WSA uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. Chodzi o nieruchomość przy Puławskiej 137

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dzisiaj decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ul. Puławskiej 137. Jednocześnie sąd umorzył dalsze postępowanie ws. tej nieruchomości uznając je za bezprzedmiotowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
By Cezary p - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4178632

O dzisiejszym wyroku poinformowano w komunikacie na stronie WSA. W październiku 2018 r. komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy dotyczącej zwrotu nieruchomości przy Puławskiej 137. Uznała wtedy m.in., że decyzja ta wydana została na osobę zmarłą.

- Sąd wskazał, iż w postępowaniu prowadzonym przez prezydenta Warszawy na każdym jego etapie brali udział następcy prawni zmarłego. Ich interesy w toku całego postępowania mogły być należycie chronione

- przekazano w komunikacie WSA. W związku z tym sąd, uchylając tamto orzeczenie komisji, uznał, że decyzje prezydenta Warszawy nie naruszyły prawa.

W sprawie nieruchomości przy Puławskiej 137 zapadły dwie decyzje prezydenta Warszawy. 23 listopada 2006 r. prezydent ustanowił użytkowanie wieczyste do gruntu, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość, na rzecz sześciu osób. Po wydaniu tamtej decyzji okazało się jednak, iż jedna z osób, do których była skierowana decyzja, zmarła przed jej wydaniem. W związku z tym prezydent Warszawy 24 maja 2007 r. wydał kolejną decyzję, w której ustanowił użytkowanie wieczyste uwzględniając następstwo prawne przysługujące po osobie zmarłej.

Zdaniem Komisji Weryfikacyjnej, obie te decyzje prezydenta Warszawy rażąco naruszały prawo - pierwsza dlatego, że skierowano ją do osoby zmarłej, a druga ponieważ nie wolno było prezydentowi stolicy dokonać w takim trybie zmiany decyzji.

Na orzeczenie komisji wpłynęły skargi do WSA. We wtorek sąd ten uznał, że decyzje prezydenta Warszawy nie naruszyły prawa, a wydanie drugiej z tych decyzji "w zaistniałej sytuacji było dopuszczalne i w konsekwencji doprowadziło do naprawienia wady decyzji pierwotnej".

- Umarzając postępowanie administracyjne sąd uznał, iż dalsze jego prowadzenie jest bezprzedmiotowe

 - dodano w komunikacie.

Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny i jest możliwe jego zaskarżenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Był to pierwszy w tym roku wyrok WSA w sprawie skarg na orzeczenia komisji weryfikacyjnej. W zeszłym roku WSA uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, kilka decyzji komisji utrzymał

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie #WSA #komisja weryfikacyjna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo