KE "pozostaje otwarta" na dialog z Polską? "Wtorkowy wniosek do TSUE tego nie zmienia"

/ pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

  

Komisja Europejska pozostaje otwarta na dialog z polskim rządem i wtorkowy wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe tego nie zmienia – poinformowało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

Jak dodało, KE zaprzecza temu, że "planowane spotkania wiceprzewodniczącej Very Jourovej z polskimi władzami były warunkowane brakiem lub odłożeniem w czasie środków tymczasowych, o które KE wystąpiła do TSUE".

Wyjaśniło, że "we wszelkich rozmowach na różnych szczeblach z polskimi władzami Komisja rozdzielała kwestie prawne (np. procedury naruszeniowe i środki tymczasowe) od kwestii politycznych, w tym kwestii dialogu na poziomie ministerialnym”.

- Tak też było tym razem. Żadna propozycja spotkania na szczeblu ministerialnym nie była łączona ze środkami tymczasowymi. Każdy, kto twierdzi inaczej, ma albo nieszczere intencje, albo nie zna mechanizmów funkcjonowania Unii. Dialog jest chlebem i solą funkcjonowania Unii – na wszystkie tematy. Wiceprzewodnicząca Jourova wielokrotnie deklarowała chęć takiego dialogu, opartego na wzajemnym szacunku z polskimi władzami na różne tematy, nie tylko na te, które są bardziej kontrowersyjne

 – powiedział dzisiaj wieczorem PAP przedstawiciel KE.

- Pozycja Komisji jest klarowana i została wyrażona między innymi w grudniowym liście Very Jourovej. Pozostajemy gotowi na rozmowy i dialog, który jest esencją funkcjonowania dyplomacji. Wtorkowy wniosek o środki tymczasowe tego nie zmienia. Jest to wniosek w sprawie skargi z października, która i tak jest przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, więc nie wnosi on nic nowego co do sporu prawnego czekającego na rozstrzygnięcie – dodało źródło. Zaznaczył, że Komisja jest w kontakcie z polskimi władzami.

Komisja Europejska zdecydowała dzisiaj, że występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe w sprawie przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, komentując decyzję Komisji Europejskiej, podkreślił , że wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne, a traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że rząd podtrzymuje wszystkie argumenty, które zostały wcześniej poruszone, dotyczące niezasadności skargi KE na kwestie związane z Izbą Dyscyplinarną.

"Przede wszystkim podkreślamy, że wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne. Traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości" - mówił Müller. W związku z tym, w ocenie rządu, KE nie ma podstawy prawnej do tego, aby podważać przepisy prawa dotyczące wymiaru sprawiedliwości - dodał.

10 października 2019 r. KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniała, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Frasyniuk zabrał głos w sprawie Morawieckich. Siostra premiera przypomniała mu pewne fakty

Władysław Frasyniuk / fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Władysław Frasyniuk ciężko znosi rządy Prawa i Sprawiedliwości. Upust temu dał w wywiadzie dla jednego z portali internetowych, gdzie mówił o Kornelu i Mateuszu Morawieckich. Na Facebooku zawrzało, bowiem wywiązała się dyskusja z udziałem żony Frasyniuka i siostry szefa rządu.

Na portalu wroclaw.wyborcza.pl ukazał się wywiad z Władysławem Frasyniukiem. Były działacz "Solidarności" podważył fakt, że Kornel i Mateusz Morawiecki walczyli z komunizmem.

"Morawieccy walczyli z komunizmem? Błagam... Jeden wyjechał, o drugim nic nie słyszałem" - czytamy w tytule wywiadu słowa Frasyniuka

Była to jego odpowiedź na słowa premiera o tym, że „komunistyczni sędziowie wychowali sobie następców”.

„Za moich czasów mówiło się, że komunizm wyciska na mózgu swą matrycę, i u Morawieckiego wykonano tę operację wyjątkowo starannie” – mówił Frasyniuk.

Słowa Frasyniuka skomentowała Anna Morawiecka, siostra szefa rządu, która na Facebooku odpowiedziała na wpis Magdaleny Dobrzyńskiej-Frasyniuk z linkiem do wywiadu z jej mężem.

„No czytajcie, czytajcie... I przypominajcie sobie jak fighter W. Frasyniuk z tzw. kanapką na brzuchu i plecach demonstrował we Wrocławiu w obronie więźnia politycznego Kornela Morawieckiego... Faktycznie coś mu piętno na mózgu odcisnęło"

– napisała Anna Morawiecka.

W innym wpisie na Facebooku Morawiecka pisze, jaka jest różnica miedzy jej ojcem, a Frasyniukiem.

"Polega ona na tym, że w 1980 roku Kornel Morawiecki wzywał do strajku, a Władysław Frasyniuk jako młody kierowca autobusu, do niego przystąpił. Frasyniuk sugeruje również, że zamiast walczyć z komuną, mój ojciec wyjechał z kraju. Prawda jest taka, że Kornela Morawieckiego po jego wieloletniej działalności w podziemiu i aresztowaniu w roku 1987 Kiszczak wyrzucił za granicę po to miedzy innymi, żeby razem z Frasyniukiem biesiadować w Magdalence. Kornel nie pił wódki z Kiszczakiem, a z komuną walczył od 1968 r. Dodam, że kiedyś Frasyniuk miał szacunek do Kornela i potrafił stanąć w Jego obronie" - podaje Morawiecka.

Komentarz do sprawy na Twitterze zamieściła również redaktor naczelna Telewizji Republika, Dorota Kania. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dorzeczy.pl, Facebook,Twitter.com, wroclaw.wyborcza.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts