KE "pozostaje otwarta" na dialog z Polską? "Wtorkowy wniosek do TSUE tego nie zmienia"

/ pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

  

Komisja Europejska pozostaje otwarta na dialog z polskim rządem i wtorkowy wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe tego nie zmienia – poinformowało PAP źródło w Komisji Europejskiej.

Jak dodało, KE zaprzecza temu, że "planowane spotkania wiceprzewodniczącej Very Jourovej z polskimi władzami były warunkowane brakiem lub odłożeniem w czasie środków tymczasowych, o które KE wystąpiła do TSUE".

Wyjaśniło, że "we wszelkich rozmowach na różnych szczeblach z polskimi władzami Komisja rozdzielała kwestie prawne (np. procedury naruszeniowe i środki tymczasowe) od kwestii politycznych, w tym kwestii dialogu na poziomie ministerialnym”.

- Tak też było tym razem. Żadna propozycja spotkania na szczeblu ministerialnym nie była łączona ze środkami tymczasowymi. Każdy, kto twierdzi inaczej, ma albo nieszczere intencje, albo nie zna mechanizmów funkcjonowania Unii. Dialog jest chlebem i solą funkcjonowania Unii – na wszystkie tematy. Wiceprzewodnicząca Jourova wielokrotnie deklarowała chęć takiego dialogu, opartego na wzajemnym szacunku z polskimi władzami na różne tematy, nie tylko na te, które są bardziej kontrowersyjne

 – powiedział dzisiaj wieczorem PAP przedstawiciel KE.

- Pozycja Komisji jest klarowana i została wyrażona między innymi w grudniowym liście Very Jourovej. Pozostajemy gotowi na rozmowy i dialog, który jest esencją funkcjonowania dyplomacji. Wtorkowy wniosek o środki tymczasowe tego nie zmienia. Jest to wniosek w sprawie skargi z października, która i tak jest przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, więc nie wnosi on nic nowego co do sporu prawnego czekającego na rozstrzygnięcie – dodało źródło. Zaznaczył, że Komisja jest w kontakcie z polskimi władzami.

Komisja Europejska zdecydowała dzisiaj, że występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe w sprawie przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, komentując decyzję Komisji Europejskiej, podkreślił , że wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne, a traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że rząd podtrzymuje wszystkie argumenty, które zostały wcześniej poruszone, dotyczące niezasadności skargi KE na kwestie związane z Izbą Dyscyplinarną.

"Przede wszystkim podkreślamy, że wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne. Traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości" - mówił Müller. W związku z tym, w ocenie rządu, KE nie ma podstawy prawnej do tego, aby podważać przepisy prawa dotyczące wymiaru sprawiedliwości - dodał.

10 października 2019 r. KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniała, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Fizycznie i psychicznie znęcał się nad rodziną. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury - jest areszt

/ fot. Aleksander Mimier

  

Włocławski Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku prokuratury o trzymiesięczny areszt dla 32-latka, który znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną i sześciorgiem dzieci. Grozi mu 10 lat więzienia.

"Wczoraj w godzinach wieczornych wykonaliśmy z udziałem tego mężczyzny czynności procesowe. Postawione zostały mu zarzuty znęcania się nad rodziną - żoną i jej pełnoletnim synem oraz piątką małoletnich dzieci. Przyjęliśmy także, że stosował on szczególne okrucieństwo" - powiedział dziś zastępca prokuratora rejonowego we Włocławku Arkadiusz Arkuszewski.

Prokurator dodał, że czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W poniedziałek rano prokuratura złożyła wniosek do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Na początku mężczyzna przyznał się do znęcania nad żoną i jej synem. Później w składanych wyjaśnieniach potwierdził, że stosował przemoc także wobec pozostałych - niepełnoletnich dzieci. Mężczyzna przyznał również, że je znieważał i im groził. W swoich wyjaśnieniach wskazywał, że wszystko wokół go denerwowało, dzieci były nieposłuszne, a żona słabo się nimi opiekowała. Ustaliliśmy, że on nie pracował, a żona pracowała. Sławomir Sz. twierdzi, że nie wytrzymywał tej sytuacji

- powiedział prokurator Arkuszewski.

St. sierż. Tomasz Tomaszewski z zespołu komunikacji społecznej KMP we Włocławku wskazał, że zatrzymania mężczyzny dokonali policjanci po tym, jak jego żona z dwojgiem dzieci przyszła do lekarza, który zawiadomił funkcjonariuszy o podejrzeniu przemocy w rodzinie. Sześciolatek i siedmiolatek trafili na oddział chirurgii toruńskiego szpitala. Jeden miał złamaną nogę, a drugi kontuzję ręki.

Patrol przyjechał do ich domu, w którym przebywał Sławomir Sz. z czworgiem pozostałych dzieci; stwierdzili, że mężczyzna jest kompletnie pijany. W wydychanym powietrzu miał 2,4 promila alkoholu; trzeźwiał w policyjnej izbie zatrzymań.

Dzieci - jak poinformował Tomaszewski - zostały zabrane na obserwację do włocławskiego szpitala. Z nieoficjalnych informacji wynika, że miały być zaniedbane i bardzo głodne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts