Jourova stanie za Polską - deklaruje to jednoznacznie. Chodzi jednak o inną sprawę niż sądownictwo

Vera Jourova / By David Sedlecký - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78992903

  

"Komisja Europejska nie będzie tolerować ataków na Polskę i jest w pełni solidarna z Polakami" - taką deklarację ma wygłosić w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova. Eurodeputowani będą debatować o przeinaczaniu historii europejskiej i pamięci o II wojnie światowej w związku ze słowami, jakie padły w ostatnim czasie z ust prezydenta Rosji Władimira Putina.

- Komisja Europejska w pełni odrzuca wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców

- ma powiedzieć Jourova według tekstu jej przemówienia, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa. 

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości ma przypomnieć, że "Unia Europejska powstała z popiołów II wojny światowej i Holokaustu" w czasie gdy świat dzieliła zimna wojna.

- Te wspomnienia są podstawą projektu europejskiego i naszą odpowiedzialnością za przyszłość. Te fakty historyczne nie podlegają dyskusji

 - ma zaznaczyć Jourova.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej ma przypomnieć, że to pakt Ribbentrop-Mołotow utorował drogę do rozpętania II wojny światowej.

- Sojusz niemiecko-sowiecki umożliwił atak na Polskę przez nazistowskie Niemcy 1 września 1939 roku, a następnie wojska sowieckie 17 września. Wydarzenia te zapoczątkowały drugą wojnę światową - to fakty

 - podkreśli Czeszka.

Zwróci też uwagę, że zniekształcenie faktów historycznych to zagrożenie dla demokratycznych społeczeństw i należy się im przeciwstawiać jak tylko jest to możliwe.

W grudniu prezydent Putin, krytykując wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą rozpętania II wojny światowej, ocenił, że jej przyczyną nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron przyjedzie do Polski

/ Foundations World Economic Forum [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży państwową wizytę w Polsce w dniach 3-4 lutego - poinformował Pałac Elizejski. W trakcie wizyty francuski przywódca będzie przebywał w Warszawie i Krakowie.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski pod koniec grudnia powiedział, że w lutym spodziewana jest wizyta w Polsce prezydenta Francji.

"Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty prezydenta Macrona w Polsce" – przekazał Szczerski. Przypomniał, że Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia.

"Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić" – powiedział Szczerski

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts