 2019 r. Biuro zatrzymało 10 osób związanych z hurtowniami farmaceutycznymi i właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty usłyszało do tej pory 18 osób - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Rosjanie przeciw nowej konstytucji. Pikiety w Moskwie

Widok na Moskwę / Vitaliy V [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

W Moskwie w pobliżu budynku administracji prezydenckiej odbyły się pikiety przeciwko zaproponowanym przez prezydenta Rosji Władimira Putina zmianom w konstytucji - poinformowała niezależna telewizja Dożd.

Policja zatrzymała kobietę, która zaatakowała jedną z pikietujących, niszcząc trzymany przez nią plakat. Według telewizji Dożd zatrzymana to aktywistka z prokremlowskiego ugrupowania SERB.

Dziennikarz telewizji Dożd twierdzi, że przed budynek administracji przyszła dwójka działaczy tej organizacji, którzy zaczęli "prowokować" pikietujących i "wszczęli bójkę".

Po zatrzymaniu jednej z aktywistek SERB policja spisała dane niektórych pikietujących i sfotografowała ich plakaty - informuje Dożd na swojej stronie internetowej.

Wśród uczestników pikiet był dziennikarz i lokalny deputowany Ilja Azar. "20 lat Putina: kłamstwo, bieda, wojna, represje, sankcje. Nie chcemy już wstawać z kolan. Nie jest nam potrzebny ojciec narodu (...)" - głosił napis na trzymanym przez niego plakacie.

Putin dokonał przewrotu konstytucyjnego, przy pomocy którego ostatecznie uzurpuje władzę i będzie rządzić Rosją, dopóki śmierć nas nie rozłączy

 - napisał dziennikarz na Facebooku.

Rosyjska redakcja Detsche Welle zwraca uwagę, że pikiet przeciwko reformie konstytucji nie poparł jeden z liderów rosyjskiej antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny. Polityk napisał na Twitterze, że "Konstytucja Federacji Rosyjskiej jest odrażająca. Jest w niej ustanowiony mechanizm uzurpacji władzy. Bazując na tej konstytucji wszystko nam odebrano - od wyborów do emerytur - i dalej chcą odbierać. Nie należy jej bronić".

DW informuje także, że władze Moskwy zgodziły się na akcję przeciwko reformie konstytucji 1 lutego; ma w niej wziąć udział 10 tys. ludzi.

Dożd informuje, że w piątek zatrzymano pikietującą w ramach "bezterminowego protestu" przeciw reformie konstytucji przed budynkiem Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu. Przed zatrzymaniem jej plakat również został zniszczony przez członka ruchu SERB - podał Dożd.

W środę w orędziu do parlamentu prezydent Putin zaproponował wprowadzenie zmian do obecnej konstytucji. Wśród tych propozycji jest wzmocnienie statusu Rady Państwowej - organu doradczego złożonego z szefów regionów, ograniczenie liczby kadencji prezydenckich do dwóch, nadanie niższej izbie parlamentu prawa do zatwierdzania kandydatury premiera.

Krótko po orędziu poinformowano o podaniu się do dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa i jego rządu. Nowym premierem został Michaił Miszustin, dotychczasowy szef Federalnej Służby Podatkowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts