WSA uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. Chodzi o nieruchomość przy Puławskiej 137

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie / By Cezary p - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4178632

  

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dzisiaj decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy ul. Puławskiej 137. Jednocześnie sąd umorzył dalsze postępowanie ws. tej nieruchomości uznając je za bezprzedmiotowe.

O dzisiejszym wyroku poinformowano w komunikacie na stronie WSA. W październiku 2018 r. komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy dotyczącej zwrotu nieruchomości przy Puławskiej 137. Uznała wtedy m.in., że decyzja ta wydana została na osobę zmarłą.

- Sąd wskazał, iż w postępowaniu prowadzonym przez prezydenta Warszawy na każdym jego etapie brali udział następcy prawni zmarłego. Ich interesy w toku całego postępowania mogły być należycie chronione

- przekazano w komunikacie WSA. W związku z tym sąd, uchylając tamto orzeczenie komisji, uznał, że decyzje prezydenta Warszawy nie naruszyły prawa.

W sprawie nieruchomości przy Puławskiej 137 zapadły dwie decyzje prezydenta Warszawy. 23 listopada 2006 r. prezydent ustanowił użytkowanie wieczyste do gruntu, na którym znajduje się przedmiotowa nieruchomość, na rzecz sześciu osób. Po wydaniu tamtej decyzji okazało się jednak, iż jedna z osób, do których była skierowana decyzja, zmarła przed jej wydaniem. W związku z tym prezydent Warszawy 24 maja 2007 r. wydał kolejną decyzję, w której ustanowił użytkowanie wieczyste uwzględniając następstwo prawne przysługujące po osobie zmarłej.

Zdaniem Komisji Weryfikacyjnej, obie te decyzje prezydenta Warszawy rażąco naruszały prawo - pierwsza dlatego, że skierowano ją do osoby zmarłej, a druga ponieważ nie wolno było prezydentowi stolicy dokonać w takim trybie zmiany decyzji.

Na orzeczenie komisji wpłynęły skargi do WSA. We wtorek sąd ten uznał, że decyzje prezydenta Warszawy nie naruszyły prawa, a wydanie drugiej z tych decyzji "w zaistniałej sytuacji było dopuszczalne i w konsekwencji doprowadziło do naprawienia wady decyzji pierwotnej".

- Umarzając postępowanie administracyjne sąd uznał, iż dalsze jego prowadzenie jest bezprzedmiotowe

 - dodano w komunikacie.

Wtorkowy wyrok jest nieprawomocny i jest możliwe jego zaskarżenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Był to pierwszy w tym roku wyrok WSA w sprawie skarg na orzeczenia komisji weryfikacyjnej. W zeszłym roku WSA uchylił nieprawomocnie kilkanaście innych decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawach różnych nieruchomości, kilka decyzji komisji utrzymał

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Cele Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE

/ pixabay.com /Creative Commons CC0/Elionas2

  

- Rząd Wielkiej Brytanii publicznie przedstawi swoje cele w negocjacjach na temat przyszłych relacji z Unią Europejską - zapowiedział rzecznik brytyjskiego rządu, dodając, że premier Boris Johnson powinien wygłosić przemówienie na ten temat na początku lutego.

"Publicznie przedstawimy, co chcemy osiągnąć"

- powiedział rzecznik rządu w odpowiedzi na pytanie o przyszłe relacje handlowe po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, co nastąpi 31 stycznia.

Rzecznik dodał, że choć na początku po brexicie Wielka Brytania będzie nadal podlegała unijnym regulacjom, docelowo nie chce się dostosowywać i będzie dążyć do zawarcia umowy o wolnym handlu podobnej do tej między UE a Kanadą.

Wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego w praktyce stanie się ona niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób, nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.

W przeszłości, zwłaszcza za rządów poprzedniczki Johnsona, Theresy May, przywódcy UE często narzekali, że nie jest właściwie jasne, co Wielka Brytania chce osiągnąć w negocjacjach w sprawie warunków brexitu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts