Bramkarz Arsenalu Londyn zagra w Jagiellonii Białystok

/ jagiellonia.pl/

  

Macedończyk Dejan Iliev został we wtorek nowym bramkarzem występującej w ekstraklasie Jagiellonii Białystok. 24-letni piłkarz, wypożyczony z Arsenalu Londyn, gdzie nie zdołał przebić się do kadry pierwszego zespołu, ostatnie pół roku spędził w słowackim SKF Sered.

O ewentualnym wzmocnieniu rywalizacji na pozycji bramkarza mówił kilka dni temu dziennikarzom nowy trener Jagiellonii Bułgar Iwajło Petew. Obecny sezon w bramce tego zespołu zaczął Damian Węglarz, a w ostatnich meczach bronił Grzegorz Sandomierski. Szansy jak dotąd nie dostał chorwacki bramkarz Krsevan Santini, który od pół roku również jest w kadrze Jagiellonii.

Dejan Iliev pierwsze kroki piłkarskie stawiał w Strumicy, skąd pochodzi. Dobre występy w zespołach juniorskich zadecydowały, że trafił do systemu szkolenia Arsenalu Londyn w drużynie do lat 18. W sezonie 2013/14 zaczął występować w zespole do lat 21, w tym w Lidze Młodzieżowej UEFA. W rozgrywkach 2017/18 trafił do rezerw Arsenalu, rywalizując na poziomie Premier League 2.

W sezonie 2018/19 rozegrał w tym zespole 18 spotkań. Obecny sezon zaczął na wypożyczeniu do słowackiego SKF Sered, gdzie bronił regularnie; umowa jednak zakończyła się i zawodnik najbliższe pół roku spędzi na wypożyczeniu w Jagiellonii.

Wypożyczony z Arsenalu Londyn Iliev mówi, że Krystian Bielik polecał mu Jagiellonię

Bardzo długo znamy się z Krystianem Bielikiem, który jest moim bardzo dobrym kolegą. Jako że blisko się trzymamy i mam do niego duże zaufanie, postanowiłem zasypać go pytaniami o grę w Polsce, ekstraklasie i Jagiellonii. Wypowiadał się w samych superlatywach, więc nie miałem żadnych obaw przed przenosinami. Teraz jestem bardzo szczęśliwy z dołączenia do Jagiellonii i nie mogę już się doczekać pierwszego treningu

- powiedział Iliev, cytowany przez oficjalną stronę internetową białostockiego klubu.

To pierwszy transfer do Jagiellonii w zimowej przerwie w rozgrywkach piłkarskiej ekstraklasy. Zbiegł się w czasie z odejściem do szkockiego Celticu Glasgow młodzieżowego reprezentanta Polski, czołowego strzelca białostoczan w tym sezonie Patryka Klimali.

Białostoczanie, którzy zimową przerwę w rozgrywkach spędzają na dziewiątym miejscu w tabeli ekstraklasy, od blisko tygodnia przygotowują się do drugiej części sezonu. W sobotę wylatują na dwutygodniowe zgrupowanie do Turcji, gdzie mają rozegrać cztery mecze kontrolne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Holokaustu by nie było, gdyby istniało państwo polskie". Sellin: zniszczyli je Niemcy i Sowieci

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W związku z niegodziwymi, kłamliwymi atakami Rosji w stosunku do Polski związanymi z II wojną światową warto przypominać, że gdyby istniało państwo polskie, żadnego Holokaustu by nie było – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, „warunkiem rozpoczęcia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, a państwo polskie zniszczyli Niemcy i Sowieci".

W przemówieniu wygłoszonym na sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Żydów (European Jewish Association) wiceminister Sellin wymieniał fakty historyczne, które w jego ocenie warto przypominać. Podkreślał także troskę państwa polskiego o pamięć o Holokauście.

„Warunkiem rozpoczęcia Holokaustu było zniszczenie państwa polskiego, a państwo polskie zniszczyli Niemcy i Sowieci. Wiec jeśli dziś ktoś ze Wschodu mówi, że my odpowiadamy za Holokaust, to warto przypominać, że zniszczenie państwa polskiego – co było dziełem również Sowietów – umożliwiło Holokaust”

– mówił Sellin. Ocenił, że „w związku z niegodziwymi, kłamliwymi atakami Rosji w stosunku do Polski, związanymi z II wojną światową warto przypominać, że gdyby istniało państwo polskie, żadnego Holokaustu by nie było”.

[polecam:https://niezalezna.pl/306683-putin-nie-ma-dosc-teraz-straszy-ze-zamknie-ohydne-usta-tym-ktorzy-przeinaczaja-historie]

Wiceminister podkreślił, że w państwie polskim żyła połowa europejskich Żydów i traktowani byli jak obywatele, państwo się nimi opiekowało. Jak zwrócił uwagę, prawie 100 tys. żołnierzy polskich we wrześniu 1939 r. miało pochodzenie żydowskie. „W polskich mundurach i z polską bronią Żydzi mogli walczyć z rasistami, hitlerowskimi Niemcami” – podkreślił.

Zauważył też, że 400 oficerów, Żydów polskich, zostało wziętych do niewoli przez Sowietów i zginęło w ramach mordu katyńskiego – wśród nich był główny rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg, którego prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nagrodził najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

„Warto przypominać, skoro tak jesteśmy przez dzisiejszą Rosję atakowani, że to Stalin zniszczył życie religijne Żydów we własnym kraju, a zajmując połowę terytorium Polski wywoził na Sybir działaczy różnych organizacji żydowskich, w tym działaczy Betaru z ich liderem Menachemem Beginem”

– mówił wiceminister. Przypomniał, że Begin został żołnierzem Armii Andersa i wraz z nią wydostał się z gułagu.

[polecam:https://niezalezna.pl/306705-premier-dlaczego-pan-putin-nie-wspomina-o-wspolpracy-nkwd-i-gestapo-przeciw-polakom]

Mówiąc o polskiej walce o pamięć o ofiarach Holokaustu wymienił instytucje dbające o tę pamięć, szczególną uwagę zwrócił na pierwsze instytucje i symbole zajmujące się tą tematyką: Muzeum na Majdanku utworzone w 1944 roku, pomnik bohaterów getta odsłonięty w Warszawie w 1946 roku, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie założony w 1947 roku.

W międzynarodowym sympozjum w Krakowie, zorganizowanym z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, bierze udział ok. 200 gości, w tym dyplomaci i rodziny ofiar Holokaustu. Tematem spotkania są m.in. antysemityzm dzisiaj i edukacja.

We wtorek delegacja odwiedzi b. nazistowski niemiecki obóz KL Auschwitz-Birkenau, gdzie będzie się modlić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts